Новости

Илон Маск отвори војна на Twitter со контроверзен статус

Бабата на Илон Маск, односно мајката на сопругата на Маск, го нападна својот зет поради статусот на Twitter. Тоа се случува после...


Ќе успее ли Samsung да вгради камера под дисплејот на Galaxy S21

Ice Universe објави на Twitter дека Galaxy S21 се очекува да пристигне со селфи камера, лоцирана под дисплејот. За така да се вгради...


Голем пораст на омразата кон Кина и Кинезите на интернет

Доналд Трамп неодамна изјави дека COVID-19 е кинески вирус, а тоа мислење го имаат многу луѓе. Кинезите и општо Азијатите во последно...


САД ја обвинува Русија дека шири лаги за коронавирусот

Високи американски службеници тврдат дека постојат илјадници лажни профили на Twitter, Facebook и Instagram, кои шират теорија на заговор...


Sony објави тизер за Xperia 5 Plus (1.1) евентот

Sony е брендот што исто така мораше да го прераспореди својот настан за 2020 година за презентација на новите предводници, поради...


Илон Маск не е задоволен од изборот на Гејтс, кој купи Porsche, а не Tesla

Претходно пишувавме дека Бил Гејтс се пофали со купување на првиот електричен автомобил - Porsche Taycan. Станува збор за луксузно возило...


Netflix го исклучи автоматското вклучување на видеа

Досега мораше да го намалуваме звукот по брза постапка кога ќе влезевме во апликацијата. Отсега нема да мораме, затоа што Netflix конечно...


Илон Маск на Twitter го исмева WhatsApp

WhatsApp последниве недели е на мета на критики затоа што тврди дека апликацијата е со енкрипција, но сепак беше хакиран профилот на Џеф...


Доналд Трамп жестоко го напаѓа Apple оти не сака да соработува

Се повторува истата ситуација кога FBI бараше од Apple да го отклучи iPhone, со цел да се пронајдат убијците што убија 14 лица во еден...


Јапонскиот милијардер преку Twitter дава 9 милиони долари

Јапонскиот моден тајкун Јусаку Маезава ќе им даде пари на луѓето од сиромашните места, затоа што смета дека парите ги усреќуваат луѓето....


„Facebook е новата цигара – предизвикува зависност и лош е за нас“

Идејата за рушење на Facebook на неколку помали компании, што ќе бидат полесни за да се регулираат законски, не е нова. Американските...


Samsung Galaxy S11+ ќе биде со неверојатно моќна камера

Samsung Galaxy S11+ се очекува да биде со неверојатен сензор на камерата од 109MP со 9-to-1 Bayer технологија, објави Ice Universe на...


Опасно е да ги користите Twitter и Facebook за пријава во апликација

Идејата е многу добра, оти кога веќе еднаш имате профил на Twitter или Facebook, со истиот профил може да се логирате на други страници и...


Cybertruck му одржа лекција на Ford F-150 со влечење на јаже

За време на презентацијата на новото електрично возило на Tesla - Cybertruck, објавено е видео на кое може јасно да се види како...


150 милијарди долари вредна компанија, ја води само со iPhone

Помладите генерации што пораснаа со смартфони во рацете, не се свесни дека порано имаше посебни уреди за сето она што смартфонот го нуди:...


Џими Велс е убеден дека сакаме социјална мрежа со претплата

Facebook и Twitter се социјални мрежи полни со реклами, со цел газдата да заработи дебело на грбот на корисниците, чии профили се...


Во план се големи промени, Twitter веќе нема да биде ист

Во Twitter размислуваат за големи промени со кои ќе се направат коренити промени. Потпретседателот за дизајн и истражување во Twitter,...


Доналд Трамп има проблем со тоа што нема Home копче кај iPhone

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го сака iPhone повеќе со копчето Home и воопшто не е задоволен со дизајнот на новиот модел. Затоа...


Илон Маск многу често ги менува телефоните и старите ги крши

Причината зошто Илон Маск, шефот на Tesla Inc. и SpaceX, постојано ги уништува старите телефони и купува нови е од безбедносни причини....


Ова е новиот мини смартфон, што го разви „таткото на Android“

Енди Рубин е познат како основачот на Android, мобилниот оперативен систем што денес го користат повеќето смартфони во светот, но и како...


Никола Тесла би бил горд на доаѓањето на Tesla во Хрватска

Илон Маск често објавува важни информации на социјалните мрежи, кој е еден од најпознатите твитерџии. Така често комуницира со бројни...