Новости

Британските парламентарци бараат строго контролирање на Facebook

Аферата Cambridge Analytica ја одбележи 2018. година, која може трајно да влијае врз Facebook и неговото...


Максимална казна за Facebook поради Cambridge Analytica

Казната од 500 илјади фунти за Facebook е донесена според старите правила пред стапување во сила на GDPR...


Младите повеќе им веруваат на Amazon и PayPal, отколку на банките

Истражувањата во САД покажаа дека аферата со Cambridge Analytica не му наштети на Марк Цукерберг ...


Марк Цукерберг сега настапува пред Европските пратеници

Шефот на Facebook, Марк Цукерберг, наскоро ќе дава отчет и во Европскиот парламент. Претходно Цук...


Facebook ја зацврсти позицијата после скандалот со Cambridge Analyticа

Анализите потврдуваат дека "#deleteFacebook" не доби на сила, затоа што сега уште повеќе се користи, односно...


Facebook ги отстранува профилите што огласуваат украдени идентитети

После извештајот од интернет порталот "Motherboard", Facebook отстрани голем број на профили и страници, кои ...


Еврозастапниците бараат од Цукерберг да дојде во Европскиот парламент

Скандалот со Facebook и консултантнската компанија Cambridge Analytica загрози 2,7 милиони потенцијални корисници во...


Цукерберг себеси се заштитил од хакери, но не и останатите 2 милијарди корисници на Facebook

Очигледно Facebook не се потрудил доволно да ја заштити приватноста на своите корисници сиве овие ...


Објавено е што ќе каже Марк Цукерберг пред Конгресот и Сенатот

Марк Цукерберг денес со сведочењето пред американскиот Конгрес ќе ја преземе цела вина за грешките што доведоа...


Цукерберг на 11. април официјално пред Конгресот

Основачот на Facebook, Марк Цукерберг, официјално потврди дека на 11 април ќе излезе да одговара...


Facebook ќе собира помалку податоци од корисниците на Android

Користењето на Facebook и Messenger апликациите ќе стане за нијанса побезбедно и поприватно


„Изгубивме контрола“: Кој ќе одговара за личните податоци на корисниците?

Во фокусот на вниманието е скандалот со Facebook и протечените податоци на 50 милиони корисници, до кои дошл,..


Кои компании престанаа да се рекламираат на Facebook после скандалот

Месецов Facebook е во центарот на вниманието поради скандалот со корисничките лични податоци. Откриено...


Марк Цукерберг попушти, лично ќе сведочи пред Конгресот!

Марк Цукерберг, шефот на Facebook, сепак лично ќе се обрати пред членовите на Конгресот за својата страна на...


Тим Кук: Ситуацијата со Facebook е доказ дека мора да се воведе правна рамка

Шефот на Apple, Тим Кук, досега не ја коментираше аферата поврзана со Facebook и Cambridge Analytics...


Бришете ги профилите на Facebook, порача основачот на WhatsApp

Брајан Актон, еден од главните основачи на стартапот WhatsApp, им порача на сите корисници на Facebook да ги избришат своите профили...


Шефот на Facebook пред Конгресот ќе објаснува за скандалот со податоците на корисниците

Претходно пишувавме за падот на вредноста на Facebook за 35 милијарди долари. Марк Цукерберг е моментално...


 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm