Новости

HMD Global ја претстави првата 5G Nokiа, со своја роаминг дата услуга

HMD Global претстави три нови Nokia смартфони, новиот член на Originals фамилијата и својата едноставна услуга за роаминг на податоци....


Xiaomi се откажа од сопствени процесори

Xiaomi повеќе нема да работи на развој на сопствени процесори од серијата Surge која само еднаш беше употребена во смартфонот Xiaomi Mi 5C.


Xiaomi Mi A3 се враќа на надградбата со Android 10

Xiaomi Mi A3 ја продолжи надградбата на оперативниот систем со најновата верзија на Android 10 откако првично беа пријавени повеќе...


Honor 30S доаѓа на 30 март

Honor суб-брендот на Huawei потврди дека на 30 март ќе се одржи официјалната промоција на новиот смартфон од средната висока класа Honor...


Samsung Galaxy A41 претставен со подобрена тројна камера

Samsung Mobile претстави уште еден смартфон од средната висока класа, овој пат со подобрена тројна камера. Станува збор за моделот...


Производството на Apple уредите се враќа во нормала

Apple по стишувањето на заразата со корона вирусот во Кина го врати производството во нормала, односно сите уреди навремено ќе бидат...


Погледнете на видеото како ја предвидел Бил Гејтс пандемијата од 2015

Бил Гејтс одамна не предупреди за ваквите опасности, кој пред пет години ја предвидел оваа ситуација. „Ако нешто убие над 10 милиони...


Huawei прогласен за кандидат број 1 со 3,524 патенти според рангирањето на Европската канцеларија

Европската канцеларија за патенти (EPO) објави ранг листа на патенти за 2019 година. Презентираните податоци покажуваат дека за 2019...


MacBook Air пристигнува со магична тастатура и подобра цена

Apple вгради магична тастатура во лаптопот MacBook Air - Magic Keyboard, без butterfly, со key travel од 1мм, исто како кај 16 инчениот...


Фејсбук ќе донира 100 милиони долари за мали бизниси

Фејсбук дава 100 милиони долари во форма на заем за мали бизниси, со цел да им помогне и да ги извади од кризата предизвикана од...


Погледнете како Galaxy S20 снима 8K на Арктикот

Samsung Galaxy S20 моделите се меѓу најнапредните смартфони кога е во прашање камерата, а нејзиниот потенцијал ги истакна Christou...


Xiaomi Mi 9 Lite ја добива наградбата со Android 10

Xiaomi започна со реализација на надградбата на Xiaomi Mi 9 Lite со најновата верзија на оперативниот систем Android 10.


Само iPhone 12 Pro ќе има 3D камера

Apple планира само двата поскапи смартфони iPhone 12 Pro и iPhone 12 Pro Max годинава да бидат лансирани со новата 3D ToF камера.


#ЧИТАЈДОМА – ТРИ НУДИ БЕСПЛАТНИ Е-КНИГИ ЦЕЛ МЕСЕЦ

Издавачки центар ТРИ, со цел да им излезе во пресрет на читателите во периодот на изолација, предвреме ја става во функција својата нова...


Samsung во фаза на развој на Nanocell сензор од 150MP

Samsung моментално е посветен во фаза на развој на новиот Nanocell сензор од 150MP, за кој се уште е непознато во кој модел на смартфон...


Huawei P40, P40 Pro и P40 Pro Premium пристигнуваат за 1 недела

Huawei ќе ги претстави новите P40, P40 Pro и P40 Pro Premium на 26 март онлајн, за кои се уште не ги знаеме целосно спецификациите....


Huawei ја претставува услугата „Врата до врата“ за секој модел и клиент низ цела Северна Македонија

Согласно најавите и преземаните вонредни мерки за спречување ширење на КОВИД-19, HuaweiConsumerBusinessGroup ја претставува услугата...


Прв пат Apple ќе претстави два евтини смартфона

Веќе знаеме за iPhone 9 како поевтина варијанта, додека другиот модел ќе биде iPhone 9 Plus, со поголем дисплеј од 5.5 инчи. iPhone 9 ќе...


Nokia 1.3 доаѓа наскоро за основната понуда

HMD Global на 19 март ќе одржи голема промоција на голем број на нови смартфони, па покрај во високите класа го планира и Nokia 1.3 за...


WhatsApp спрема опција поради која ќе се чувствувате како тајни агенти

WhatsApp беше на мета на критики неколку месеци претходно поради безбедносни пропусти. Во WhatsApp сепак научиле нешто од тие бројни...


Поради коронавирусот може да очекуваме промени и на YouTube

Нема индустрија и компанија на која не влијае коронавирусот, повеќе негативно, одошто позитивно, оти некој и профит прави од тоа....

 
Најнови телефони