Новости

Унгарија го казни Фејсбук со 4 милиони долари поради „бесплатни услуги“

Фејсбук доби пресуда од Унгарија со неверојатно висока казна од 4 милиони долари, или 1,2 милијарди форинти, поради тоа што ги рекламирал...


Cambridge Analytica дефинитивно ги измамила корисниците на Facebook

Се уште трае истрагата за скандалот со Cambridge Analytica, иако помина веќе над година и половина. Американскиот регулатор, Федералната...


Facebook тестира страшна опција за препознавање на лице

На мрежата на крајот на минатата недела се појавија информации за страшната апликација што ја разви компанијата на Марк Цукерберг....


Facebook потивко го потврди проблемот со небезбедност на WhatsApp

На WhatsApp е откриен безбедносен пропуст што ги загрозува сите - Android и iOS корисниците, па дури и тие што се на Windows Phone. Во...


Прединсталираните апликации на Android ги прават уредите ранливи

Секој смартфон излегува со прединсталирани апликации од фабриката. Тие апликации би требало да му помогнат на корисникот веднаш да го...


Вработен во сервис си праќал интимни слики од телефон за поправка

Пред да го однесе својот iPhone на поправка на дисплејот во Калифорнија, Глорија Фуентес се плашела да не почне да и копа по телефонот...


Измама на Viber од бројот +79183301602

+79183301602 е бројот на Viber што испраќа пораки за да ве измами. Веднаш блокирајте го и испратете слика со скриншот до Viber, со цел да...


Facebook под истрага, двајца вработени во Twitter работеле за Саудиска Арабија

Двајца вработени во Twitter се обвинети за шпионажа, а Facebook е под истрага во Калифорнија. Калифорнија го тужи Facebook оти не им ги...


Откриен нов скандал со Facebook со 100 девелопери

Facebook во објавата на блогот го призна новото протекување на податоците на корисниците, односно дури 100 девелопери на софтвер...


Каква глупост направи советникот на Трамп со iPhone

Руди Џулијани во 2017 година бил именуван од Доналд Трамп за специјален советник за кибернетска безбедност. Со оглед на тоа што првиот...


Huawei ги отфрла информациите дека работи за кинеската влада

За време на 5 Европски форум за кибернетска безбедност, одржан во Полска, Huawei реагирал на лажните информации што официјален...


Facebook ја прифаќа казната за Cambridge Analytica, но не признава вина

Казната што ќе ја плати Facebook поради прекршување на законот за заштита на податоци е мала во споредба со пазарната вредност на...


Руси хакирале инфраструктура за шпионирање на Западот од ирански хакери

Руското хакерсо здружение Turla ги злоупотребила иранските алатки и компјутерска инфраструктура за да хакира организации во најмалку 20...


Airbus на удар на хакери, никој не знае кој напаѓа и што бара

Низа кибернетски напади на Airbus во неколкуте последни месеци е воден преку компјутерскиот систем на неговиот добавувач. Експертите се...


Facebook блокирал 10 илјади апликации што ја загрозуваат приватноста на корисниците

Facebook објави дека укинал над 10 илјади апликации што потенцијално претставуваа опасност за приватноста на корисниците, покажа интерна...


Со основни познавања на HTML лесно се стига до приватни фотографии на Instagram

Со години не убедуваат од Instagram и Facebook дека добро одбраните поставки за приватност гарантираат дека нашите фотографии, видеа и...


Франција и Германија против Facebook за Libra: Не го сакаат во Европа оти е ризичен

Франција и Германија кажаа дека криптовалутата Libra, која Facebook сака да ја лансира во 2020 година, претставува ризик за финансискиот...


Facebook потивко престанува да биде бесплатен!?

Шефот на Facebook со години повторува дека користењето на социјалната мрежа ќе биде секогаш бесплатно за корисниците. Изгледа и на тоа му...


Колку плаќаат Македонците со платежна картичка во странство?

Македонци сметаат дека платежните картички се безбедни начин за плаќање во странство, при што 60% од оние што биле испитани за време на...


Facebook знаел од 2015 колку е опасна Cambridge Analytica и не преземал ништо

Facebook објави интерни електронски пораки, во кои открива колку знаеле неговите вработени за аферата со Cambridge Analytica и тоа, две...


Facebook ја остава контролата над личните податоци во рацете на корисниците

Facebook објави дека ја менува политиката и ќе им дозволи на корисниците да ги контролираат своите лични податоци и да дозволат дали ќе...

 
Најнови телефони