Новости

Гувернерот на Велика Британија за криптовалутите: Бидете спремни да ги изгубите сите пари

Како што вредноста на криптовалутите може неколку пати да порасне и да донесе голема заработка, така може и брзо да падне и да ги одведе...


Huawei повикува на соработка во јавниот и приватниот сектор за враќање на довербата во технологијата

Симпозиумот Ст. Гален, годишен собир на сегашни и идни лидери од целиот свет, оваа година ја прослави 50-годишнината од своето постоење....


Nintendo стравува дека кризата за чипови ќе го загрози производството на конзоли

Nintendo во последната година продаде 28,8 милиони Switch конзоли, што на крај било за два милиона повеќе од нивната проекција за истиот...


Google најави двостепенска автентификација на Gmail

Самите лозинки ќе станат минато, најавуваат од Google, за начинот на кој што корисниците ќе се најавуваат на нивните сервиси. Токму...


Twitter затвори неколку профили што го поддржуваа Доналд Трамп

Twitter неделава затвори неколку профили, чија намера е да ги пренесува пораките на поранешниот претседател Доналд Трамп, кој во јануари...


Кинеската ракета паѓа без контрола, а Пентагон не планира да ја уништи

Челникот на Пентагон, Лојд Остин, изјави дека нема да ја уништи кинеската ракета што овој викенд би требало неконтролирано да се врати во...


Vodafone Германија е прв европски оператор кој лансираше самостојна 5G мрежа

Кога зборуваме за 5G, премногу е лесно да се заборави дека поголем дел од примената на новата технологија низ светот и натаму во голема...


Ќе дозволи ли Facebook да се врати Доналд Трамп

Независното контролно тело на Facebook во среда одлучува дали поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе го врати пристапот кон...


YouTube воведува интерактивни реклами, но не за сите

На ТВ приемниците поврзани со интернет оваа година ќе има реклами што корисниците ги гледаат на YouTube, кои ќе стануваат се повеќе...


Пронајдени се опасни безбедносни пропусти во софтверот за iPhone и iPad

Последната верзија на iOS за iPhone и iPad требаше да ја подобри приватноста и безбедноста на корисниците. Наместо тоа, новиот софтвер на...


Зголемен интересот за вселенскиот интернет Starlink на Илон Маск

SpaceX продолжува со масовното испраќање на своите сателити Starlink во вселената. Вчера симболично на Денот на Ѕвездените војни во...


После прекинувањето на преговорите со Microsoft, Discord договори соработка со Sony

Аквизицијата на Microsoft се очекуваше од претходно, која ќе тежеше 10 милијарда долари. Изгледаше дека Microsoft сигурно ќе го преземе...


Apple ќе претставил преклопен iPhone во 2023!?

Аналитичарот Минг-Чи Куо е убеден дека ќе се избрише границата меѓу смартфоните и таблетите со текот на времето, а тоа ќе биде мостот што...


SpaceX е спремен за нови рекорди со Crew Dragon

SpaceX со својот Crew-1 во мисијата постави нов рекорд во издржувањето на долгата мисија. НАСА потврди дека Crew-1 постави нов рекорд,...


Следниот Apple Watch 7 ќе чита гликоза и алкохол во крвта

Apple Watch е денес најпопуларниот смарт часовник на светот, а со секоја следна генерација имате се повеќе опции. Компанијата става...


НАСА спроведе симулација со пад на астероид на Земјата

Доколку падне астероид на Земјата, ќе удри со моќ колку една голема нуклеарна бомба. НАСА спроведе симулација за сценарио за кое се...


Новиот директор на Intel е убеден дека недостатокот на чипови ќе трае

Новиот извршен директор на Intel, Пет Гелсингер, тврди дека проблемот со недостаток на чипови ќе трае уште неколку години. Затоа мора да...


Двојно зголемена продажбата на таблети, пазарот под притисок од коронавирусот

Првиот квартал на 2021 година беше фантастичен за пазарот на таблети. Бројот на испорачани уреди за малку ќе достигнеше цифра од 40...


Банкоматите ќе се надградат со технологија за препознавање на лице

Банките имаат пад од 20% во побарувачката на готовина поради пандемијата со коронавирусот. Поради таа причина во Германија беа исклучени...


Роаминг се укинува за земјите од Западен Балкан од 1 јули

Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ на 1 јули започнуваат со имплементација на договорот од Вториот дигитален самит од...


Четворица астронаути безбедно слетаа на Земјата со Crew Dragon

Тројца Американци и еден Јапонец ја напуштија Меѓународната вселенска станица ISS, со помош на капсулата на компанијата SpaceX - Crew...