Новости

Нова алатка на Google Maps: Кои се рестораните со достава на храна

Пандемијата со COVID-19 ги удри сите држави, при што може да биде тешко да дојде до храна дома. Рестораните се затворени, но некои од нив...


Huawei бара од Google да ги пренесе апликациите во Huawei AppGallery

Huawei ги лансираше новите модели од P40 серијата, само што сега се со новата онлајн продавница за апликации AppGallery, која нема толку...


Google со контранапад на TikTok со YouTube Shorts

Кинеската социјална мрежа TikTok стана ултра популарна со кратките видеа, која ја има во официјалните продавниц ина Apple и Google....


Game of Thrones ќе го има кај Huawei AppGallery и Google Play Store

Android корисниците ја добиваат играта Game of Thrones RPG на Google Play и AppGallery онлајн продавницата на Huawei утре, на 3 април....


LG G9 ThinQ веројатно нема да го здогледа светлото на денот

Корејските медиуми зборуваат дека G серијата веројатно ќе биде прекината. Нема да има LG G9 ThinQ, нема да има LG G10 и LG G9X ThinQ. Се...


Samsung ги лансира AKG N400 - подобра алтернатива од Galaxy Buds+

Samsung открива подобра алтернатива за Galaxy Buds+, кои ќе бидат значително подобри, а ќе бидат и со повисока цена. Новите AKG N400...


Facebook и Google: 44 милијарди долари во загуба од коронавирусот

Со затварањето на луѓето во четири ѕидови, повеќе се свртеа кон мобилните уреди и компјутерите, односно социјалните мрежи и платформите...


Camera Go апликацијата лансирана на евтините Андроиди

Google ја лансираше новата мобилна апликација Camera Go која е скратена верзија на стандардната апликација за Android, но зафаќа многу...


Коронавирусот ги обедини технолошките гиганти

Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Reddit и YouTube објавија заедничко соопштение, во кое истакнуваат дека максимално ќе им помогнат...


#ЧИТАЈДОМА – ТРИ НУДИ БЕСПЛАТНИ Е-КНИГИ ЦЕЛ МЕСЕЦ

Издавачки центар ТРИ, со цел да им излезе во пресрет на читателите во периодот на изолација, предвреме ја става во функција својата нова...


Поради коронавирусот може да очекуваме промени и на YouTube

Нема индустрија и компанија на која не влијае коронавирусот, повеќе негативно, одошто позитивно, оти некој и профит прави од тоа....


Google ќе оди во војна против Apple и Samsung со ниски цени

Последните модели на смартфони се со одлични процесори, големи екрани и камери, кои може да заменат и професионален DSLR апарат. Сите...


Седете дома и посетете ги најдобрите музеи во светот

Google, заедно со најдобрите музеи во светот се потруди на сите корисници додека се затворени дома со препораки да не излегуваат надвор и...


Google Pixel ќе снима со 4K HD 60 fps

Во новата верзија на апликацијата Google Camera откриено е дека по подолго време ќе има поддршка за снимање во 4K HD резолуција при 60 fps.


1 милијарда Android уреди не добиле безбедносна надградба повеќе од 1 година

Хакерите сигурно сега тријат раце, затоа што една милијарда Android уреди не добиле безбедносна надградба повеќе од една година и спремни...


Google Play Store ги стопира шпекулациите за коронавирус

Технолошки компании преземаат иницијатива да се стопира со лажното ширење на информации и непроверени информации. Google го поцна...


Google Play добива Dark Mode

Google наскоро ќе ја активира темната тема за мобилната апликација Play Store најпрво на Android, а потоа и на останатите платформи на...


Ризик за корисниците на Huawei ако преземаат апликации на Google - YouTube и Gmail

Google соопштува дека има ризик за Huawei смартфони, доколку се преземаат апликации од Google Play Store, како што се на пример YouTube и...


Google преземал мерки за да се врати Android на телефоните на Huawei

Google сака Huawei да му се врати, односно Android да му се врати на Huawei. Се уште не знаеме кои се тие детални мерки, но јавено е од...


Android 11 достапен за девелоперите - Што ќе има ново?

Google ја направи достапна првата тест верзија на мобилниот оперативен систем Android 11 која ќе може да ја пробуваат девелоперите. Целта...


Што открива првиот рендер од LG V60 ThinQ?

LG Mobile го откажа планираното учество на Светскиот мобилен конгрес во Барселона поради страв од ширење на зараза со корона вирусот што...

 
Најнови телефони