Новости

Huawei има нов предизвик за милион долари - AppsUp

Huawei сака масовно да почне да се креираат апликации за Huawei AppGallery со помош на AppsUp предизвикот. Со сите алатки и ресурси...


Видео: Како да ги инсталирате најпопуларните апликации на Huawei P40?

Huawei неодамна вклучително и на македонскиот пазар ги лансираше трите нови одлични смартфони од Huawei P40 премиум класата кои нудат...


Antutu вовлечен во проблеми со Google поради Cheetah Mobile

Antutu ги повлече сите мобилни апликации од Play Store за Android откако се откри дека еден од нивните најголеми инвеститори всушност е...


На iPhone ќе може сами да одберете стандардни апликации?

Apple сериозно размислува да им овозможи на корисниците на iPhone самите да ги одбираат стандардните апликации, односно да не бидат...


Honor V30 доаѓа во Европа и без Google Play

Huawei преку својот суб-бренд на европско тло планира да ги лансира смартфоните од Honor V30 серијата без оглед што истите немаат добиено...


Повеќе нема да ви стигнуваат нотификации за надградба на апликации

Google ја укина опцијата за достава на нотификации за надградба на системските Android апликации од нивното портфолио без оглед дали го...


Забрана за Google апликации на Mate 30 Pro

Корисниците само кратко се порадуваа дека на нивниот нов фаблет Huawei Mate 30 Pro ќе може да инсталираат апликации на Google и покрај...


Samsung Galaxy Fold тестиран да работи со сите апликации

Samsung Mobile откри дека цела година пред да го претстави првиот флексибилен смартфон на преклоп Samsung Galaxy Fold направил огромни...


Тајни операции на телефонот што ви трошат батерија и интернет

Голем број на Android апликации имаат тајно комуницирање без никаква корист за корисниците...


Google Play Store ќе допре до нови милијарда корисници

Google со Android оперативниот систем е најуспешен на пазарот во Азија, но му недостасува пристапот во Кина каде се уште не може да се...


iPad Pro стартуван со специјални апликации во App Store

Apple ja стартуваше продажбата на најголемиот таблет iPad Pro кој со сите сили го промовира како замена за лаптоп и PC бидејќи може да се...


Google му објави војна на Microsoft против Office

Подолго време Google беше главниот предизвикувач кој успеваше да му ги превземе корисниците на Microsoft кои го заменуваа Office пакетот...


Apple масовно брише апликации кои шпионираат

Apple повторно избриша 256 апликации од App Store кои користеле таен софтвер за шпионирање на своите корисници и собирање на нивните...


Microsoft го укина преносот на Android апликации во Windows 10

Microsoft станува се посамоуверен за најновата верзија на оперативниот систем Windows 10 и во последната надградба ја укина програмата...


Huawei ќе инвестира 1 милијарда во програмери

Huawei планира огромна инвестиција во изработувачи на софтвер за мобилни телефони и интернет сервиси и ќе вложи 1 милијарда долари во...


Google Play Store сака да личи на Apple iTunes

Google наскоро ќе лансира нова верзија на онлајн продавницата Play Store во која главен акцент ќе биде ставен на реорганизација на...


Google пушти срце - Ќе прави апликации за Windows

Google долго време се однесуваше многу дрско кон Microsoft поради долгото непријателство, но откако се направија повеќе договори меѓу...


Апликации и игри се заразени со вирус за iPhone

Првиот посериозен хакерски напад врз базата на апликации и игри App Store донесе сериозни проблеми за Apple кој ќе мора да обзебеди...


Надела: Сакате iPhone Pro? Ставете Microsoft апликации

Сатја Надела, главниот извршен директор на Microsoft изјави дека ако сакате да добиете екстра квалитетен iPhone Pro тогаш мора да ги...


Galaxy S6 и S6 Edge добија нови Windows апликации

За Galaxy S6 и S6 Edge е лансирана нова софтверска надградба во која се вклучени Office апликациите на Microsoft како што се Word, Exel и...


iPad Pro на еден екран со две цели апликации

Apple планира максимално да ја искористи огромната површина на 12.9 инчниот iPad Pro и затоа на дисплејот ќе може да активирате и...