Новости

Илон Маск прошета на Мет Гала со мајка му Маје после големата зделка со Твитер

Илон Маск е 50-годишнен претприемач, кој искористил покана и прилика да се прошета на црвениот тепих со својата мајка, манекенката Маје...


Apple ќе добие казна од 37$ милијарди поради ограничен пристап кон Apple Pay

Apple би можел да добие голема казна поради ограничување на пристапот кон нивната технологија Apple Pay. Со тоа ќе мора да го отвори...


Samsung достигна бројка од еден милион продадени паметни монитори

Тајната на популарноста на M8: модерниот дизајн и новите функции го прават вашиот животен стил уште попаметен Скопје – 29 април 2022. –...


Робот што може да скокне врз зграда од 10 спрата

Американските научници претставија неверојатен робот што може да скокне над 100 пати во споредба со својата височина. И покрај тоа што е...


Тестната верзија на WhatsApp има позитивни промени, еве кои се

WhatsApp постојано воведува промени, а сега во тестната верзија е откриено дека ќе има можност за нова најава на дополнителен уред за...


Анонимуси му се заканија на Gazprom поради прекин на рускиот плин за Полска и Бугарија

Откако Полска и Бугарија одбија да го плаќаат плинот во рубљи, рускиот енергетски гигант Gazprom одлучи да ги стопира сите испораки на...


Марк Цукерберг ја отвара првата продавница на Meta

Марк Цукерберг најавува отварање на првата продавница на Meta, во која што корисниците ќе може да купат од нивните производи и подобро да...


POCO F4 GT планира да го руши пазарот со ниска цена, само за гејмери

POCO е компанија формирана од Xiaomi, која пристигна на овој свет за да се бори во светот на мобилните гејмери. POCO F4 GT е наследникот...


Apple ја лансираше Self Service Repair Program, ќе можете сами да го поправите својот iPhone!

Во ноември 2021 година, Apple најави дека ќе лансира програма за самопоправка на своите смартфони во 2022 година. Apple официјално ја...


Tesla вчера изгуби 126 милијарди долари пазарна вредност, наводно поради Маск и Twitter

Илон Маск ги полни насловните страници во медиумите со преземањето на Twitter. Сега прашање е како неговиот нов ангажман ќе влијае врз...


Четворица астронаути успешно полетале кон вселената со ракета на SpaceX

SpaceX лансираше ракета со четворица астронаути во орбитата со лет до Меѓународната вселенска станица (ISS) во соработка со НАСА....


Telekom Electronic Beats и Борис Брејча го промовираа виртуелниот свет на „Beatland“ во метаверзумот

Дојче Телеком влезе во метаверзумот! Преку сопствената музичко-иновативна платформа Telekom Electronic Beats (TEB), Телеком го претстави...


Samsung телевизорите за 2022 добија сертификат за намалување на CO₂ доделен од Carbon Trust

Samsung продолжува да создава одржливи производи во согласност со својата визија „Going Green “ Скопје- 27 април 2022, Компанијата...


Нов, голем мурал во Маврово пренесува мoќна порака за заштита на Планетата Земја

Денот на планетата земја, 22 Април, оваа година Halkbank го одбележа со едно храбро, креативно уметничко дело кое ќе ја краси околината...


Audi повикува на целосно откажување од фосилни горива до 2040

Да бидеме храбри како Европјаните и да преземеме целосно откажување од горивата до 2040 година, рекол Дуесмен на конференцијата за...


Нова потенцијална аквизиција: Следната мета е Ubisoft

На пазарот на видео игри моментално се случуваат тектонски поместувања, со оглед на тоа што пазарот се зголемува и постојано има потреба...


Борците за човекови права загрижени поради говорот на омраза после купувањето на Twitter од Маск

Маск јавно го критикуваше Twitter поради контрола на содржините што се објавуваат на платформата, изјави дека Twitter треба да стане...


Илон Маск конечно го купи Twitter за неверојатни 44 милијарди долари

Илон Маск вчера конечно го купи Twitter за 44 милијарди долари, соопштија од компанијата. Според условите на договорот, акционерите ќе...


Ќе ја прифати ли Управниот одбор конечно понудата од Илон Маск

Управниот одбор на Twitter нема да ја прифати понудата на Илон Маск за преземање на компанијата, но опцијата сепак не е исклучена. Според...


Perseverance сними видео со затемнување на Сонцето на Марс

Роверот Perseverance на НАСА ја сними Фобос, една од месечините на Марс, како поминува меѓу Сонцето и Црвената планета. Овие набљудувања...


Илон Маск обезбедил 46,5 милијарди долари за купување на Twitter

Извршниот директор и основач на американскиот производител на електрични автомобили на Tesla, Илон Маск, набавил 46,5 милијарди долари за...