Новости

Apple и Samsung доминантни во продажбата со премиум смартфони за Q3 2018

Во третата четвртина на 2018, глобалното испорачување на смартфони се намали за 5% според информациите....


Самсунг отвара Глобални центри за вештачка интелигенција во Велика Британија, Канада и Русија

Покрај истражувачките центри во Кореја и САД, Самсунг ќе има пет центри за вештачка интелигенција ...


Facebook со опција за проверка на лажни вести од минатото

Се зборува дека руската агенција Internet Research Agency е онаа што ги креира лажните вести за Facebook. Конкретно, таа агенција е онаа...


Светскиот пазар на мобилни игри ќе вреди 58 милијарди долари

Сите чувствуваме дека се повеќе се играат игри на мобилните телефони и тоа го имало отсекогаш, а сега уште повеќе. Новите игри, новите...


Apple во тајност работи на ново медицинско чудо

Apple ќе се обиде сите технолошки достигнувања да ги насочи и кон медицината, па затоа се открива дека таен тим на Apple биомедицински...


Apple вложи половина милијарда за истражувања во Кина

Apple ќе отвори два нови центри за истражувања и развој во Кина во кои за почеток има вложено дури 500 милиони долари. Двата нови центри...


Марк Цукерберг откри што се крие во лабораториите на Oculus

Марк Цукерберг е најголемиот ентузијаст за развој на виртуелната и додадената реалност за што е спремен да потроши неколку милијарди...


Цукерберг најде научници кои ќе ги излечат сите светски болести

Марк Цукерберг, основачот на Фејсбук, заедно со неговата сопруга Присила Чен, започнаа да ги реализираат плановите за искоренување на...


Рускиот робот Fedor ќе биде за вселенски програми

Рускиот робот Fedor (Final Experimental Demonstration Object Research) би можел до 2021 година да почне да им помага на астронаутите во...


Марк Зекерберг ќе го излекува светот со само 3 милијарди долари

Основачот на Facebook, Марк Закерберг и неговата сопруга Присила Чен формираа фонд вреден 3 милијарди долари со кои ќе се вршат...


Вештачката интелигенција за 5г. ќе намали 6% работни места

Роботиката и вештачката интелигенција го плашат човештвото, најмногу поради губењето на работните места и стравот од самостојноста на...


Бил Гејтс - Тим Кук мора да соработува со ФБИ

Во САД се дига прашина на големо за тоа што Тим Кук не им дозволува на ФБИ да го пробијат iPhone, поради масакрот што се случи во Сан...


5D технологијата засекогаш ќе ги чува вашите податоци

5D е она што со децении го бараме и претставува технологија која служи за меморирање на податоци, која трае вечно. Научниците од...


VertiGo - робот како Спајдермен се качува на ѕидови

Disney креирала фасцинантен мал робот со четири тркала, кој може да се качува низ ѕидови...


Apple се соочува со тужба - може да изгуби 862 мил. долари

Apple е постојано во судници со тужби, најмногу кога Samsung му ги крадеше патентите...


Google иновација на ниво - Праќање линкови преку звук

Google има ултра талентирани инжинери кои често креираат иновативни решенија за интернет комуникација и едно од нив е најновата Tone...


Microsoft понуди уникатна тастатура за Android Wear

Microsoft Research изработи нова виртуелна тастатура за смарт часовниците кои работат на софтверската платформа Android Wear и истата...


Секој шеф ќе носи Google Glass

ABI Research ја изработи прогнозата за новиот хај-тек производ Google Glass според која голем интерес покажале многу компании во САД и...


Microsoft е најнеопходен без другите се може

Последното истражување за најдобрите 10 технолошки брендови спроведено од Forrester Research навистина ќе ве изненади, бидејќи Microsoft...


BlackBerry 10 го започна походот

Конечно беше претставен новиот мобилен оперативен систем BlackBerry 10, а канадската компанија официјално претстави и два смартфони, со...


RIM обезбеди 15.000 апликации за старт на BB 10

Канадската компанија RIM најави дека до почетокот на лансирањето на новиот оперативен систем BlackBerry 10 обезбедени се дури 15.000...

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm