Новости

Ниту Facebook не е имун на коронавирусот

Како што во сите земји се повеќе се заклучуваат компании и вработените седат дома поради ширењето на коронавирусот, така интернет...


Netflix и YouTube го намалуваат HD квалитетот за да не „пукнат“ мрежите во Европа

Netflix и YouTube по консултација со Европската Унија донесоа одлука да го намалат квалитетот на HD стримингот на видео содржини со...


Коронавирусот ги обедини технолошките гиганти

Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Reddit и YouTube објавија заедничко соопштение, во кое истакнуваат дека максимално ќе им помогнат...


Google Play Store ги стопира шпекулациите за коронавирус

Технолошки компании преземаат иницијатива да се стопира со лажното ширење на информации и непроверени информации. Google го поцна...


Sony објави тизер за Xperia 5 Plus (1.1) евентот

Sony е брендот што исто така мораше да го прераспореди својот настан за 2020 година за презентација на новите предводници, поради...


Instagram кешираше рекордни 20 милијарди долари приход

Facebook кешира 20 милијарди долари приходи од Instagram, највредната аквизиција што ја има извршено досега. Тоа е еднакво на една...


Бил Гејтс ужива во новото електрично Porsche Taycan

Основачот на Microsoft е познат филантроп и борец против климатските промени. Љубител е на автомобили, па до неодамна неговата богата...


Роботот Spot како возач на рикша, тестиран од Адам Севиџ

Роботската компанија Boston Dynamics минатите години објави многу видео записи со кои го покажа напредокот во развој на своите роботи....


Трамп не успеа да ги сопре Кинезите: Huawei на второ место во 2019, пред Apple

2019 година беше одбележана со две нешта на пазарот на самртфоните, телефоните на виткање и ситуацијата со Hauwei, кој е ставен на црната...


Huawei се спрема за брзо време да ги замени апликациите на Google

Huawei веќе до крајот на 2019 година би можел да замени некои од клучните апликации на Google со своите верзии. Кинескиот производител на...


Реален приказ на бои на сликите кај идните iPhone модели

На YouTube беше објавено видео неодамна на кое може да се види како се споредува квалитетот на фотографиите снимени со последната...


Тестирање на пад од 300 метри: iPhone 11 и Nokia 3310

На каналот How Ridiculous на YouTube објавиле видео на кое се гледа како од 300 метри височина се фрла легендата од телефон Nokia 3310 и...


Порно актерките се во војна со Марк Цукерберг

Instagram и YouTube ја развија индустријата за инфлуенсери, но сега веќе правилата се заоструваат, особено за голотија. Поради таа...


iPhone 11 Pro со камерата против професионален апарат

Мобилните фотографии последниве години се толку усовршени, што iPhone неодамна снимаше и спот за ултра популарната пејачка Селена Гомез....


Ајфонџии, преминете на мрачната страна, батеријата подолго ќе трае

Еден од трендовите во технолошката индустрија е преминувањето на мрачната страна, односно користење на dark mode од оперативниот систем и...


Расклопување на Samsung Galaxy Fold

Супер интригантно е за кориснциите да ѕирнат што се крие под хаубата на Samsung Galaxy Fold. JerryRigEverything каналот на YouTube...


Претстојниот предводник LG G8X ThinQ ќе биде гејмерски

Гејминг телефоните растат во смартфон индустријата брзо во последниве години, па така секој сака парче од колачот. Samsung, Apple,...


Промоцијата на iPhone 11 во живо на YouTube

Apple на 10 септември во театарот Стив Џобс ќе ја одржи промоцијата на новите смартфони од серијата iPhone 11. За прв пат Apple ќе врши и...


YouTube Originals: Бесплатно достапно од следниот месец

YouTube Originals би можел да биде слободен до 2020 година. Во мај YouTube потврди дека Originals ќе биде бесплатно за сите. YouTube само...


Историјата ќе беше друга - Кој сакал да ги купи Facebook и YouTube во 2006

Пазарната вредност на Facebook моментално е над 500 милијарди долари, а YouTube е тежок 160 милијарди долари. Двете компании доминираат...


Станете новата поп атракција со Acapela

Доколку сакате да се пробиете во јавноста како музички талент наместо на YouTube може да снимите видео со ваша изведба пред многу...

 
Најнови телефони