Новости

Google Pixel 6 настанот може да го гледате денес во живо

Google веќе официјално го најави новите Pixel 6 и Pixel 6 Pro за денес, кои ќе бидат официјално објавени во 17:00 часот. Искрено се...


Apple ги претстави новите 14 и 16 MacBook Pro лаптопи

Apple официјално ги лансираше новите модели на MacBook Pro, како и новите М1 чипови. MacBook Pro доби редизајн, со тотално нов хардвер,...


Маск: Автономијата на возилата мора да работи без конекција со интернет

Tesla автомобилите во иднина нема да имаат потреба од интернет за да функционираат FSD и Autopilot-от. Интернетот ќе им биде потребен...


Samsung ќе го лансира Galaxy S21 FE 5G во јануари 2022

Најпознатите ликстери тврдат дека Galaxy S21 FE би требало да пристигне во јануари, оти уште не е готов за лансирање. Unpacked настанот...


Microsoft наводно работи на чип за своите Surface уреди

Microsoft би можел да работи на свои чипови за идните Surface уреди, според новите барања на компанијата за вработени на LinkedIn....


Google сака да ја збрише конкуренцијата со цените на Pixel 6

На интернет е објавена цената на Pixel 6 Pro, која почнува од 1200 долари во Велика Британија. Google Pixel 6 би требало да чини од $749...


Метавселената доаѓа во Европа, Facebook отвара нови 10.000 работни места

Facebook ќе отвори 10.000 нови работни места во Европа, со цел да се трансформира од социјалната мрежа во „метавселена“. Со оглед на тоа...


Samsung ја тестира трајноста на Z Fold 3 и Z Flip 3 5G со S Pen робот

Samsung тврди дека го зацврстил својот дисплеј и структурната интегрираност во споредба со Z Fold 2. Компанијата тоа сакала да го...


Најновите рендери го откриваат реалниот Pixel 6 5G и Pixel 6 Pro во неколку бои

Google следната недела ќе ги открие новите Pixel 6 и Pixel 6 Pro. Во меѓувреме се појавуваат слики од сите страни, а типстерот Иван Блес...


Илон Маск сега е побогат од Бил Гејтс и Ворен Бафет заедно

Богатството на Илон Маск е поголема цифра од богатството на Бил Гејтс и Ворен Бафет заедно. Бафет се наоѓа на десеттото место од списокот...


Huawei претстави 7 иновации во дигиталната инфраструктура, создавајќи поголема вредност за клиентите

Huawei претстави седум иновации во дигиталната инфраструктура, создавајќи поголема вредност за клиентите и партнерите


Samsung S22 Ultra: Протекоа рендери со футроли со слот за S-Pen

Samsung Galaxy S22 серијата е се уште неколку месеци далеку, а ние веќе очекуваме официјално претставување во јануари 2022 година. Веќе...


Откриени фантастичните батерии на 5G Pixel 6 и Pixel 6 Pro

Google Pixel 6 и Google Pixel 6 Pro се очекуваат да бидат откриени во вторник, за кои веќе протекоа многу детали. Се очекуваат да...


Apple излегува со AirPods 3 на Unleashed настанот на 18 октомври

Официјално откриено од заменик претседателот за маркетинг на Apple, Грег Џосвијак, е дека компанијата ќе го одржи новиот "Unleashed"...


Apple предупредува дека не е безбедно корисниците да инсталираат апликации од други продавници

Има предлог во Европската унија, со кој што треба да се примора Apple да ја отвори вратата на својот еко систем и да им овозможи на...


Принцот Вилијам за вселенскиот туризам: Мора да ја поправиме оваа планета, а не да бараме ново место

Принцот Вилијам го критикува вселенскиот туризам: Мора да ја поправиме оваа планета, а не да бараме


Македонски Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија

Ширење на мобилната мрежа Со преминот кон 2000-те, стана кристално јасно дека мобилните технологии ќе ја обележат нашата иднина. За...


TSMC и Sony ќе градат заедничка фабрика за чипови во Јапонија

Одредени автомобилски производители го паузираа производството во своите фабрики, новите модели на PlayStation бавно излегуваат на...


Капетан Кирк конечно полета кон вселената

Вилијам Шатнер направи нешто што никој досега не го остварил, на 90 години полета во вселената и се врати на Земјата. И покрај доцнењето,...


Смартфоните со 5G ќе претставуваат над 50% од приходите од продажба на мобилни уреди до 2025 година

Новата студија на Juniper Research откри дека 5G компатибилните смартфони ќе учествуваат со над 50% во приходите од продажба на паметните...


Samsung Galaxy S22 Ultra би можел да пристигне и во црвена верзија - „Burgundy“

Постојано протекуваат нови информации за Galaxy S22 серијата од познатиот ликстер IceUniverse. Овој пат излезе информација дека Galaxy...