Новости

Цивилниот екипаж на SpaceX слета на Земјата после три дена поминати во Вселената

Капсулата Dragon слета во Атлантскиот океан, околу 19 часа по локално време, недалеку од Cape Canaveral, од каде четворица американски...


Се прогнозира дека Huawei ќе ја открие Mate 50 серијата следниот месец

Покрај сите опструкции од САД, се појави информација дека Huawei би можел да ја откаже Mate 50 серијата. Huawei Mate е премиум линија на...


Samsung Galaxy M22 откриен со масивна 5,000mAh батерија

Samsung официјално го претстави Galaxy M22 со огромна батерија од 5,000mAh, Android 11 оперативен систем и 8-јадрен MediaTek Helio G80...


Apple се очекува да собори продажни рекорди со iPhone 13

Apple ги претстави новите модели на смартфони, за кои корисниците сметаат дека се прескапи. Токму поради тоа и новата генерација на Apple...


Првиот бенчмарк за iPhone 13 Pro 1TB ја потврдува цената

Apple ги покачува просечните цени на iPhone годинава, но сепак за цената, уредите вредат. Новиот iPhone е со 1TB меморија, што е...


iPhone 13 Cinematic Mode: Што е тоа и како треба да се користи?

iPhone 13 серијата има голема надградба кај камерата, особено кај Pro серијата. Новата видео алатка е достапна за сите iPhone 13 модели,...


HUAWEI MatePad 11 со HarmonyOS и стапка на освежување од 120 Hz сега е достапен на македонски пазар

Таблетот е базиран на моќниот Qualcomm® Snapdragon™ 865 процесор, 6GB RAM меморија, 128GB ROM, батерија со капацитет од 7.250 mAh и Wi Fi...


Android 12 официјално пристигнува на почетокот на октомври

Новата верзија на Android се уште точно не е објавено кога ќе пристигне, но се шпекулира дека тоа ќе биде на почетокот во октомври....


Англија ќе инсталира полначи за електрични автомобили во сите објекти

Бавната транзиција од автомобили на горива кон електрични автомобили е недостатокот на инфраструктура. Во Англија наскоро стапува во сила...


Xiaomi 11 Lite 5G NE пристигна со меморија од 128GB и со 256GB

Xiaomi 11 Lite 5G NE ги обединува сите погодности во ултратенкото и лесно куќиште со дебелина од 6,81мм и маса од 158 грами.Дизајнот...


Кинеските астронаути се враќаат на Земјата

Вселенското леало Shenzhou-12 (волшебен брод) со астронаутите се откачи од главниот модул "Tianhe" пред враќањето, известуваат кинеските...


Нацрт-предлозите на Македонија отстапуваат од општите принципи на правото на ЕУ

Одложените европски аспирации на Македонија може да имаат и негативно влијание врз пазарот на електронски комуникации и може да доведат...


Xiaomi 11T со Cinemagic функција и магична камера

Xiaomi 11T пристигнува со Cinemagic спецификации исто како и Pro верзијата, со тројна задна камера со широкоаголна леќа со 108MP висока...


Xiaomi 11T Pro е со неверојатен турбо полнач од 120W

Xiaomi претстави три нови смартфони од 11-серија: Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro и Xiaomi 11 Lite 5G NE. Главниот акцент бил на фотографијата...


Нов успех на SpaceX, лансиран е првиот цивилен екипаж во вселената

Ракетата Falcon 9 е лансирана од вселенската станица Resilience со четири членови во екипажот кон Земјината орбита. Екипажот на SpaceX ќе...


Пристигна Apple Watch 7 и новиот iPad/mini

Освен телефоните, Apple ја претстави и новата генерација на смарт часовник. Apple Watch 7 има поголем екрна за 20% во споредба со...


Новиот iPhone 13 е хардверски ѕвер за љубители на фотографии и видеа

После следењето на настанот од Телефони.мк, можеме да кажеме дека Apple навистина се потрудиле да овозможат нешто поинакво. Официјално...


Слики со футроли за iPhone 13 со неверојатен дизајн

Веќе се знаат речиси сите спецификации за iPhone 13, само што се чека од Apple да ги потврди. Веќе протекоа и футролите за тринаесеттата...


Следете го настанот со iPhone 13 во живо, откриена батеријата

Apple iPhone 13 серијата ќе биде со голема дизајнерска надградба, но има и многу други нешта за кои треба да бидеме возбудени. Настанот...


iPhone корисниците итно да го надградат софтверот со iOS 14.8!

Apple објави итна софтверска надградба за закрпа на сериозна ранливост на својот iOS софтвер. Везбедносните експерти откриле слабост со...


Како безбедно да купувате на интернет со помош на вашиот нов шопинг асистент – мобилниот телефон?

Идејата мобилниот телефон да биде наш шопинг асистент, кој што ни помага да го одбереме посакуваниот производ, соодветната нијанса,...