Новости

Game of Thrones ќе го има кај Huawei AppGallery и Google Play Store

Android корисниците ја добиваат играта Game of Thrones RPG на Google Play и AppGallery онлајн продавницата на Huawei утре, на 3 април....


Sony објави детали за новиот гејмерски ѕвер PlayStation 5

Брзината на вчитување ќе биде најголема предност кај новиот PlayStation 5, но цената останува се уште непозната. Ова ќе биде вистински...


Преживеаната конзола на Sony и Nintendo продадена за 360 илјади долари

Прототипот на Nintendo Play Station, конзолата што никогаш не го здогледала светлото на денот, деновиве е продадена за неверојатни 360...


Коронавирусот може да ја одложи продажбата на PlayStation 5 и новиот Xbox

Поголем дел од производството на конзоли се одвива во Кина, жариштето на коронавирусот, и затоа би можело да има големи проблеми со...


Nintendo PlayStation прототип конзолата е на аукција

Nintendo PlayStation е произведен во само 200 примероци и затоа оди на аукција. Всушност, се работи за уред што никогаш не добил...


Microsoft не ги смета Sony и Nintendo за конкуренти на гејминг пазарот

На крајот на 2020 година ќе имаме нови генерации на гејминг конзоли од Microsoft и Sony. Новите модели на PlayStation и Xbox ќе привлечат...


Concept UFO: Преносна играчка конзола за PC игри

Смартфоните на многумина им станаа омилена играчка конзола, што имаше високо влијание врз гејмерскиот пазар. Така Sony го дигна белото...


Fortnite најмногу заработи и сега и минатата година - вкупниот пазар 87 милијарди долари

Со мобилните игри е веќе популарен т.н. freemium model. Играта е бесплатна за преземање за смартфони и таблети, но ако сакате да ги...


Fortnite дојде до својот крај, со спектакуларен завршеток

Fortnite е готов, заврши и дојде до крајот. Во последната епизода "The End" учествуваа милиони играчи и гледачи од цел свет. Над 6...


Млад гејмер убиен од струен удар кога играл игри во кревет

Не треба да ги оставаме мобилните телефони да се полнат во текот на ноќта без надзор. Тоа може да има смртни последици во најлош случај....


Играта што доминира на топ листата на мобилни видео игри со најмногу заработка

SuperData креирале список со мобилни видео игри со најголема заработка. Неверојатно е како тоа со години веќе Pokemon Go е доминантна...


Honor ја претстави новата гејминг стратегија со Honor 20 Pro

Gamescom саемот е совршено место за размена на иновации и планови за наредната година од страна на гејминг компаниите. Honor учествуваше...


Fallout 4 е игра на годината - Милијарда заработка за еден викенд

Долго очекуваното четврто продолжение на пост-апокалиптичната акција Fallout го превзеде приматот игра на годината и успеаа да го симне...


1010! - заразна игра со култниот тетрис

Компанијата Gram Games од Турција вложила 23.000 евра во играта 1010!...


25 години Solitaire ги окупира канцелариските работници

Solitaire е убедливо најпопуларната игра која било кога била дел од платформата на Windows. Играта со редење на карти позната и како...


Dead Effect 2 - Игра која ќе ве извади од памет

Dead Effect 2 е дефинитивно една од најквалитетните игри за смартфон кои сме ги виделе во последно време бидејќи може да се пофали со...


NES полни 30г. постоење - пораснавме со овие конзоли

Првата Nintendo конзола излезе во Америка на 18 октомври 1985 година...


Star Wars: Uprising - Универзумот го бара херојот во вас

Star Wars: Uprising е најновата мобилна игра од популарната франшиза која доаѓа точно пред филмската премиера на најновата сага Star...


Deadheads: Infected - Најдобрата игра за iPhone

За мобилните телефони ретко се случува да видиме квалитетен FPS наслов освен Modern Kombat и зомби апокалиптичната Dead Trigger, но...


ZombiU - Најзабавната и најстрашната зомби игра

ZombiU е еден од најдобрите наслови во последно време во жанрот хорор за преживување и одлична вест е што покрај за Nintendo WiU системот...


Angry Birds 2 - Птиците се вратија за голема забава

Rovio во последните две години не успеа да лансира голем хит како оригиналната Angry Birds со повеќе промашени франшизи, па затоа реши да...

 
Најнови телефони