Новости

Samsung Galaxy Note 21: Спецификации, кога излегува и цена

Samsung го зајакнува арсеналот со флексибилни смартфони во 2021 година. Иако постојано слушаме дека Samsung нема да го пушти Galaxy Note...


C Seed M1 е телевизорот што ретко го познаваат широките народни маси

Австрискиот бренд C Seed го лансираше иновативниот телевизор со флексибилен дизајн - C Seed M1. Тој е прв WQ 4k MicroLED телевизор во...


Nintendo Switch Pro пристигнува со 7-инчен OLED дисплеј и 4K

Nintendo продал околу 80 милиони парчиња од Switch од 2017 година, а годинава се планира следната генерација на Switch, кој ќе се...


Samsung ќе го лансира робусниот смартфон Galaxy Xcover 5

Следниот робустен смартфон на Samsung е Galaxy Xcover 5, кој изгледа малку ретро како за Android смартфон. Како што се очекува, Galaxy...


Бројот на апликации во Huawei AppGallery речиси двојно зголемен за 1 година

Точно една година откако Huawei ја објави својата продавница за апликации, AppGallery, од официјалната говорница на Mobile World Congress...


Станете виртуелен ренџер и зачувајте ги загрозените животински видови во африканската савана

Компанијата Samsung најави лансирање на нов амбициозен проект наречен Wildlife Watch, кој користи технологија за борба против...


Whatsapp ќе овозможи автоматско уништување на испратените фотки?

Whatsapp тестира нова функција со која треба да се овозможи автоматско уништување на испратените фотки во чат со контактите.


Паранојата на социјалните мрежи го смени логото на Amazon кое потсетувало на Хитлер

Amazon мораше да го промени логото кое го користи на мобилната апликација бидејќи паранојата на социјалните мрежи која се ширеше според...


Starship ракетата на SpaceX совршено слета и спектакуларно експлодирала

Тестниот лет на прототипот на ракетата Starship, со која Маск планира да патува до Месечината, дури и до Марс, е изведен точно така како...


Екрани насекаде, екрани за сите - Samsung ги претстави новите аудиовизуелни уреди за 2021 година

Екрани насекаде, екрани за сите - Samsung ги претстави новите аудиовизуелни уреди за 2021 година


Јапонски милијардер повикува 8 среќници да му се придружат на приватен лет околу Месечината

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава објави дека на пат околу Месечината ќе тргне во друштво на било кој, случајно одбрани луѓе, кои може...


Источноевропските земји кои планираат 5G да се грижат за повеќе од самата технологија

Иако на воведувањето на 5G технологијата во земјите од Источна Европа често се гледа преку призмата на геополитичка лојалност,...


Samsung Galaxy A52 5G: Главен сензор од 64MP и 4500mAh батерија

После Galaxy A51 серијата, на ред доаѓа A52 5G. За двата телефона Samsung ќе има месечна софтверска надградба за нови алатки, подобрување...


Сите 270 американски продавници на Apple се отворени

Apple има многу нешта за славење, iPhone 12 серијата беше на прво место по продажба во минатиот квартал, а Apple iPhone 11 беше...


Првиот хотел во вселената ќе се отвори во 2027

Voyager Station е новиот проект со кој што се предвидува изградба во ниската орбита околу Земјата во 2025 година, најавен уште од 2019...


Сите Xiaomi Redmi Note 10 модели со Super AMOLED

Xiaomi потврди дека сите модели на претстојната серија Redmi Note 10 ќе располагаат со Super AMOLED дисплеји секој со различна големина...


Целосно видео со Unbox & Discover 2021 на Samsung

Денес, на 2 март, Samsung Electronics го одржа својот Unbox & Discover евент и ги откри најновите MICRO LED, Samsung Neo QLED, lifestyle...


Samsung е глобален производител број 1 во последните 15 години

Samsung Electronics е на врвот на глобалниот ТВ пазар во последните 15 години, според компанијата за истражување на пазарот, Omdia....


Samsung ја менува перцепцијата со ново телевизиско искуство

Samsung во 2021 година ја комплементира вашата страст со вашиот вкус, доставувајќи моќни перформанси што ги подобрува сите искуства. Со...


Huawei го објави решението за мрежи со нулта емисија на јаглерод

Huawei го објави решението за мрежи со нулта емисија на јаглерод, помагајќи им на операторите да постигнат јаглеродна неутралност


FDA најави зелено светло за уште една вакцина што спречува тешки облици на COVID-19

Американските регулатори во петокот рекоа дека се очекува брзо одобрување на вакцината на фармацевтската компанија Johnson & Johnson за...