Новости

Сакате ли да добиете Samsung Galaxy S22 за само 123 денари!? - Внимавајте на ова!

Измамниците на интернет повторно ги напаѓаат наивните луѓе, што не разликуваат што е измама, а што вистина. Ние како технолошки портал...


iPhone 15 Pro Max ќе биде со надграден распоред на камерата

iPhone 15 Pro Max ќе биде со телефото камера во стилот на перископски сензор, со цел да го зголеми зумирањето од 3x на 5-6x. Apple ќе го...


Марти Купер го откри мобилниот телефон пред 40 години, доби награда за животно дело на MWC

Марти Купер во 1973 година го извршил првиот телефонски повик од мобилен телефон, а потоа предводел тим на инженери што го креирале...


Внимавајте, измамниците се потпишуваат како да се од Полиција

Лично на мејл пред некој ден ни стигна порака, која што е наводно од началникот на СВР Скопје, Тони Јакимовски, кој што претходно ја...


Која е Марина Освалд што праќа пораки на e-mail?!

Телефони.мк како медиум постојано се труди да ги едуцира своите читатели за измамниците што секојдневно не демнат на интернет, без...


Што троши помалку енергија за загревање вода - бокал, шпорет или микробранова?

Ако сакате да загреете вода и се прашувате како ќе потрошите помалку електрична енергија, експертите советуваат електричен бокал, затоа...


Не верувајте во тажните приказни што ви стигнуваат на e-mail

Во последните неколку месеци ни пристигнуваат пораки од непознати луѓе со слични тажни приказни, дека или има болен во семејството или...


Новата опција на Samsung ги штити сликите на вашиот телефон кога го носите на поправка

Сведоци сме дека во минатото се злоупотребуваат личните податоци на корисниците од страна на сервисерите на мобилни телефони и сликите...


Кинезите смислиле ласерско пенкало што пишува во воздухот

Холограмските прикази, metaverse, проширената реалност, сето тоа е технологија што порано била само нечија фантазија, а денес активно се...


Јапонски истражувачи направиле електрични стапчиња за јадење со вкус

Јапонски истражувачи развиле компјутеризирани стапчиња за јадење, кои регулираат колку солено да биде јадењето и со тоа би можеле да им...


Samsung: Нова програма за поправка на телефоните ги намалува трошоците за поправка за 50%

Samsung неодамна објави програма за само-поправка на телефони и таблети и сега компанијата наводно планира да ги употреби рециклираните...


Телескопот Hubble откри дека на егзопланетата WASP-121b паѓаат течни рубини и сафири

Егзопланетата WASP-121b, која се наоѓа на оддалеченост од околу 900 светлосни години од Земјата е блескава егзопланета со облик на јајце....


Не мора телефонот да се потроши до 0% за да го полните

Батериите на старите телефони и новите се многу различни и не треба да се полнат на истиот, стар традиционален начин како што знаеме....


Пронајдок на Никола Тесла од пред 100г. може да добие нова примена

Пред 100 години Никола Тесла патентирал вентил што претставува диода за течности, чија цел е да обезбеди проток на течности во една...


Apple: Кој вели дека парите не растат на (apple: јаболково) дрво

Овошната приказна за Стив Џобс е што шефот на Apple бил на јаболкова диета, па додека се враќал од јаболкова фарма, размислувал за...


Значењето на Samsung: „Пукање кон ѕвездите“

Дали некогаш ви дошла идеја да помислите што значи името на Samsung? Како најголем ривал на Apple, корејските новинари знаеле да кажат:...


Нешто повеќе за MicroLED телевизорите на Samsung

MicroLED уредите се дизајнирани со сооднос на екранот во споредба со куќиштето од 99,99%. Црните рамки на уредите се речиси невидливи со...


Ако користите некоја од овие популарни лозинки, веднаш променете ја

Секоја година се објавуваат списоци со најкористените лозинки и речиси секогаш станува збор за лозинки што секој може без проблем да ги...


Дезинфицирајте го смартфонот на секои 90 минути како превенција од COVID-19

Поради пандемијата од коронавирусот, лекарите препорачуваат за смартфоните да се дезинфицираат со алкохол на секои 90 минути....


Viber против WhatsApp - Која е подобра

Viber и WhatsApp се убедливо најпопуларните апликации за брзо допишување доколку не ги земеме во предвид однапред инсталираните апликации...


Како да препознаете клониран телефон

Од Азија пристигнуваат голем број на квалитетно изработени клонови на најпознатите Android смартфони и со пониските цени може да измамат...