Новости

Huawei бара од Google да ги пренесе апликациите во Huawei AppGallery

Huawei ги лансираше новите модели од P40 серијата, само што сега се со новата онлајн продавница за апликации AppGallery, која нема толку...


Google со контранапад на TikTok со YouTube Shorts

Кинеската социјална мрежа TikTok стана ултра популарна со кратките видеа, која ја има во официјалните продавниц ина Apple и Google....


Apple за 2020 спрема нов iPad, Apple Watch, iMac и iPhone

Apple овој месец привремено ги напушти канцелариите и ја продолжи работата од дома. Во работата нема застој, па така оваа година би...


Apple Watch ќе има Touch ID како скенер?

Apple размислува за следната генерација на смарт часовници Apple Watch да вклучи некаква форма на биометриски скенер, па затоа постои...


Концепт видео открива како ќе изгледа Apple iPhone 12 5G

Бен Гескин креирал концептно видео со идниот 5G Apple iPhone 12, за кого треба да почекаме уште неколку месеци додека да биде откриен....


Apple TV+ дебитира со бесплатната 'Oprah Talks COVID-19' серија за коронавирусот со Идрис Елба

Apple TV+ сака да излезе на голема врата со Опра Винфри, со што ја лансира бесплатната серија за коронавирусот 'Oprah Talks...


iPhone 12 Pro Max ќе има промени со подобрување во камерата

Apple iPhone 12 Pro и iPhone 12 Pro Max се двата топ модела на годината, а аналитичарот Минг-Чи Куо вели дека Apple планира неколку...


iPhone 12 доаѓа според планот без оглед на Ковид-19

Apple засега не го менува планот за есенската промоција на новата генерација на iPhone 12 смартфони без оглед на ширењето на пандемијата...


Прв пат Apple ќе претстави два евтини смартфона

Веќе знаеме за iPhone 9 како поевтина варијанта, додека другиот модел ќе биде iPhone 9 Plus, со поголем дисплеј од 5.5 инчи. iPhone 9 ќе...


Google ќе оди во војна против Apple и Samsung со ниски цени

Последните модели на смартфони се со одлични процесори, големи екрани и камери, кои може да заменат и професионален DSLR апарат. Сите...


Apple се враќа во нормала, ги отвара сите продавници во Кина

Поради пандемијата, Apple мораше да се прилагоди на ситуацијата и да ги затвори сите свои продавници во Кина. Кинеската влада презема...


Apple Powerbeats 4 доаѓаат наскоро

Apple наскоро ќе ги лансира новите безжични слушалки Powerbeats 4 кои ќе бидат многу слични на ланскиот модел според дизајнот и физичкиот...


Аналитичарите најавуваат брилијантна продажба на Apple ако нема проблеми со коронавирусот

Коронавирусот ја намали продажбата на смартфони на кинескиот пазар, која се прошири и на стариот континент. Apple е жртва исто така кој...


Која технолошка компанија ќе профитира најмногу од коронавирусот

Последиците од коронавирусот се фрапантни за глобалната економија. Затворени се фабрики, откажани конференции, пад на продажбата,...


Apple ќе овозможи мултитаскинг алатка кај идниот iPhone со iOS 14

iPad имаше прекрасна алатка кај iOS 13 за преминување кон други апликации, а кај iOS 14 ќе ја има истата алатка, која би можела да...


Дали конечно ќе добиеме "евтини" AirPods слушалки?

Apple сосема разбирливо постепено го острануваше 3.5 милиметарскиот влез за слушалки на iPhone смартфоните за корисниците да бидат...


На iPhone ќе може сами да одберете стандардни апликации?

Apple сериозно размислува да им овозможи на корисниците на iPhone самите да ги одбираат стандардните апликации, односно да не бидат...


И покрај коронавирусот, Apple следниот месец ќе го претстави новиот iPhone

Неодамна се нагодуваше, а сега добивме официјална потврда дека Apple ќе има проблеми навистина со работата поради коронавирусот. Тоа се...


Корона вирусот го одложи iPhone 9 за почетокот на април

Apple најверојатно ќе го помести лансирањето на новиот смартфон од средната висока класа iPhone 9 кој наместо на средината на март во...


Музиката на Pandora ќе се слуша на Apple Watch и без iPhone

Музичкиот стриминг на песни Pandora доби нова функција со која корисниците на Apple Watch ќе може да ја користат оваа апликација без...


Apple прави своја антена за iPhone 5G

Apple развива сопствена антена за следната генерација на iPhone смартфони со 5G мобилна конекција за подобра контрола над дизајнот.

 
Најнови телефони