Новости

Samsung отвори страница за резервации за Galaxy Z Fold 3

Уште сега непосредно пред 11 август, за Samsung Unpacked евентот, компанијата отвори веб страница за да им овозможи на корисниците да...


Amazon казнет со 746 милиони евра поради кршење на GDPR

Луксембуршката Национална комисија за заштита на податоци (CNPD) го казнила Amazon со 746 милиони евра поради процесуирање на личните...


Шефот на Samsung најави што ќе претстави на следниот Unpacked евент

Речиси се е веќе познато за следните модели на Galaxy Z Fold и Galaxy Z Flip. Сега претседателот на Samsung Electronics, Т.М. Роу, изјави...


Google забранува апликации за купување на секс услуги

Google ги забранува sugar dating апликациите, кои означуваат продавање и купување на онлајн сексуални услуги. Апликациите „Sugar...


Xiaomi основа оддел за развој на автономни возила, бара 500 експерти

Xiaomi сериозно ќе се посвети на развојот за автономни возила, планира да вложи неверојатни 1,5 милијарди долари во цел проект. Основачот...


Huawei ги претстави новите P50 и P50 Pro, ама само за Кина

Huawei одржа онлајн презентација за најновите смартфони P50 и P50 Pro, кои не се со 5G мрежа, туку само со 4G. Huawei става посебен...


Challenger е македонска апликација што ве наградува додека возите велосипед

Кој вели дека Македонија нема професионалци и креативни луѓе? Новата апликација Challenger ги наградува велосипедистите со секој поминат...


Сликите од Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite излегоа на виделина

Motorola Mobility на 05 август ќе претстави три нови модели на смартфони, за кои предвреме излегоа рендери: Motorola Edge 20, Edge 20 Pro...


Спецификациите на Huawei P50 Pro (неофицијално) протекоа без 5G мрежа!?

Наскоро Huawei ќе го претстави Huawei P50 на својот следен евент. MySmartPrice објави дека наводно Huawei P50 Pro ќе биде лимитиран на 4G...


Објавен е моќен Samsung трејлер за новиот Galaxy Z Fold 3

Samsung сака да го потенцира максималниот потенцијал на следната генерација на преклопни телефони во 2021 година: Galaxy Z Fold 3 и Flip...


Се сеќавате ли на Nokia 6310? HMD ја откри 2021 верзијата

Претходно пишувавме дека HMD Global ги претстави XR20 и C30, но имаше и нов модел на 6310 класикот, кој беше класичен мобилен телефон во...


Apple iPad mini 6 објавен со големината на дисплејот и димензиите

Следниот модел iPad Mini 6 што Apple ќе го открие оваа есен, ќе биде со новиот чипсет на Apple - A15 Bionic, ќе има потенки рамки, Touch...


„Механичарот“ Nokia XR20 издржува екстремни услови со температура и падови

HMD Global ги објави Nokia XR20 и Nokia C30, од кои првиот ќе биде глобално достапен, а вториот само на селектирани маркети. Nokia XR20 е...


Samsung Galaxy Watch 4 и Watch 4 Classic тизери објавени на Twitter

Објавени се нови тизери за Samsung Galaxy Watch 4 и Watch 4 Classic на Twitter, кои може да ги погледнете на овој линк. На видеата можеме...


Samsung Galaxy Z Fold 3 ќе биде моќен смартфон и најдобар на пазарот

Преклопните смартфони се интересни за употреба, затоа што нудат повеќекратно искуство. Samsung го воведе S Pen за третата генерација на...


На 5G аукцијата во Шпанија собрани 1.1 милијарди евра

Шпанија собра вкупно 1,1 милијарди евра на аукцијата за фреквенции погодни за 5G во опсегот од 700MHz, со тоа што локалните филијали на...


Motorola Edge 20 5G доаѓа со 108MP главен сензор, на крајот на јули

Motorola ќе претстави три смартфони од Edge-серијата, а во меѓувреме протекоа спецификациите. Motorola Edge 20 располага со 6.67-инчен...


Amazon се спрема за прифаќање на криптовалутите за наплата!?

Amazon објави оглас за барање на експерти за криптовалути, со цел да проучи како плаќаат купувачите на Amazon. Тоа значи дека наскоро...


Zanco е најмалиот телефон во светот, батеријата трае 3 дена!?

Zanco Tiny T1 е најмалиот мобилен телефон во светот, со дијагонала на дисплеј од 1,2 сантиметри, резолуцијата на екран 64х32 и димензии...


Џеф Безос понуди 2 милијарди долари на НАСА за изградба на возило за Месечината

Џеф Безос има високи цели и сака да ја истражува Месечината, со тоа што на НАСА и понуди 2 милијарди долари за изработка на возило што ќе...


Huawei P50 Pro+ ќе започне нова ера со 10-20x оптички континуиран зум

Претходно пишувавме дека Huawei P50 серијата пристигнува на 29 јули, а настанот ќе го води Ричард Ју, извршниот директор на Huawei, како...