Новости

Со iPhone и Apple Watch ќе ги отклучуваме автомобилите

Apple работи на иновацијата да не мора да го земаме клучот од автомобилот со нас, за да можеме да го отклучуваме автомобилот со...


First look на Nokia 4.2 - Дуо камера и NFC

HMD Global одлично настапува во средната класа каде успева да лансира смартфони кои се многу достапни со прифатливи цени, а притоа нудат...


Apple ќе мора да дозволи да се плаќа со iPhone и без Apple Pay

Германски суд му наложи на Apple да овозможи NFC системот на iPhone смартфоните да се користи за мобилни плаќања и за други платежни...


Xiaomi официјално со новиот Redmi Note 8T

Xiaomi официјално ја лансираше новата верзија на смартфонот Redmi Note 8T чија главна цел беше да донесе NFC конекција во оваа категорија...


Xiaomi Mi Band 4 ќе има NFC поддршка

Xiaomi се повеќе доминира во категоријата на евтини фитнес тракери кои имаат издржлива батерија и квалитетно тело кое може да се справи...


Apple вечерва ги лансира iPhone 6S и 6S Plus

Дојде фамозниот 9 септември, кој толку време го чекавме за Apple да ги претстави новите телефони...


Android Pay ќе го замени вашиот паричник во октомври

Google наскоро ќе ја лансира мобилната апликација Android Pay со која ќе може да вршите електронска трансакции само со вашиот смартфон во...


Атрактивниот Meizu MX5 откриен со скенер за отпечатоци

Meizu успеа во првичната намера да го тргне вниманието на јавноста од Xiaomi како главен конкурент и привлече многу фанови со постојаните...


Samsung Pay ќе го претвори Galaxy S6 во кредитна картичка

Samsung се подготвува за пласирање на новиот сервис за мобилни трансакции плаќања Samsung Pay кој ќе биде компатибилен со сите видови на...


Новите Xiaomi смартфони со скенери за отпечатоци

Xiaomi малку доцни со прифаќање на популарниот тренд на примена на скенери за отпечатоци во смартфоните, но не сака да заостанува зад...


Со iPhone 6 и Apple Pay ќе се наплаќа и на автомати

Apple продолжува да ја шири употребата на сервисот за мобилни плаќања Apple Pay овој пат со склучен договор со USA Technologies компанија...


Батали Apple Pay - Човек си вградил NFC чип

Вградувањето на електронски компоненти во телото е прилично опасно, но тоа не важи за Роберт Нелсон кој си вградил NFC чип во дланката со...


Apple Pay со финта работи глобално

Во САД веќе е функционален новиот Apple Pay систем за мобилни плаќања со новите уреди кои имаат вграден Touch ID скенер за отпечатоци, но...


Бил Гејтс посакува мобилни трансакции во Windows

Бил Гејтс во интервју за Bloomberg изјави дека го почитува потегот на Apple за лансирање на смартфони со скенери за отпечатоци преку што...


Кој ќе му верува на новиот Apple Pay систем

Apple неодамна го претстави новиот платежен систем Apple Pay кој ќе се грижи за сите ваши платежни средства и ќе врши безготовински...


Google Wallet ќе го надмине PayPal

Google имаше преголеми амбиции со проектот Google Wallet кој беше замислен како систем за мобилни плаќања со смартфонот преку...


Хотелските соби ќе се отклучуваат со смартфон

Апликацијата HotelTonight најави нов метод на отклучување на хотелските соби за кои нема да има потреба од клучеви или магнетни картички,...


iPhone 6 ќе биде супер брз - Откриени нови детали

Досега речиси на сите сигурно им е познато дека новиот iPhone 6 ќе има поголем екран од 4.7 инчи, а исто така постои и можност за втор...


Хрватите ќе купуваат од автомати со смартфон

Хрватскиот мобилен оператор Випнет воведе нова услуга за своите корисници кои ќе може да ја употребат NFC (Near Field Communications)...


iPhone 6 ќе ја замени кредитната картичка

Apple подолг период се подготвува да лансира сопствен сервис за мобилни плаќања кој ќе ги замени на некој начин кредитните картички и...


Samsung Xpress C460 – мулти-функционален печатач

„Samsung промовира три главни принципи: Луѓе, иновација и општество. Во текот на изминатата година, Samsung отвори пет лаборатории ширум...

 
Најнови телефони