Новости

Teslin Model S Plaid постави рекорд во Нирбургринг

Teslin Model S Plaid повторно е на лидерското место како најбрзо електрично возило на тркачката патека Нирбургринг, со време од 7:25.23....


Европската комисија одобри државна помош за проектот со роботакси на Rimac

Поддршката ќе биде во облик на директна неповратна помош и ќе покрие 45% од сите прифатливи трошоци. Ако се покаже проектот како успешен...


Rimac Nevera официјално собори дури 23 рекорди

Rimac Group јавно објави дека Nevera поставила 23 рекорди, која што постигнала неверојатна брзина од 0 до 400 километри на час, со 22...


Mercedes купувачите ќе плаќаат претплата за повеќе моќност на автомобилот

Производителите веќе воведуваат годишна претплата “Acceleration Increase”, за оние што сакаат екстра опрема во автомобилите, за повеќе...


Наскоро почнува продажба на електричен автомобил за цена помала од 10.000$

Електричните автомобили се уште се прилично скапи во споредба со моделите од слична категорија со бензински и дизел мотори и за многумина...


Стивен Вознијак: „Софтверот може да убие човек“

Еден од ко-основачите на Apple, Стивен Вознијак, е познат по своите индивидуални мислења. Популарниот Воз нема влакна на јазикот и често...


Мате Римац објави нови фотографии со кампусот

Мате Римац започна да гради нов кампус за компанијата Rimac Automobili, кој сака да го направи најдоброто можно опкружување за своите...


Xiaomi има договор за производство на свој електричен автомобил

Германскиот производител на оружје, Rheinmetall, објави дека ќе произведува делови за електрични автомобили од кинески Xiaomi, кој одлучи...


Погледнете го наследникот Aventador и првиот Lamborghini plug-in hybrid - Revuelto

Познатиот италијански производител на супер автомобили, Lamborghini, во 2024 година ќе го лансира својот прв plug-in хибриден супер...


Наскоро пристигнува и Maybach со електричен мотор

Mercedes веќе претстави неколку модели на електрични автомобили, а наскоро доаѓа и модел на Mercedes Maybach, чиј прв електричен модел се...


Acer претстави електричен велосипед со вештачка интелигенција

Тајванската компанија Acer за прв пат претстави велосипед со електричен мотор, каде најважната улога ја игра вештачката интелигенција....


Rimac ги отвори вратите од својата фабрика - Еве како се составува Nevera

Rimac Grup ги отвори ширум вратите од својата фабрика и лентите за составување на автомобилот Nevera во Јанкомир и им овозможи на...


Европската комисија со компромис за продажба на автомобили со согорување и после 2035

Европската комисија предложи да се дозволи продажба на нови автомобили со внатрешно согорување и после 2035 година, но само ако се...


Volkswagen ја претстави новата генерација на ID.3

Volkswagen соопшти дека ID.3 е третиот најважен автомобил во компанијата, после популарните Buba и Golf. VW очекува да се отвори ново...


Tesla со патент за легура на челик што ќе го направи Cybertruck неуништив

Tesla Cybertruck се уште се наоѓа во фаза на развој и се уште немаме точна дата кога излегува на пазарот. Имаше вести за прототип со...


Mercedes претстави свој оперативен систем и најави интересни новости

Mercedes-Benz објави планови за создавање на оперативен систем под името MB.OS, кој ќе се базира на новата платформа „MMA - Mercedes...


Tesla ги отвара станиците за полнење и за конкуренцијата

Tesla ќе отвори дел од мрежата во САД и за другите електрични возила од неговата конкуренција, во склоп на државната програма за...


Еве како изгледа такси превоз со автономно возило без возач

Го повикувате таксито и кога ќе пристигне, до вратата позади имате дисплеј со броеви. Потоа го внесувате кодот што ви е даден кога сте го...


Илон Маск после падот на акциите на Tesla: „Не грижете се“

Помина една година откако Tesla ја проби границата од милијарда долари вредност на пазарот. Тогаш беше рамо до рамо со Apple, Microsoft,...


Tesla Model Y го собори продажниот рекорд на VW Buba од 1969 година

Продажните бројки на електрични автомобили достигнаа до 65%, во што не спаѓаат хибридните возила. Тоа е во Норвешка. Оваа година...


Volvo нема да воведува дополнителна претплата за грејачи на седиштата

Автомобилските компании размислуваат за воведување на претплата за одредени опции, како што се: грејачи на седишта и подобро забрзување,...