Новости

Huawei P50 Pro+ ќе започне нова ера со 10-20x оптички континуиран зум

Претходно пишувавме дека Huawei P50 серијата пристигнува на 29 јули, а настанот ќе го води Ричард Ју, извршниот директор на Huawei, како...


21 ден во Европа со едно полнење на Huawei Watch 3 Pro

Двајца авантуристи ќе поминат 4.000 километри со голем број предизвици, за да проверат дали е ова возможно. Европа повторно ги отвори...


Моделите на Samsung Galaxy S22 серијата се откриени

Има уште многу време додека да излезе S22 серијата, но веќе започнуваат информациите за следната генерација на Galaxy телефоните од...


Huawei P50 ќе се лансира официјално на 29 јули

Официјално е потврдено дека следниот предводник на Huawei ќе се нарекува Huawei P50 и ќе биде лансиран на 29 јули, во 13.30 часот или...


Не наседнувајте на лажни инсталациски пакети за Windows 11

Штом Microsoft објави дека следниот оперативен систем ќе биде Windows 11, и дека за некои тој систем ќе биде достапен и пред официјалното...


iPhone 13 ќе биде објавен на 14 септември, а излегува на 24 септември

Имаме уште два месеца додека да излезе iPhone 13 серијата, според Ден Ајвс, iPhone 13 ќе биде лансиран на 24 септември, а ќе биде...


Snapchat со највисоки приходи и највисок раст досега

Со пораст од 23% во споредба со истиот период лани, Snapchat има највисок раст. Активните корисници на секојдневно ниво се зголемиле на...


Најмладиот патник му призна на Безос: Никогаш не сум купувал од Amazon

Холандскиот тинејџер што стана најмладиот вселенски патник во светот, оваа недела го изненади милијардерот Џеф Безос, со тоа што му рекол...


Јапонците рециклирале 6,21 милион стари мобилни и ги претвориле во олимписки медали

Јапонците сакаат да ги спремаат најдобрите Олимписки игри досега и покрај сите пречки. Јапонците ја воведоа својата врна технологија во...


Нема да го има Galaxy S21 FE 5G на следниот Samsung Unpacked евент

Samsung Galaxy S21 FE наводно се одложува за последната четвртина на годината. На следниот Unpacked евент, Samsung ќе ги спреми Galaxy Z...


Apple Glass AR ќе дебитира на WWDC 2022 со iPod 8

Во 2022 Apple ќе има интересна година, која ќе биде исполнета со iPhone 14, iPhone mini линијата, но и првиот Apple iPad со OLED дисплеј....


Facebook ја напушта реалноста и се сели во „метавселената“

Шефот на Facebook, Марк Цукерберг во најновото интервју неделава изјави дека сака луѓето на Facebook во наредните пет години повеќе не...


Научниците се на чекор до потврдување на теоријата за создавање на планети

Она што го откри роботската сонда InSight на Марс им помогна на научниците да ја утврдат големината на езерото со течен метал, дебелината...


Nokia претстави големо освежување на 5G радијата

Финскиот производител Nokia го презема најновиот чекор кон воведувањето на 5G со лансирање на многу нови AirScale производи. Конкретно,...


Финалните цени на Samsung Galaxy Watch 4, Watch 4 Classic, и Galaxy Buds 2

Се уште имаме уште неколку недели до Galaxy Unpacked евентот, двата преклопни смартфона на Samsung, двата смартчасовника со Wear OS, еден...


Илон Маск повторно го промени мислењето: „Сакам bitcoin да успее“

Bitcoin повторно ја премина психолошката граница од 30.000 долари откако Илон Маск, американскиот милијардер, шеф на Tesla Inc. и...


Petal Maps сега е достапна за паметните часовници од серијата HUAWEI WATCH 3

Набргу по премиерата на новите премиум паметни часовници од серијата Huawei Watch 3, Huawei објави дека Petal Maps - сопственото решение...


5G ќе ја зголеми потрошувачката на мобилни податоци за четири пати до 2026 година

Со масовното усвојување на 5G технологијата, глобалната потрошувачка на мобилни податоци треба да експлодира во следните години. Од...


Ричард Бренсон му честиташе на Безос: Добро направено! Импресивно!

Меѓу првите што му честитаа на Џеф Безос и неговиот Blue Origin, беше Сер Ричард Бренсон, кој во вселената полета пред десетина дена....


Џеф Безос го заврши првиот комерцијален лет во вселената со човечки екипаж

Основачот на Amazon, односно најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, денес стана вториот милијардер на светот што ќе се вивне кон...


Џеф Безос: „Ние сме подготвени. Едноставно сум возбуден, но не сум нервозен“

Претходно пишувавме дека Џеф Безос денеска полетува кон вселената со New Shepard од Blue Origin, со неговиот брат Марк Безос, 82...