Новости

Следете го во живо полетувањето на Џеф Безос со Blue Origin, овде!

Џеф Безос денеска полетува кон вселената со неговата капсула New Shepard, изградена од компанијата Blue Origin, во негова сопственост...


Следниот The Wall телевизор на Samsung ќе биде со MicroLED екран од 1000 инчи!

Samsung The Wall ќе претстави огромен модуларен MicroLED дисплеј, со големина од над 1000 инчи. Се разбира, овој дисплеј нема да биде за...


Huawei Site Power го доби првиот IEC 62443-4-1 ML3 сертификат за сајбер безбедност

Huawei Site Power објектот доби Maturity Level 3 (ML3) сертификат за сајбер безбедност, исполнувајќи ги IEC 62443 стандардите. Се работи...


Huawei наводно нема да има доволно Kirin 9000 5G чипови за P50 Pro

Пред банирањето на Huawei, кинескиот производител беше вториот најголем клиент во светот во TSMC, веднаш зад Apple. Кога започна...


Џеф Безос ќе се издигне над 100 километри од Земјата во вселената

Џеф Безос е најбогатиот човек во светот, кој ќе се придружи кон клубот на астронаути во вторник при првото лансирање во вселената на...


Доказ за неприкосновената моќ на Rimac Nevera над BMW M5 и Porsche Tycan

Ова е неверојатна трка, на која може да погледнете како Rimac Nevera во трка на 400 метри ги поразува BMW M5 и Porsche Tycan. Porsche...


Бајден го нападна Facebook дека ги „убива“ луѓето со дезинформации за вакцините

Facebook беше отворено нападнат од американскиот претседател Џо Бајден дека ги „убива луѓето“ со ширење на дезинформации за вакцините. Од...


Следниот 5G смартфон на Nokia ќе биде со „груб дизајн“

Nokia објави тизер за својот следен уред со груб дизајн, односно со дизајн за груби терени. Следниот 5G смартфон нема да има потреба од...


iPhone 13: Кога излегува, цена и спецификации на екраните и батериите

Има уште 2 месеца додека да пристигне iPhone 13 серијата, но веќе имаме прилично информации што да очекуваме од Apple 2021 смартфоните....


Valve го претстави Steam Deck, конкурентот на Nintendo Switch

Доволен е само еден поглед на конзолата за да заклучиме дека овој уред ќе се бори со Nintendo Switch, т.е. Switch Lite. Дијагоналата на...


Илон Маск е вљубен во Cybertruck: „Да бидам искрен...“

Cybertruck нема да го менува дизајнот, без разлика на резултатите од продажбата и покрај тоа колку корисниците му префрлаат на Илон Маск...


Телефони.мк го тестираше Samsung Galaxy S21 во солена вода

Денеска го тестиравме Samsung Galaxy S21 на дело во солена морска вода, на длабочина од 1 до 2 метра и телефонот успешно го помина...


Xiaomi го надмина Apple и го зазема второто место на глобалниот пазар на смартфони

Се додека во работата со Huawei не се вмеша Доналд Трамп, кинеската компанија беше на одличен пат да ја заземе доминантната позиција на...


Samsung Galaxy Watch 4 и Watch 4 Classic со нов процесор за Wear OS 3.0

Galaxy Watch 4 и Watch 4 Classic се веднаш овде „зад аголот“ и откривме многу за нив досега, особено за нивниот дизајн, кој најверојатно...


Следните планови на Ричард Бренсон се вселенска станица и хотел покрај Месечината

Ричард Бренсон беше првиот човек што стапна подалеку во вселената на прошетка со неколку луѓе со својата капсула на Virgin Galactic -...


Оливер Димен ќе биде најмладиот патник на Blue Origin во вселената

Најмладиот патник во вселената со Џеф Безос ќе биде Оливер Димен, синот на Џеси Димен, директорот на Somerset Capital Partners. Џеси...


XBus е неверојатно добар електричен квадрицикл

Германската стартап компанија Electric Brands презентираше ново концептно електрично возило, кое изгледа многу минијатурно. XBus има мали...


Кои фаци од шоу бизнисот купиле билет за вселената

Откако Ричард Бренсон прв замина и се врати од вселената, јасно беше веќе дека интересот за ова ќе порасне. Ако сте љубопитни кои од...


Microsoft започнува со Windows 365 облак сервисот за онлајн работа

Microsoft најави дека Windows ќе има облак сервис со цел поголемо прилагодување за бизнисот и учениците. Коронавирусот ја изврши...


Беспрекорна прекугранична 5G конекција постигната во автономните автомобили

Шведскиот производител на луксузни автомобили Volvo Cars и водечкиот ИКТ провајдер Ericsson направија важен чекор кон постигнување на...


Како Apple Watch ќе ви помогне брзо да го најдете изгубениот iPhone

Една од најдобрите алатки на Apple Watch може да ви го спаси животот или вашиот iPhone. Ping iPhone му овозможува на сопственикот на...