Новости

Италијанскиот оператор TIM ја има најбрзата 5G мрежа во Европа

Мобилната мрежа на италијанскиот телекомуникациски оператор TIM е рангирана како најбрза 5G мрежа во Европа од истражувачката компанија...


Apple оствари поголем профит со видео игри од Sony, Microsoft, Nintendo и Activision заедно

Apple со претплатничкиот сервис за видео игри пред неколку години влезе на гејмерскиот пазар, но денес тешко кој може да ја поврзе оваа...


Nokia го претстави таблетот T20 со импресивна батерија од 8200mAh

HMD Global е добро познат на пазарот на смартфони, но сега почнува да влегува во сегментот на таблетите. Новиот модел на таблет Nokia...


Руската екипа безбедно пристигна на ISS, спремна за снимање на филм

Руската филмска екипа успешно пристигнала на Меѓународната вселенска станица (ISS) каде што во текот на следните 12 дена ќе се снима...


Милиони се свртеа кон Signal, Viber и Telegram, кому му требаат Facebook и WhatsApp?

Facebook, Instagram и WhatsApp имаат огромна дата база на корисници, за кои што овие апликации се најважни за нив. Во моментот на...


Facebook го тресе скандал, ликстерката излезе пред Сенатот: Водството не сака промени

Личноста што го затресе Facebook и пред големиот пад на мрежата, Френсис Хоген, моментално е најпознатата ликстерка во светот....


Најблискиот и најлојалниот пријател Џони Ајв, се потсети на Стив Џобс

На 5 октомври, на вчерашна дата, почина Стив Џобс. Неговото наследство е многу поголемо од самите производи што го променија светот....


Иднината станува реалност: А1 Македонија започнува финално тестирање на 5G мрежа

А1 Македонија со задоволство ја информира јавноста дека постави 5G мрежа во центарот на Скопје за финално тестирање, со што компанијата...


Корисниците и денес наутро пријавуваат проблеми со пристап кон Facebook

Facebook, Instagram и WhatsApp се подобрија, но корисниците и понатаму пријавуваат проблеми со овие платформи што работат бавно, односно...


Ел Салвадор го воведе bitcoin, а сега почна и со рударење

Ел Салвадор стана првата земја во светот што го воведе bitcoin како официјално средство за плаќање, што влијаело врз цената на...


За неколку часа Марк Цукерберг изгуби 7 милијарди долари

Марк Цукерберг сега е петтиот најбогат човек на светот. Пред само 12 часа имаше 7 милијарди долари повеќе на сметката во банка, односно...


Новата верзија на Windows официјално достапна како бесплатна надградба за Windows 10

Microsoft и официјално ја објави новата верзија на Windows 11, која стана бесплатно достапна за сите Windows 10 корисници. Windows 11 е...


Сите мрежи на Facebook синоќа беа мртви околу 6 часа

Facebook, Instagram, WhatsApp и Facebook Messenger беа мртви вчера во периодот од околу 18:00 до 12:00 часот. Причината никој не ја...


Tesla Inc. бележи рекордна продажба додека владее голема криза на автомобилскиот пазар

Повторно недостаток на чипови годинава на автомобилскиот пазар, па така одредени производители на автомобили привремено ги затворија...


Xiaomi предводникот ќе биде со 6.55-инчен 4K дисплеј

Xiaomi е еден од најголемите производители на смартфони, кој постојано воведува иновации. На пример, Xiaomi 11T Pro е првиот смартфон што...


Очекувајте Samsung Unpacked настан во јануари за Samsung Galaxy S22

Samsung се спрема за старт на производството со the Galaxy S22 серијата, што значи дека спецификациите и дизајнот за S22 се средени...


Ликстерката го откри идентитетот: На Facebook му е поважен профитот од безбедноста на корисниците

Ликстерката деновиве сподели интерни информации со Wall Street Journal за Facebook, вклучувајќи ги и резултатите со интерно истражување...


Apple iPhone 13 5G фамилијата ја надминува минатогодишната на iPhone 12

Во првите шест дена после претставувањето на квартетот на Apple iPhone 13 серијата, 5G-смартфоните се покажале како повеќе барани со...


Вработените на Безос се очајни и се жалат за токсичната атмосфера во работата

Џеф Безос ги оствари своите соништа и конечно одлета во вселената, докажувајќи со својот пример дека патувањето со неговото летало е...


Дрон влезе во средината на ураган и директно го емитувал видеото

Националната управа за океани и атмосфера (NOAA) ги објавила видеата што ги снимал дронот што го испратиле директно во средиштето на...


Како изгледа спамирање на мејл?

Доколку сакаме да се намалат злоупотребите на интернет, тогаш треба да се едуцираме. Еве нам ни стигна еден мејл, за кого сакаме да ви...