Новости

Фасцинантна фотографија со галаксијата креирана од телескопот Џејмс Веб

НАСА објави неверојатна слика од галаксијата, со оддалеченост од 500 милиони светлосни години. Сликата се нарекува „галаксијата на...


Телескопот Webb ќе ве воодушеви со виолетовата галаксија

Вселенскиот телескоп James Webb го воодушеви цел свет со првите фотографии од длабоката вселена. И тоа не се само оние неколку фотографии...


НАСА објави неверојатни слики од Џејмс Веб од длабочините на вселената

НАСА ги претстави првите низа фотографии во боја на длабоката вселена, снимани од вселенскиот телескоп Џејмс Веб. Веќе имаме ново значење...


При тестирањето во SpaceX експлодирал прототипот Booster 7

Booster 7 е главниот погонски дел од вселенскиот брод Starship. За време на најновото тестирање не успеал ниту да полета, туку...


Претставена првата фотографија со јато вселени од Џејмс Веб

Првата фотографија на НАСА од најновиот вселенски телескоп Џејмс Веб, ја претстави американскиот претседател Џо Бајден на настан во живо,...


SpaceX доби зелено светло за користење на Starlink во авиони, камиони и бродови

Американската Федерална комисија за комуникации даде одобрение на SpaceX за користење на Starlink во возилата во движење, со што даде и...


SpaceX ги отпушти вработените што го критикуваа Илон Маск

Илон Маск нема влакна на јазикот и често е контроверзен на социјалните мрежи, најчесто Twitter. Постојат одреден број на вработени што не...


Starlink Ukraine доби лиценца за работа, официјално започнува со услуга

Starlink Ukraine доби лиценца на оператор во Украина, јавува украинската агенција Interfax. Компанијата е запишана во регистарот на...


Ingenuity не престанува да не воодушевува, ново видео од површината на Марс

Малиот хеликоптер Ingenuity, испратен на Марс за да ја истражува планетата од воздушна перспектива, не престанува да ги воодушевува...


Македонија е на списокот на Starlink за сателитски интернет

Македонија се наоѓа на списокот на Starlink, компанијата на Илон Маск, која полека се распространува низ цел свет за да понуди сателитски...


SpaceX се убедени дека луѓето ќе стигнат на Марс до 2030г.

Основачот на SpaceX, Илон Маск, претходно изјави дека пред 2030 година сака да ја реализира првата мисија на Марс. Сега истото го потврди...


Amazon направи голем чекор со Project Kuiper, директна конкуренција на SpaceX

Project Kuiper е новиот чекор напред на Џеф Безос, што претставува природна експанзија во интернет трговијата. Новата инфраструктура со...


Четворица астронаути успешно полетале кон вселената со ракета на SpaceX

SpaceX лансираше ракета со четворица астронаути во орбитата со лет до Меѓународната вселенска станица (ISS) во соработка со НАСА....


Perseverance сними видео со затемнување на Сонцето на Марс

Роверот Perseverance на НАСА ја сними Фобос, една од месечините на Марс, како поминува меѓу Сонцето и Црвената планета. Овие набљудувања...


Delta Air Lines го тестираше интернетот на Starlink

Сателитската интернет мрежа на SpaceX конечно тестирана од страна на американската авиокомпанија Delta. Со тоа покажува дека една од...


Илон Маск за живеењето на Марс: Тешко, напорно и тесно, на -62,22 степени

Илон Маск опишува како ќе изгледа животот на Марс: Нема да има луксуз. Ќе биде опасна, тесна, тешка и напорна работа“. Колонизацијата на...