Новости

Xupermask е супер дизајнирана заштитна маска за 299 долари

Веќе една година и неколку месеци живееме во период на пандемија и во новото нормално поради епидемиолошките мерки. Јасно е дека на...


Чипираниот мајмун на Илон Маск игра понг со помош на неговиот мозок

Со помош на имплантираниот чип во мозокот, мајмунот има вградени човечки особини со цел да разбере како треба да се движи и да ја следи...


Хакери пробиле 1,3 милиони корисници на Clubhouse и објавиле информации

Личните податоци на 1,3 милиони корисници од Clubhouse се објавени на интернет од хакери, објави CyberNews. Информацијата се појавила...


Отворен новиот Анхоч Action – продажен салон со современ дизајн и сите видови на ИТ и гејминг опрема

Најголемата македонска ИТ компанија „Анхоч“, свечено го отвори својот нов ексклузивен салон, наречен Анхоч Action, со локација во Скопје...


Xiaomi развива сопствен процесор со 5G и 8K HD

Xiaomi е посветен на развој на сопствен процесор за новите премиум смартфони кој ќе има поддршка за 5H мобилна конекција што е главен...


Google ги негира шпекулациите дека се откажал од Pixel 5a 5G

Google ги негира шпекулациите дека се откажал од лансирање на моделот Pixel 5a 5G во средната висока класа кои ги објавија јутрјубери и...


Nokia претстави шест нови смартфони: Послаби и помоќни модели со 5G

HMD Global претстави 6 нови модели на смартфони од три различни серии: C10 и C20, G10 и G20, Nokia X10 и X20. Последните доаѓаат со 5G...


Нова студија: На Европа и се потребни 355 милијарди долари за воведување на 5G

Европа треба да вбризга 300 милијарди евра (355 милијарди долари) во својата телекомуникациска инфраструктура до 2025 година, ако сака да...


500 милиони хакирани корисници на LinkedIn, личните податоци објавени на хакерски форум

Откако беа објавени лични податоци на 530 милиони корисници на Facebook, сега на удар се корисниците на социјалната мрежа LinkedIn....


Роботот Spot користен за вежби во француската војска

На Twitter се објавени снимки со новиот Spot робот на француската војска за време на вежба. Вежбите се изведувале во акција со роботи и...


Facebook и Instagram со проблем за пристап за милиони корисници

Милиони корисници на Facebook и Instagram не можеле да пристапат вчера, а и утрово се жалат корисници дека не можат да пристапат кон...


HarmonyОS: Huawei го претстави новиот концепт на поврзување за поедноставен живот

Д-р Ванг Ченглу, претседател на одделот за софтвер инженеринг за потрошувачи на Huawei БГ и директор на деловна единица „AI and...


Perseverance направи селфи на Марс со хеликоптерот Ingenuity

Роверот Perseverance на Црвената планета слета спектакуларно на 18 февруари со дронот Ingenuity прицврстен на неговата подлога....


B2B партнерство ќе склучи Македонија со Германија во јуни

Првото виртуелно ИТ германско-македонско B2B партнерство ќе се одржи во јуни, а подготовки се во тек. Настанот се организира во соработка...


Со истражувањето на PornHub, XVideos и XHamster, утврдено е сексуално насилство

Проучувани биле PornHub, XVideos и XHamster порнографските веб страници во Велика Британија и било утврдено дека има многу сексуално...


Марк Цукерберг користи апликација што е конкурент на WhatsApp

Првиот човек на Facebook нема некоја си посебна заштита, туку е ист како и сите обични луѓе, со оглед на тоа што хакери многу лесно му го...


iOS 14 достигна 90% стапка на инсталираност

Apple постигна уште еден фантастичен успех откако е утврдено дека над 90% од сите нивни активни уреди веќе го имаат инсталирано најновиот...


Facebook работи на подобар пренос на податоци од WhastApp меѓу Android и iOs

Facebook соочен со притисокот од страна на конкуренцијата на Signal и Telegram работи на нова алатка која ќе овозможи брз, едноставен и...


Tinder им направи многу проблеми на доодворувачите

Tinder како најпопуларна мобилна апликација за запознавање и доодворување изминатите 24 часа предизвика големи проблеми за корисниците...


Париз даде зелено светло за комерцијална имплементација на 5G во градот

Градскиот совет на Париз ја усвои повелбата за мобилни телефони. Документот беше издаден по голема консултација со граѓаните, која беше...


Следниот Apple TV пристигнува со 4K 120Hz

Според 9to5Mac, Apple тестира нов Apple TV модел за 2021 со 120Hz, а во новиот tvOS 14.5 Beta апдејт има референци за новиот модел...