Новости

Nokia 5.3 се појави со многу камери

HMD Global преку новиот смартфон Nokia 5.3 или кодно наречен Nokia Captain America ќе се обиде да ја донесе најдобрата камера во средната...


Фасцинантни слики од Меѓународната вселенска станица со нашата планета

Меѓународната вселенска станица ни овозможила да ги видиме овие прекрасни фотографии од нашиот дом, Земјата. Сликите се изработени од...


Apple Powerbeats 4 доаѓаат наскоро

Apple наскоро ќе ги лансира новите безжични слушалки Powerbeats 4 кои ќе бидат многу слични на ланскиот модел според дизајнот и физичкиот...


Во Кина за 45% падна продажбата на смартфони

Според последните статистички податоци продажбата на смартфони во Кина во февруари паднала за дури 45% што е е едно од најголемите...


Facebook на суд, Австралија подигнува тужба поради скандалот со Cambridge Analytica

Речиси две години поминаа од избивањето на аферата, но прашањето со Cambridge Analytica и неовластеното собирање и употреба на личните...


Аналитичарите најавуваат брилијантна продажба на Apple ако нема проблеми со коронавирусот

Коронавирусот ја намали продажбата на смартфони на кинескиот пазар, која се прошири и на стариот континент. Apple е жртва исто така кој...


Huawei P40 Lite и P40: Punch-hole со две селфи камери и 5G мрежа

Huawei P40 Lite и P40 ќе имаат ултра-широка леќа со 10х зум, што е навистина ексклузивна спецификација за послабите премиум верзии од...


Xiaomi Mi A2 Lite по втор пат добива голема софтверска надградба

Xiaomi Mi A2 Lite се наоѓа пред втората голема надградба на оперативниот систем откако веќе еднаш беше надграден со Android 9.0 Pie.


Motorola Edge + ќе има импресивна 108 MP камера

Motorola Edge Plus ќе биде првиот премиум смартфон на Motorola Mobility после долго време, па така овој уред мора да пристигне со голема...


Antutu вовлечен во проблеми со Google поради Cheetah Mobile

Antutu ги повлече сите мобилни апликации од Play Store за Android откако се откри дека еден од нивните најголеми инвеститори всушност е...


Преживеаната конзола на Sony и Nintendo продадена за 360 илјади долари

Прототипот на Nintendo Play Station, конзолата што никогаш не го здогледала светлото на денот, деновиве е продадена за неверојатни 360...


Здружението GSMA назначи претставник на Huawei за заменик претседател на eSIM WG1

Дејвид Пратоне, директор за европска стандардизација и развој на Huawei Consumer Business Group, е избран за заменик претседател на GSMA...


Huawei P40 Pro: Пет камери со 52MP главен сензор

Неколку недели пред да излезе официјално новата Huawei P40 серија, излегоа спецификациите за камерите на трите модели. Huawei P40 Lite ќе...


Новата ТВ реклама на Samsung ги промовира 5G Galaxy телефоните

Минутите што моментално ќе траат за преземање на одредени датотеки, ќе бидат секунди на 5G телефонот. Тоа е разликата меѓу моменталната и...


1 милијарда Android уреди не добиле безбедносна надградба повеќе од 1 година

Хакерите сигурно сега тријат раце, затоа што една милијарда Android уреди не добиле безбедносна надградба повеќе од една година и спремни...


Samsung со „златен медал“ од трката со 5G смартфони за 2019

Според официјалниот извештај на Counterpoint, потврдено е дека 74% од 5G смартфоните продадени во САД минатата година се на Samsung. И...


Коронавирусот може да ја одложи продажбата на PlayStation 5 и новиот Xbox

Поголем дел од производството на конзоли се одвива во Кина, жариштето на коронавирусот, и затоа би можело да има големи проблеми со...


Роверот на НАСА откри траги од живот на Марс

Меѓународното здружение на астробиолози е убедено дека откриле траги од живот на Марс. Потрагата за вонземски живот се уште трае....


Samsung Galaxy Note 20, 20+ и 20 Ultra доаѓаат со екран од 120Hz

Новите Note модели за 2020 ќе бидат Galaxy Note 20, Galaxy Note 20+ и Galaxy Note 20 Ultra. Европските Galaxy Note 20 уреди ќе бидат со...


Предводникот Motorola Edge+ 5G изгледа неверојатно

Motorola почна да лансира предводници пред две години со моделот Moto Z2 Force, но 5G конекцијата сега предизвикува најголем интерес кај...


Facebook со нови правила: Потребна е авторизација и регистрација за реклами на политички кампањи

За да се овозможи вистински дијалог и да се придонесе кон позитивно зајакнување на демократијата во земјите низ светот, преземавме мерки...

 
Најнови телефони