Новости

Македонија се мачи да влезе во ЕУ: Што значи тоа за пазарот за електронски комуникации

Како што раната имплементација на 5G инфраструктурата зема замав низ Западна Европа, повеќето земји во Источна Европа се наоѓаат во...


Шок за корисниците на iPhone, измамник украл 100.000 фотографии од iCloud

Хао Куо Чи украл над 620 илјади приватни фотографии и видеа, со тоа што злоупотребил пропуст за пристап кон iCloud. Не користел никакви...


Netflix почнува и со видео игри, Stranger Things доаѓа на Android

Netflix го направи првиот голем чекор кон ширењето на пазарот на видеот игри. На официјалниот профил на Twitter објавија дека имаат многу...


Samsung објаснува зошто кражбата на нивните телевизори е лоша идеја

Магацинот на Samsung во Јужноафриканската Република бил пробиен, поради тоа што имале многу пожари минатиот месец со десетина починати....


Банирањето на Huawei го направи Xiaomi втор најпродаван бренд во светот

Xiaomi во вториот квартал кеширал 13,56 милијарди долари, што е раст од 50% во споредба со минатата година. Нето приходот на компанијата...


Дати на излегување на iPhone 13, 13 Pro 5G и AirPods 3

iPhone 13 5G и AirPods 3 би требало да бидат претставени на настанот на Apple следниот месец. Компанијата се уште официјално не ја...


Samsung страницата во Франција официјално го потврди S21 FE

Сега сме веќе сигурни дека S21 FE чека на листата за лансирање после неколку официјални протекувања. Samsung ги објави спецификациите на...


Ericsson, Telia и Qualcomm ја намалија 5G латенцијата и потрошувачката на батерија

Компаниите Ericsson, Telia и Qualcomm се здружија за да ги тестираат новите самостојни (SA) 5G можности на мрежите на операторите,...


Преднарачките за Samsung Galaxy Z Fold 3 и Flip 3 ги надминаа Note 20 и S21

Samsung потврди дека преднарачките за Galaxy Z Fold 3 и Flip 3 се во подем и најави барем 800 илјади преднарачки само од Јужна Кореја....


Доаѓаат ли за Huawei подобри денови? САД дозволи продажба на чипови

Америка одобри продажба на чипови на кинескиот Huawei за развој на сопствените автономни автомобили, објави Ројтерс. Дозволата ќе им...


OnlyFans забранува експлицитна содржина, сите се префрлуваат на Fansly

OnlyFans е веб страница за возрасни со над 130 милиони корисници, која од оваа есен најави забрана за содржина со експлицитен секс. Затоа...


Со вселенскиот интернет на Маск сурфаат веќе над 100 илјади луѓе

SpaceX досега во вселената лансираше над 1700 сателити на Starlink, а во иднина таа цифра ќе надмине 30 илјади. Паралелно со порастот на...


Биткоин има мало повлекување, но се очекува висок раст

Биткоин пред неколку дена надмина 50 илјади долари вредност, но сега повторно падна на 48.000 утрово. Се разбира, секогаш ќе ги има тие...


Избришете ги овие малициозни апликации од вашиот Android веднаш

Google моментално отстранува неколку апликации од Google Play Store, кои што се поврзани со криптовалути. TrendMicro открил дека овие...


Xiaomi најавува големо лансирање за 15 септември, се очекува Mi 11T

Xiaomi се спрема за големо лансирање на продукти за 15 септември. Xiaomi „ќе претстави неверојатни нови продукти“. Евентот ќе се стрима...


Вработени заминуваат од Blue Origin во SpaceX!?

После успешниот вселенски лет на Џеф Безос пред еден месец, се очекуваше дека ситуацијата во Blue Origin ќе биде оптимистична и дека ќе...


Голем интерес за новата Samsung Galaxy Z генерација

Samsung ја претстави новата генерација на Flip модел, кој е подобар, напреден и отпорен на гребаници. Третата генерација на Fold и Flip...


HUAWEI WATCH 3 Pro ја освои EISA наградата за најдобар паметен часовник

Базиран на HarmonyOS 2, HUAWEI WATCH 3 Pro е паметен часовник дизајниран и создаден за иднината Huawei Consumer Business Group (CBG)...


Нови слики тврдат дека iPhone 13 Pro ќе го има во златно-розева боја

Ликстерот Махин Бу објавил слики со iPhone 13 Pro во златно-розева (Rose Gold) боја на Twitter. Сликите може да бидат и од iPhone 13 Pro...


Samsung Galaxy S21 FE протече во 3D рендери

Samsung Galaxy S21 FE би требало да пристигне оваа 2021 година, а додека го чекаме, ликстерот Иван Блес споделил неколку 3D рендери, што...


Титаниумски iPad е на менито на Apple за другиот септември

Apple се очекува да ги открие овој септември: Apple Watch Series 7, AirPods 3, iPad 9, iPad mini 6, и новата генерација на MacBook Pro....