Новости

Viber забележа 4 пати повеќе повици за време на пандемијата

Кога почна пандемијата со коронавирусот, Viber ги зголеми капацитетите на своите примарни услуги и покрена бројни иницијативи со цел да...


Уништени 5G станици и нападнати работници во UK, КОВИД не е предизвикан од мрежата

Властите во Велика Британија преземаа серија на мерки за да ја уверат јавноста дека поставувањето на 5G мрежите нема никаква допирна...


4G смартфоните драстично ќе поевтинат

Смартфоните кои и натаму имаат можност за поврзување само со 4G мобилна мрежа се очекува до крајот на годинава да имаат големо намалување...


Lenovo и Motorola ги продолжија гаранциите додека трае кризата со КОВИД-19

Lenovo и Motorola ги продолжија гаранциите на сите уреди до 31 мај, односно првично според проценките до кога би можела да трае кризата...


Xiaomi е оптимист: Продажбата во Кина ќе се врати во нормала

Во јануари и февруари мислевме дека коронавирусот е „кинески проблем“, што ќе влијае глобално врз намалена достапност на смартфони и...


Коронавирусот ги направи алатките за видео повици уште повеќе популарни

Бројот на луѓе што ја користат апликацијата Skype за видео повици се зголеми за 70% во последниот месец и достигна 40 милиони, затоа што...


Сателитите имаат почиста слика од Европа поради блокадата од коронавирусот

Снимките од сателитот Sentinel-5 покажуваат дека во периодот од 5. до 25. март во големите градови е забележано намалување на просечното...


Google вети 800 милиони долари за борба со корона вирусот

Google се обврза дека ќе донира 800 милиони американски долари за борба со корона вирусот кој предизвика глобална пандемија и наметната...


Ќе се одложи ли iPhone 12 за 2021 година?

Изгледа дека Apple сепак ќе ги претстави своите модели во планираниот рок, и покрај тешката здравствена и бизнис ситуација. Новите модели...


Facebook Messenger ќе ги лимитира Forward пораките

Со цел да се бори против дезинформации, Facebook ќе го лимитира препраќањето на пораки од четот на Messenger. Конкретно, се лимитира...


СЗО ќе ги информира луѓето директно преку WhatsApp поради дезинформации

Дезинформации има колку сакате на интернет, како што се зголемува бројот на вести за коронавирусот на интернет, така се зголемува и...


Apple TV+ дебитира со бесплатната 'Oprah Talks COVID-19' серија за коронавирусот со Идрис Елба

Apple TV+ сака да излезе на голема врата со Опра Винфри, со што ја лансира бесплатната серија за коронавирусот 'Oprah Talks...


Facebook донираше 720.000 заштитни маски за здравствениот систем

Шефот на Facebook, Марк Цукерберг, објави на својот профил дека Facebook донирал 720.000 заштитни маски во помошта за превенција од...


Корона вирусот ја „стопи“ трилијардата на Apple

Соочен со глобалната пандемија со корона вирусот и огромниот удар врз потрошувачката, Apple ја губи вредноста на пазарната капитализација...


Смартфоните откриваат - Многу Италијанци ја игнорираат забраната за движење

Италијанските власти ја разгледуваат можноста за строгите забрани за движење откако податоците на телекомуникациските компании покажаа...


Масовен пад на продажбата на смартфони по пандемијата со Ковид-19

Според анализата која ја направи Strategy Analytics се бележи масовен пад на продажбата на нови смартфони на глобално ниво. Главна...


iPhone 12 доаѓа според планот без оглед на Ковид-19

Apple засега не го менува планот за есенската промоција на новата генерација на iPhone 12 смартфони без оглед на ширењето на пандемијата...


Netflix и YouTube го намалуваат HD квалитетот за да не „пукнат“ мрежите во Европа

Netflix и YouTube по консултација со Европската Унија донесоа одлука да го намалат квалитетот на HD стримингот на видео содржини со...


Коронавирусот ги обедини технолошките гиганти

Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Reddit и YouTube објавија заедничко соопштение, во кое истакнуваат дека максимално ќе им помогнат...


Производството на Apple уредите се враќа во нормала

Apple по стишувањето на заразата со корона вирусот во Кина го врати производството во нормала, односно сите уреди навремено ќе бидат...


Погледнете на видеото како ја предвидел Бил Гејтс пандемијата од 2015

Бил Гејтс одамна не предупреди за ваквите опасности, кој пред пет години ја предвидел оваа ситуација. „Ако нешто убие над 10 милиони...

 
Најнови телефони