Новости

Цукерберг му објавува „војна“ на Маск со нова апликација слична на Twitter!?

Марк Цукерберг и Илон Маск се најактуелните ликови од светски богатите технолошки лидери. Цукерберг, сопственикот на Facebook и...


САМСУНГ: Не дозволувајте лошиот Wi-Fi да влијае на вашата безбедност

Бројот на Американци кои работат на далечина е тројно зголемен од 5,7 на 17,9 отсто помеѓу 2019 и 2021 година. За некои тоа значеше...


ChatGPT ќе ви помогне да го испланирате следното патување на Booking.com

За некои планирањето на патувањето е вистинско задоволство, додека за други е голема мака што бара многу слободно време и цврста волја....


Apple има моментална вредност колку 9 милиони домови во САД или 50 најскапи спортски тимови

Apple е технолошки гигант, препознатлив по своите култни производи и импресивен профит. Тој постигнал неверојатна работа, претварајќи се...


Nothing Phone (2): Објавени реалистични нови рендери

Nothing Phone (2) е резервиран за откривање на 11 јули, но популарниот Marques Brownlee веќе објавил слики со новиот модел. Nothing Phone...


SpaceX го лансираше европскиот телескоп Euclid за мапирање на мрачната вселена

SpaceX лансираше телескоп за Европската вселенска агенција од Кејп Канаверал, Флорида, со помош на ракетата Falcon 9. Телескопот Euclid...


Windows 11 има нов начин за најава на веб-страници без лозинки

Microsoft воведува нов стандард за лозинка кај Windows 11, кој има за цел да ги замени лозинките со побезбеден и поудобен начин за најава...


Роботот EveR 6 за прв пат диригирал на Националниот оркестар на Јужна Кореја

Роботот EveR 6 има големо достигнување, со тоа што диригирал со Националниот оркестар на Јужна Кореја, на концерт во Сеул. Дизајниран е...


YouTube блокира гледање на содржини за корисниците со блокатори на реклами

YouTube постојано води борба со корисниците што користат блокатори на реклами кога гледаат видеа на платформата. YouTube корисниците веќе...


Илон Маск го предизвика гневот на Twitter корисниците со „читање на твитови“

Илон Маск објави дека Twitter привремено го ограничува бројот на твитови, кои што луѓето може да ги прочитаат за еден ден, затоа што...


Најнапредниот робот на светот стана уметник: Ако не ви се допаѓа, не ја разбирате уметноста

Хуманоидниот робот Ameca развиен од стартап компанијата Engineered Arts од Корнвол, Велика Британија, се смета за најнапреден робот на...


Вирџин Галактик ги вивна првите патници во небото, почнаа комерцијалните летови во вселената

Сер Ричард Бренсон веќе 20 години развива летала и цел концепт за летање кон вселената. Неговата цел е да ги комерцијализира овие летови...


Call of Duty воведе мерки за претпазливост и разоткривање на измамниците

Activision е компанија за видео игри, која што мора да се заштити од играчите што сакаат да злоупотребат информации и да бидат со...


Google лансира нов Shop tab на Android TV, еве како функционира

Google најави лансирање на новиот Shop tab неделава на Android TV, со тоа што го заменува Google Play Movies & TV. Новиот таб за купување...


Nothing доби инвестиција од 96 милиони долари за раст на пазарот на САД

Ко-основачот на OnePlus, Карл Пеј беше ограничен да влезе на американскиот пазар со неговиот стартап Nothing. Сега е веќе поблизу со тој...


Samsung Galaxy A25 5G: Објавени рендери што откриваат традиционален дизајн

Samsung изгледа дека се спрема за да лансира уште еден прифатлив 5G смартфон - Galaxy A25 5G. Насједлникот на A24 изгледа многу слично од...


OnePlus Fold ќе биде еден од најмоќните преклопни смартфони на пазарот

OnePlus најави уште пред неколку месеци дека го спрема првиот преклопен смартфон OnePlus Fold. Медиумите шпекулираат дека тоа ќе биде во...


KKCG ги најавува Qinshift(Киншифт), технолошка компанија за развој на софтвер, и провајдерот Арикома

KKCG ги најавува Qinshift (Киншифт), технолошка компанија за развој на софтвер, и Арикома, провајдер на целосни ИКТ услуги


Twitter ги претстави твитовите со 25,000 знаци за своите Twitter Blue корисници

Твитањето е едно креативно смислување на пост, кој што може да биде составен од нечии мисли, интереси и моменти, најмногу до 280 знаци....


Nokia G42 5G ќе ги исполни вашите соништа за само-поправка

HMD Global официјално го најави Nokia G42 5G, за кој што корисниците имаат шанса да прават DIY проекти. Што значи тоа? Неговиот дисплеј,...


Samsung Galaxy S23 FE објавен со високо квалитетни рендери

Samsung до крајот на годината ќе го лансира новиот модел од Fan Edition серијата. Објавени се рендери од Стив Хемерстофер во меѓувреме ....