Новости

Binance откри дека е можно да се повлече официјално од Русија

Најголемата светска берза за криптовалути Binance го ревидира своето присуство и ги разгледува своите операции во Русија, со што би...


Европската комисија доби жалба за рекламирање на лажни криптовалути на YouTube, Twitter, Instagram

Европската потрошувачка група BEUC поднела жалба кон Европската комисија и телата за заштита на потрошувачи против Instagram, YouTube,...


Волатилниот пазар со криптовалути ќе се регулира со ЕУ уредба

Bitcoin и Ether имаа енормен раст, со што многумина се збогатија одеднаш. Некои подигнуваа кредити и се задолжуваа купувајќи криптовалути...


Се најавува нов раст на bitcoin, но познат инвеститор тврди: Криптото е мртво во САД

Инвестирањето во криптовалути е многу ризично, затоа што нивната вредност за кратко време може двојно да се зголеми, но може да потонете...


Потегот на Instagram најдобро зборува за ситуацијата на NFT пазарот

Пред цените на акциите и криптовалутите да почнат да паѓаат, во 2021 година се продолжило со руско-украинската војна и зголемувањето на...


Коцкањето на Tesla со bitcoin, не се исплатеше

Според најновите податоци, Tesla во 2022 година имала загуба од 140 милиони долари од своите вложувања во bitcoin. Американското...


Вложила 35 илјади евра во криптовалути и останала со празен дигитален паричник

46-годишна жена од Словенија е измамена и на тој начин и се изнудени 35 илјади евра, кои во повеќе наврати од својата сметка преку...


Хрватската пошта ја претставува крипто-марката со мотив од легендарниот иноватор

Авторите на новата крипто-марка се загрепските дизајнери Ивана Вучиќ и Томислав-Јуриц Качуниќ. Марката со номинална вредност од 50,00...


FTX должи милијарди, а крипто-кралот не се смета за виновен - Фатен е на Бахамите

Сем Бенкмен-Фрајд, основачот и првиот човек на берзата за криптовалути FTX, е уапсен на Бахамите. Допрва го очекува тешка правна борба за...


Крипто-песимизам: Цената на bitcoin би можела да падне на 5 илјади долари

На крилата на bitcoin многумина стекнаа неочекувано богатство, но многумина што веруваа дека ќе им се исплати и ги вложија своите...


Европската централна банка тврди дека bitcoin ќе стане неважен

Моменталната ситуација на крипто пазарите не е воопшто добра, но оние што гледаат позитивно на ситуацијата, после турбулентниот период се...


Директорот на Binance: „Мора да го направиме тоа како што треба, на стабилен начин“

Главниот извршен директор на компанијата за криптовалути, Binance - Чангпенг Жао, повика за нови и стабилни јасни правила за...


FIFA се сели во metaverse: Навивачите ќе може да освојуваат NFT

FIFA потпиша повеќегодишен договор со Metaverse платформата Upland, непосредно пред Светското фудбалско првенство во Катар. Тоа значи...


Креаторите сега може да создаваат и продаваат NFT преку Instagram

На крајот од годината на Instagram најавија дека работат на спецификациите за NFT на својата социјална мрежа. Милиони долари се вложени...


Хакерите сакаат 2022 да биде запамтена по рекордна кражба на криптовалути

Криптовалутите во 2022 година доживеаја потоп, но и понатаму остануваат дигитален банкомат за моќните групи на хакери. Ако се избројат...


84% од сите блокчејн апликации доаѓаат од Кина

Кина стана една од светските економски велесили, која е лидер во многу индустрии. Истото важи и за пазарот на блокчејн. Кинеските медиуми...


Црвенило на криптоберзите, нов пад на вредноста на bitcoin и ether

Почетокот на новата недела не донесе добри вести за инвеститорите во криптовалути. Откако едно време се чинеше дека пазарот тргна кон...


Русија забрани употреба и плаќање со криптовалути

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон за национална забрана за употреба на криптовалути за плаќање. Одлуката доаѓа откако...


Revuto осмислил NFT што овозможува „доживотна“ претплата за Netflix или Spotify

Хрватска компанија иновирала начин за управување со претплата, после година дена работа, претставил нова иновација, што на...


Solana Saga е специјален телефон за нашата светла крипто иднина

Криптовалутите се во црвено светло во цел свет, но секако во иднина ќе има издигнување и голем раст. Извршниот директор на...


Колку ќе падне вредноста на bitcoin, се смета дека не сме ни близу до крајот

Речиси невозможно е да се предвиди на долг рок колку ќе паѓа вредноста на криптовалутите, а аналитичарите што вложуваат во крипто пазарот...