Новости

Овој крадливец на податоци ги заразил уредите од цел свет

Меѓу заразените се игрите што потсетуваат на популарната Flappy Bird, емулатори и апликации како што се калкулаторот ...


Google нанесе нов удар на измамнички апликации за Android

Google направи акција со која забрани над 20 апликации за Android од Play Store кои делувале измамнички, односно без знаење на...


Fortnite доаѓа на Android, но не и на Google Play

Од Epic Games најавија дека Fortnite наскоро ќе биде достапен на Android, но не и на Google Play. Наместо официјалната...


Chrome за Android доби заштита со Spectre надградбата

Интернетот прелистувачот Chrome за Android доби нова верзија со Spectre надградбата која ќе ги заштити корисниците од последните...


Знаете ли за овие уреди што ги шпионираат мобилните

Од американското Министерство за внатрешна безбедност (DHS) објавија дека во околината на Вашингтон ...


Откриени апликации на Android што крадат Facebook лозинки

На Android маркетот со апликации е откриена нов вид на вирус под името GhostTeam, кој е детектиран во 56 апликации од Google Play Store...


Вирус за рударење криптовалути влегува преку Facebook Messenger

Технологијата оди напред со различни иновации и софтвери, па така се појавуваат и различни современи вируси. Криптовалутите: биткои,...


Ccleaner „хакнат“ - Милиони корисници загрозени

CCleaner се утврди дека е нападната од хакери кои преку неа пласираат штетен софтвер кој може да зарази преку 50 милиони корисници кои ја...


Google Play Protect ќе ве спасува од штетни апликации

Google воведе уште една алатка за поголема безбедност при инсталирање на апликации од Play Store со услугата Google Play Protect која...


CopyCat малверот зарази 14 милиони Android-и!

Милиони Android-и се заразени со малверот CopyCat, со кого хакерите заработиле 1,5 милиони долари. Check Point, компанијата за безбедност...


WannaCry ја затвори цела фабрика на Honda во Јапонија

WannaCry ranosmware минатиот месец зарази милиони компјутери во цел свет, кој напаѓа и цели компании. Во медиумите веќе не се зборува...


Внимавајте, нов малвер го злоупотребува името на PowerPoint

После неколку ransomware напади, се појави нов, многу опасен малвер со повеќе имиња: Zusy, OTLARD или Gootkit. Станува збор за малициозен...


Android модели испорачани со прединсталиран малвер?!

Check Point објави дека „се откриени 38 модели на заразени смартфони, испорачани на пазарот како дел од понудата на голема...


Се шири Facebook измама со смрт на познати личности

На социјалната мрежа Facebook се шири нова измама преку наводни линкови со веста за смрт на некоја позната личност. Така што корисникот...


Android malware сам презема и купува апликации во Play Store

Android-ите се мета на напад од новите типови на malware, кој тајно презема и купува апликации од Google Play Store. Новата инфекција со...


Samsung Galaxy S5 добива безбедносна надградба во Европа

За сите корисници на Samsung Galaxy S5 многу е важно да ја инсталираат најновата безбедносна надградба која ги содржи сите подобрувања и...


AirDroid апликацијата за Android опасна за користење

Безбедносните истражувачи од тимот на Zimperium откриле дека AirDroid апликацијата за управување на фајлови преку смартфон е опасна за...


Технокалипса - Вирусите со вештачка интелегенција ќе не уништат

Експертот за сајбер безбедност Дејв Палмер од Darktrace ја предупредува програмерската фела да внимава со развојот на системите за...


Google Play Store - Над 400 апликации се заразени од вирус

iOS на Apple е затворен софтвер и затоа се смета за малку побезбеден од Android, при што не може да се менуваат поставките, интерфејсот....


Intel Security: Џастин Бибер е „злонамерник на Google“

Компанијата за безбедност на интернет, Intel Security, објави список со за „Најопасни луѓе на интернет“. Комичарката Ејми Шумер веќе 10...


Топ 10 славни личности зад кои се кријат линкови со вируси

Хакерите многу често ги користат имињата на славните личности со цел да креираат линкови зад кои се крие штетен софтвер, па штом кликнете...

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm