Новости

ЕУ усвои предлог закон за воведување на еден полнач за сите мали електронски уреди

Хрватската европарламентарка Билјана Борзан, објави дека нејзиниот Одбор за заштита на потрошувачите во Европскиот парламент, усвои денес...


Илон Маск за живеењето на Марс: Тешко, напорно и тесно, на -62,22 степени

Илон Маск опишува како ќе изгледа животот на Марс: Нема да има луксуз. Ќе биде опасна, тесна, тешка и напорна работа“. Колонизацијата на...


Netflix конечно ќе ги отстранува профилите што не сакаат да плаќаат претплата

Стриминг сервисот поднел извештај со загуба од 200,000 корисници во првата четвртина од 2022, по што акциите му паднаа. Netflix овој пат...


Јапонски истражувачи направиле електрични стапчиња за јадење со вкус

Јапонски истражувачи развиле компјутеризирани стапчиња за јадење, кои регулираат колку солено да биде јадењето и со тоа би можеле да им...


Илон Маск има „план Б“, ако Твитер ја одбие понудата за купување

Милијардерот Илон Маск сака да го купи Твитер, но Управниот одбор на компанијата му забрани да купува повеќе акции за да не стане...


Кревет за гејмери што се прилагодува, сон за секој гејмер

Сите гејмери се грижат секогаш за својата опрема да им биде врвно професионална, на која што ќе може да се опуштат и препуштат на игрите....


iPhone 14 протече со скицирани цртежи, кои се разликите меѓу четирите модели

6.1-инчениот iPhone 14 Pro и 6.7-инчениот iPhone 14 Pro Max ќе бидат со нов дизајн, додека регуларните модели 6.1-инчениот iPhone 14 и...


Trojan малициозен софтвер како Android алатка за инсталација во Windows 11

Бројни малвери се појавија откако Microsoft го инсталираше Android Subsystem за активирање на Android апликациите. Android Subsystem ја...


НАСА по трет пат го одложува полетувањето на СЛС-ракетата

СЛС-ракетата е повторно вратена во вселенскиот центар Кенеди, после неколку неуспешни тестови за полнење гориво. НАСА го врати леталото и...


WhatsApp ќе воведе Last Seen опција за да знаете дали ве игнорираат

WhatsApp има нова надградба со емоџи реакции за корисниците, а со најновата бета верзија на апликацијата, социјалната мрежа додаде опција...


Samsung ќе биде единствени снабдувач на OLED за iPhone 14!?

Apple купуваше OLED дисплеи за своите смартфони од Samsung од 2017 година, но компанијата сега ги намалува овие екрани и ќе бидат...


Sony Xperia 1 IV излезе на Geekbench со новиот чип на Snapdragon

Следниот предводник Sony Xperia 1 IV, се појави на Geekbench, со кодно име XQ-CT54. Од овде може да се види дека под хауба ќе го има...


Кои iPhone модели ќе ги снема со пристигнувањето на iPhone 14

Apple ја стопираше продажбата на iPhone 12 Pro и iPhone XR после претставувањето на iPhone 13 минатата година, а сега излегуваат...


Џек Дорси за Управниот одбор на Twitter: Системски дисфункционален дел од компанијата

Коосновачот и поранешен шеф на Twitter, Џек Дорси, нема пофални зборови за Управниот одбор на компанијата. Дорси го критикувал одборот со...


Apple WWDC 2022: Што да очекуваме и како да го гледаме откривањето на iOS 16

Apple го закажа својот Worldwide Developer Conference (WWDC) 2022 настан за 6 јуни, до 10 јуни, 2022 година. Apple ќе го одржи овој...


The Pirate Bay наскоро ќе пристигне во форма на мини серија

The Pirate Bay е една од најпознатите пиратериска платформа на интернет за преземање на бесплатни содржини: филмови, музика, итн. Во 2021...


Амазон нема да дозволи плаќање со криптовалути во блиска иднина

Во блиска иднина нема да има опција за плаќање со криптовалути, изјави извршниот директор на Амазон, Енди Џеси. Крипто NFT средства на...


Илон Маск сака да го купи Twitter, а управниот одбор му спрема „горчлива пилула“

Илон Маск понуди да купи акции и да го преземе управувањето со компанијата на Twitter. Дел од акционерите се изјаснија дека цената по...


Платил 2,9 милиони долари за првиот твит, а сега го продава

NFT има огромен потенцијал за иднината, благодарение на која што креаторите, музичарите, уметниците, ќе може да ја продаваат својата...


Google претстави апликација за префрлање на податоци од iPhone на Android

При купувањето на новиот телефон, префрлањето на податоци од една платформа на друга е малку потешко. Apple порано ја претстави...


Илон Маск сака да го преземе Twitter, понуди откуп на акциите

Еден од најпопуларните корисници на Twitter и најголем акционер наскоро би можел да стане стопроцентен сопственик на компанијата и...