Новости

iPad mini 6 слики демонстрираат дизајн со Apple Pencil

Шестата генерација на iPad mini пристигнува денеска, за неколку часа, додека да почне официјалниот настан на Apple. На Twitter се...


iPhone 13 ја отфрла меморијата од 64GB за 128GB

Во последен момент, пред да биде откриен iPhone 13, аналитичарот Минг-Чи Куо тврди дека Apple е конечно спремен да ја отфрли меморијата...


Маск се пофали со новото куче и лансираше неколку криптовалути на Месечината

Повеќето знаат за Биткоин, Етериум и омилената меме криптовалута на Илон Маск, Доџкоин. Прв пат и ние слушнавме за криптовалутите како...


Дизајнот на Apple Watch 7 ќе биде усогласен со најновите iPhone и iPad модели

Apple Watch 7 серијата ќе биде со нов дизајн, со рамен екран и рамни агли. Гигантот од Купертино наводно ќе лансира нови ременчиња и...


Samsung лансираше нова линија на ремени за Galaxy Watch 4 со моден дизајнер

Samsung објави нов склучен договор со модниот дизајнер Сами Миро за лансирањето на лимитирана верзија на Galaxy Watch 4 со еколошки...


Најновите протекувања откриваат бои и мемории за iPhone 13 и iPhone 13 Pro

Аналитичарот Минг-Чи Куо ги споделил своите конфигурации за меморијата на iPhone 13 серијата: iPhone 13 mini iPhone 13 mini доаѓа со...


НАСА објави ново големо откритие за Марс со ново парче карпа

Perseverance успешно го презема и вториот примерок за анализа од Марс, објави НАСА. Материјалот е „веројатно вулкански со соли во кои што...


Уште 2 дена: Apple ќе ги претстави iPhone 13, Apple Watch 7, AirPods 3 и iPad mini 6

Време е за настанот на Apple, кој секогаш се реализира во септември. Се очекуваат нови производи, вклучувајќи ги iPhone 13 5G и Apple...


Tesla Model S Plaid постави нов рекорд како сериски електромобил во Нирбургринг

Кога се утврди дека Nevera на Rimac Automobili е најбрзиот електричен автомобил на светот во трката на 400 метри, каде беше поразен и...


Facebook во соработка со Ray-Ban ги претстави смарт очилата со камери

Ray-Ban Stories се официјално претставени, произведени со соработка меѓу Facebook и Ray-Ban. За да го користите уредот на Facebook,...


Пред почетокот на продажбата, Nintendo ќе ја намали цената на новиот Switch

Nintendo ја претстави новата подобрена верзија на својата конзола Switch. Сите мислеа дека ќе биде со подобар хардвер и 4K резолуција,...


Како да го спречиме глобалното затоплување

Речиси 60 отсто од резервите на нафта и гас и 90 отсто од јагленот мора да останат во земјата за да го одржат глобалното затоплување под...


Македонија мора да ги почитува ЕУ законите во имплементацијата на 5G

Тековната дебата во Европската унија за тоа како наједекватно и на соодветен начин да се обликува и заштити сигурната имплементација на...


Четвртата годишна конференција за е-трговија во Македонија

Конференцијата годинава ќе се одржи во хибриден формат, односно учесниците ќе имаат можност да одберат дали преферираат учество на...


Македонија треба да го следи урамнотежениот пристап на ЕУ за сајбер-безбедност базиран на ризици

Тековната дебата во Европската унија за тоа како најадекватно да се обликува и заштити сигурната имплементација на 5G технологијата во...


Нема WhatsApp за овие телефони

WhatsApp од време на време завршува со поддршка за некои постари модели на оперативни системи Android и iOS, или мобилни телефони што ги...


Netflix почнува и со видео игри, Stranger Things доаѓа на Android

Netflix го направи првиот голем чекор кон ширењето на пазарот на видеот игри. На официјалниот профил на Twitter објавија дека имаат многу...


А1 Македонија e најголемиот оператор со најбрза мобилна мрежа

Најдобрата понуда во мобилната телефонија со неверојатни 100GB мобилен интернет месечно, богато конвергентно портфолио, најсовремени...


Запознајте се со My HUAWEI: сѐ од светот на Huawei во една апликација

Апликацијата за поддршка е надградена со My Huawei, нудејќи им на обожавателите на брендот поудобен пристап до сите тековни услуги и...


Се очекува висок раст на Биткоин

Биткоин пред неколку дена надмина 50 илјади долари вредност, но сега повторно падна на 48.000 утрово. Се разбира, секогаш ќе ги има тие...


Xiaomi втор најпродаван бренд во светот. Кој е прв?

Xiaomi во вториот квартал кеширал 13,56 милијарди долари, што е раст од 50% во споредба со минатата година. Нето приходот на компанијата...