Новости

Видео со разликите меѓу iPhone 14 Pro Max и iPhone 13 Pro Max

iPhone 14 серијата ќе биде лансирана за еден месец отприлик. 6.1-инчениот iPhone 14 Pro и 6.7-инчениот iPhone 14 Pro Max нема да имаат...


Поради напнатоста помеѓу Кина и Тајван, Apple ќе го одложи почетокот на продажбата на iPhone

Тензиите меѓу Кина и Тајван не престануваат, земјите се спремаат на воен план и се повеќе се пишува дека голема е веројатноста Кина да го...


Се шират муабети за телефоните на Apple, колку пари ќе биде iPhone 14

Имаме уште еден месец отприлика до најважниот настан на Apple годинава, во септември излегува новата iPhone 14 серија. Apple треба да се...


iPhone конечно добиваат Always On опција, Android ја има неколку години

Уште еден месец до новите модели на iPhone, за кои што од Apple се уште ништо не коментираат. Наместо iPhone mini ќе биде претставен...


iPhone 14 Pro Max ли е ова... или добра копија на LeBest!?

Следните Apple и Samsung смартфони би можеле да бидат поскапи од претходниците. LeBest го објавија новиот уред наречен X14 Pro Max, што...


Apple очекува од iPhone 14 серијата да се продава подобро од iPhone 13

iPhone 13 серијата беше голем хит досега, со рекордно висока продажба. Apple наводно очекува повисока продажба од следната iPhone 14...


Робустен Apple Watch Pro ќе има иста цена како iPhone 13 Pro!?

iPhone 14 ќе биде поскап од iPhone 13 серијата, а робустната верзија на Apple Watch ќе биде иста цена како iPhone 13 Pro. Apple би можел...


iPhone и iPad корисниците на YouTube што не се премиум добиваат PiP

Јуни 2022 година, премиум корисниците на YouTube добија опција за слика-во-слика picture-in-picture (PiP). Ова овозможува на корисниците...


iPhone 14 серијата треба да ја очекуваме на оваа дата...

Apple секогаш ги открива најновите iPhone модели во септември, втората недела од месецот. Тешко е да се поверува, но ние сме 8-9 недели...


Протече слика со футрола од iPhone 14

Apple ја спрема својата нова линија на iPhone за 2022. 5.4-инчениот iPhone mini ќе биде заменет со класичен 6.7-инчен модел. Моделот што...


Apple претстави „екстремно заклучување“ за блокада на напади

Apple во новата верзија на оперативен систем за iPhone, iPad и Mac го претстави "Lockdown Mode" т.е. „екстремно заклучување“. Новата...


A16 Bionic за iPhone 14 серијата пристигнува со повисока цена

Apple се уште ги добива своите чипови од Taiwan Semiconductor Manufacturing Company - TSMC. A16 Bionic процесорот ќе биде вграден наводно...


Пред 15 години добивме уред што ги промени нашите животи

Ерата на смартфони започна во јануари 2007 година, кога ко-основачот на Apple, Стив Џобс, најави „револуционерен производ што ќе промени...


Почнува „најамбициозниот период за Apple”

Пред Apple е „најамбициозниот период на претставување на нови производи во историјата“, коментирал Марк Гурман, за периодот од оваа есен...


Ако користите постар телефон од iPhone 8, Apple има важно предупредување за вас

Новиот оперативен систем iOS 16 доаѓа следната есен. Постарите модели на iPhone нема да можат да добијат нов iOS 16, затоа што Apple...


Apple планира нов MacBook Air и два iPad уреда со OLED панел

Apple почна и со промени кај екраните, кој моментално се фокусира на транзиција од LCD екрани со miniLED позадинско осветлување, кон OLED...


iPhone 14 Pro и Pro Max ќе добијат голема батерија и одлични перформанси

Благодарение на Twitter, веќе речиси за се знаеме информации. iHacktu профилот овој пат објави дека следните модели iPhone 14 Pro и...


iOS и iPadOS 16: Повеќето „матични“ апликации ќе може да се деинсталираат

iOS 16 и iPadOS 16 ќе овозможат за iPhone и iPad корисниците да бришаат системски апликации од уредот. Претходно корисниците ја имаа таа...


iOS 16 ќе го нема кај iPhone 6S, софтверска поддршка веќе нема да има

iPhone 6S официјално излезе во септември 2015 година, кој досега имаше софтверска поддршка, но не повеќе. iOS повеќе нема да дава...


Apple Passkeys е замена за внесување на лозинка, има нов iPadOS 16 и специјален држач за iPhone

Новата верзија на macOS 13 Ventura доаѓа со Apple Passkeys во Safari. Новата опција би требало да ги замени лозинките, односно да им...


Apple M2 чипот има 18% побрз процесор и 35% побрза графика

После M1, M1 Pro, M1 Max и M1 Ultra, Apple го претстави помоќниот M2 чип. Како што истакнува за време на претставувањето, M2 овозможува...