Новости

Honor V30 доаѓа во Европа и без Google Play

Huawei преку својот суб-бренд на европско тло планира да ги лансира смартфоните од Honor V30 серијата без оглед што истите немаат добиено...


Huawei ќе ги прединсталира само најпопуларните апликации од Play Store

Huawei ќе почне со прединсталација на неколку во смартфоните, со цел да се ублажи проблемот со недостаток на апликации од Google Play...


Honor 9X Lite доаѓа со Google Play лиценца?

Huawei преку својот суб-бренд наскоро ќе лансира нов смартфон од средната класа кој ќе работи со осум-јадрениот Kirin 710F процесор па...


Трамп не успеа да ги сопре Кинезите: Huawei на второ место во 2019, пред Apple

2019 година беше одбележана со две нешта на пазарот на самртфоните, телефоните на виткање и ситуацијата со Hauwei, кој е ставен на црната...


„Huawei нема да помине лесно се додека е на црниот список“

Аналитичарите сметаат дека за Huawei нема да биде лесен патот се додека има забрана за соработка со американските компании. Google не му...


Успорува растот на Huawei за празниците

Huawei ја има убедливо својата најуспешна година досега со импресивен раст споредено со 2017 и 2018 година, но овој раст според...


Huawei Mate 30 е првиот смартфон со апликации од Huawei AppGallery

Првиот смартфон од понудата на Huawei што нема Google сервиси и апликации е Huawei Mate 30, кој неодамна беше лансиран во Сингапур....


Huawei Mate 30 Pro пристигна во Европа, која е цената?

Huawei Mate 30 Pro е еден од најквалитетните фаблетот досега на кинескиот бренд кој за прв пат започна да се продава во Европа и тоа по...


Pixel 3, Pixel 3a и дури Pixel 2 ја добиваат новата астрофотографска алатка

Google додаде нови опции во Pixel 4 линијата оваа година со безбедна алатка за Face unlock, која ги отклучува телефоните дури и кога...


Huawei Mate 30 Pro може да пристигне наскоро во Европа

Huawei го презентираше Mate 30 Pro во септември, а продажбата треба да почне наскоро во Европа. Компанијата има проблем со добивање...


Третата четвртина за Huawei во Кина е ненадминливо добра

Мислевме дека Huawei нема да ја заврши оваа година со одлични цифри, но тоа се разбира, се должи на блокадата од САД. Исто така, Huawei...


Злонамерна Android апликација се развива и никој не може да ја спречи

Секогаш мора да внимавате да ги преземате апликациите од Play Store, но веќе и тоа не е гаранција. Има многу корисници кои го преземале...


Google Home Mini се претвори во Nest Mini

Малиот смарт звучник на Google, во новата верзија го менува името во Nest Mini и доаѓа со нови бои, со цел да се прилагоди на секој дом....


На новиот Huawei Mate 30 брзо и лесно инсталирање на Google апликации

Најмоќниот модел на Huawei, Mate 30 Pro, мораше да биде претставен без апликациите на Google, иако го покренува Android, тој е без Google...


Huawei Mate 30 и Mate X под ризик да пристигнат без Google Play Store

Според најновите информации Huawei се уште има предизвици за да ја обезбеди лиценцата од Google за користење на Play Store, а со тоа и на...


Google Play Store станува напорно место за корисниците

Google реши да направи редизајн на мобилната апликација Play Store со тоа што нема никакви бои или структура туку само бела позадина, со...


Опасност за Android корисниците, ако ја имате оваа апликација, избришете ја

Малвер е пронајден во популарната апликација за Android CamScanner., која се наоѓа во Google Play Store, и преземена е над 100 милиони...


85 апликации од Google Play Store значително ја цедат батеријата

Trend Micro е компанија што се занимава со аналитика за безбедноста на корисниците и открила дури 85 апликации за фотографии и игри, што...


MChat е првата македонска дејтинг апликација

MChat е мобилна апликација што вклучува локација на корисниците, на кои им излегува колку сте оддалечени со вклучен Location кога се...


Google Play Store ќе допре до нови милијарда корисници

Google со Android оперативниот систем е најуспешен на пазарот во Азија, но му недостасува пристапот во Кина каде се уште не може да се...


Chrome OS ќе се спои со многу сервиси на Android

Google планира дополнително да го развие оперативниот систем Chrome OS кој би добил поголема функционалност за десктоп уредите со тоа што...

 
Најнови телефони