Новости

Огласувачите лути на YouTube поради видеата за климатските промени

Google, т.е. YouTube, веќе неколку пати се најдоа на удар на големите брендови, кои во неколку наврати ги повлекоа своите реклами од тој...


Новиот преклопен смартфон на Huawei ќе биде помал, поиздржлив и поевтин

Преклопните телефони минатата година станаа стварност. Samsung, Huawei, помалку познатата кинеска компанија Royole и Motorola ги...


Concept UFO: Преносна играчка конзола за PC игри

Смартфоните на многумина им станаа омилена играчка конзола, што имаше високо влијание врз гејмерскиот пазар. Така Sony го дигна белото...


Zanco го претстави најмалиот мобилен на светот - Tiny t2

Со тежина од само 31 грам и големина на просечен привезок за клуч, Tiny t2 е новиот мал и функционален мобилен што британската компанија...


Стартува новиот Microsoft Edge базиран на Chromium

Microsoft ја стартуваше целосно новата верзија на интернет прелистувачот Edge кој сега се базира на отворениот код на Chromium што треба...


Повеќе нема да ви стигнуваат нотификации за надградба на апликации

Google ја укина опцијата за достава на нотификации за надградба на системските Android апликации од нивното портфолио без оглед дали го...


Џек Дорси е дециден дека Twitter ќе биде без опција за уредување на твитови

Откако се појави и стана популарен во светот Twitter не промени многу во својот изглед и опциите. Корисниците од почетокот сакаа да се...


Кој е кој во светот на безжичните слушалки?

2019 година била плодна за брендовите кои продаваат безжични слушалки со голем раст на испорачани производи зголемени приходи. Лидер со...


Bose ги затвора продавниците ширум светот

Популарниот бренд на аудио опрема Bose соопшти дека во наредните месеци ќе затвори стотина продавници во Европа, САд, Јапонија и...


Google неделава би можел да влезе во историјата како уште еден трилијардер

И покрај проблемите што ги има Google во последно време, растот на Alphabet е несопирлив. Постојано е под истрага на регулаторните тела...


Honor се спрема за MWC 2020: HONOR’s All-scenario Smart Life Products Launch

Подбрендот на Huawei, Honor, се спрема на големо за Mobile World Congress во Барселона. Настанот на компанијата ќе се одржи на 24...


Samsung Galaxy S20+ ќе снима 8К видео и ќе биде без 3.5мм џек за слушалки

Samsung Galaxy S20 пристигнува за неполн месец во три различни верзии, т.е. на 11 февруари во Барселона. Во меѓувреме се дознава дека...


Huawei P40 доаѓа со двојна селфи камера

Huawei значително ќе го унапреди мултимедијалниот капацитет на претстојниот премиум смартфон Huawei P40 кој според најновите наводни...


Пазарната вредност на Tesla (100 милијарди долари), поголема од GM и Ford заедно

До пред една година имаше многу критики дека прашање е на време кога Илон Маск и Tesla Inc. ќе бакротираат, со оглед на тоа што има многу...


Доналд Трамп жестоко го напаѓа Apple оти не сака да соработува

Се повторува истата ситуација кога FBI бараше од Apple да го отклучи iPhone, со цел да се пронајдат убијците што убија 14 лица во еден...


Официјално се знае кога доаѓаат новите смартфони на Sony

Sony Mobile веќе и официјално потврди дека на 24 февруари во очи на Светскиот мобилен конгрес 2020 кој се одржува во Барселона ќе ја...


Со Google Phone повторно ќе се снимаат разговори

Google најверојатно наскоро ќе ја врати опцијата за снимање на телефонските разговори со вашите контакти директно преку самата Phone...


Како онлајн да пресметате колку данок ќе платите за купување на возило?

Царинската управа постави онлајн калкулатор со кој може да пресметате колкав данок ќе треба да платите за купување на половно или ново...


Fortnite најмногу заработи и сега и минатата година - вкупниот пазар 87 милијарди долари

Со мобилните игри е веќе популарен т.н. freemium model. Играта е бесплатна за преземање за смартфони и таблети, но ако сакате да ги...


Корисниците на Windows 7 веќе нема да добиваат надградба

Кога го претставија Windows 7 кон крајот на 2009 година, Microsoft најави дека ќе им овозможи поддршка на корисниците на тој софтвер цела...


Дополнителни детали за Samsung Galaxy S20+

Samsung Galaxy S20+ 5G се очекува да биде со 6,2 инчен AMOLED дисплеј, 10MP селфи камера, 12MP сензор во главната камера и батерија со...

 
Најнови телефони