Новости

Првиот iPad беше претставен пред точно 10 години

Денес е 10 годишнината од претставувањето на првиот таблет од iPad серијата, ексклузивно презентиран од Стив Џобс во Сан Франциско. Ова...


Time ги објави топ најважните уреди во минатите 10 години

Како што доаѓа новата деценија, така правиме ретроспектива на минатите десет години за најдобрите и најлошите уреди, филмови, серии,...


Се продава Apple Computer 1 за 1,75 милиони долари

Првиот компјутер со логото на Apple, кој Стив Џобс и Стивен Вознијак го направиле е на продажба на eBay. Не станува збор за реплика, туку...


Доналд Трамп има проблем со тоа што нема Home копче кај iPhone

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го сака iPhone повеќе со копчето Home и воопшто не е задоволен со дизајнот на новиот модел. Затоа...


Најдобриот технолошки уред на светот за Стивен Вознијак!

Успехот на Apple се должи во најголема мера на Стив Џобс и неговата визија и харизма. Меѓутоа, компанијата сепак немаше да реализира...


iOS со рекордно долготрајна поддршка за постари iPhone-и

Apple овозможува подолго време софтверска надградба и за постарите iPhone модели, затоа сите велат „iPhone, си е iPhone“. Телефоните...


Најново видео од „вселенскиот брод“ на Apple

Секоја година се објавуваат по неколку видеа од напредувањето на кампусот на Apple...


Стив Балмер: „Најлудата работа што Microsoft ја направи“

Apple денес е најголема компанија на светот...


iCar настапува на сцена во 2019 година?!

После смртта на Стив Џобс медиумите зборуваат за три потенцијални проекти на Apple...


Apple е многу поинаков од времето на Стив Џобс

Луѓето постојано го споредуваат денешниот Apple со оној пред 7-8 години, кога во тоа време управуваше Стив Џобс...


Видео: Погледнете како Стив Џобс ја предвиде иднината во 2007

Стив Џобс многумина го сметаат за еден од најголемите иноватори и визионери, но всушност неговата најголема моќ лежеше во фактот што беше...


Apple-овиот спејсшатл напредува со полна пареа

Напосредно пред да замине Стив Џобс се појави последен пат најавувајќи го проектот со огромниот објект...


Лудото ривалство меѓу Swatch и Apple

Сигурно ќе се зачудите која е поврзаноста меѓу луксузнипот бренд на часовниџи и најбогатата технолошка компанија на светот, но вусшност...


Apple го спрема ултимативниот ѕвер за патиштата

Излегоа информации дека се подготвува автомобил за 2020 година...


Првиот iPhone бил во 1998 и изгледал вака

Долго пред Apple да го лансира легендарниот паметен телефон iPhone, постоел негов претходник кој изгледа како стар фиксен телефон со...


Apple доминира - 92% профит од пазарот на смартфоните!

Apple располага со 92% од вкупниот оперативен профит на пазарот на смартфони во првото тримесечје...


Пред 8 години Стив Џобс го спаси iPhone од катастрофа

Пред точно 8 години Стив Џобс имаше задача да го претстави револуционерниот паметен телефон iPhone, но промоцијата можеше да помине...


Лери Пејџ за дебатата со Стив Џобс - Apple не вложува во човештвото

Лери Пејџ, основач и еден од актуелните директори на Google проговори за дебатите кои ги имал со Стив Џобс, основачот и главниот директор...


Комичарот Сет Роген како Стив Вознијак

Холивудските медиуми пренесуваат дека комичарот Сет Роген има најизгледни шанси да ја добие улогата на Стив Вознијак во новиот биографски...


iPhone 6 доаѓа во историското место за Стив Џобс

Apple потврди дека закажаната промоција на 9 септември ќе се одржи во Флинт центарот во Купертино, односно истата сала во која Стив Џобс...


Како Бил Гејтс го спаси Apple од пропаст

За многумина Стив Џобс е иконата на технолошката индустрија, визионерот кој прво ја основа компанијата Apple, а потоа се врати со силна...

 
Најнови телефони