Новости

Huawei P40 Lite пристигна во Европа

Huawei го лансираше првиот смартфон од новата P40 серија, и како вообичаено станува збор за Lite моделот кој припаѓа на средната висока...


Samsung Galaxy Z Flip дефилира на најпознатите модни писти

Samsung Galaxy Z Flip покрај тоа што е еден од најиновативните мобилни уреди исто така е претставен како ултимативен моден додаток. За...


Huawei го претстави Mate XS во Македонија

Поради тоа што MWC беше официјално откажан, Huawei го претстави новиот преклопен смартфон на стриминг настан. Екипата на Телефони.мк...


iPhone смее да се користи само од позитивци на филмови

Apple сака да го заштити својот бренд и го прикажува само во позитивно светло. Така имаат и строги правила за начинот на кој уредите се...


Huawei ја претстави новата платформа HUAWEI AppGallery за градење безбеден мобилен екосистем

Huawei ја претстави новата платформа HUAWEI AppGallery и визијата за градење безбеден и сигурен мобилен екосистем


Google преземал мерки за да се врати Android на телефоните на Huawei

Google сака Huawei да му се врати, односно Android да му се врати на Huawei. Се уште не знаеме кои се тие детални мерки, но јавено е од...


Facebook ќе блокира лажни лекови за корона вирусот

Facebook донесе одлука да ги забрани сите реклами кои нудат лажни л за корона вирусот како и објави кои создаваат паника и состојба за...


Gmail ќе ве штити од вируси во Office документи

Gmail воведе нов слој на заштита на корисниците од вируси кои се пренесуваат преку Office документи и тоа без никаков дополнителен напор...


ЕУ ќе ги враќа заменливите батерии на смартфоните

Европската Унија подготвува нова задолжителна регулатива која ќе ги принуди производителите на смартфони да овозможат лесна замена на...


Apple ќе овозможи мултитаскинг алатка кај идниот iPhone со iOS 14

iPad имаше прекрасна алатка кај iOS 13 за преминување кон други апликации, а кај iOS 14 ќе ја има истата алатка, која би можела да...


Netflix го менува приказот на почетната содржина

Поради барањето на корисниците, Netflix ја менува почетната содржина за корисниците, со цел да им го олесни процесот за одделување на...


САД ја обвинува Русија дека шири лаги за коронавирусот

Високи американски службеници тврдат дека постојат илјадници лажни профили на Twitter, Facebook и Instagram, кои шират теорија на заговор...


Како САД ќе ја спроведе 5G технологијата покрај Huawei

САД го обвинува Huawei дека е близок соработник на Пекинг за шпионажа преку својата телекомуникациска мрежа. Се разбира, Huawei ова го...


Продавница на Amazon од иднината, купувачите ќе земаат и ќе си одат

Пред 25 години Amazon беше компанија што продава книги преку интернет, а денес тоа е една од највредните компании на светот, која ни...


Huawei ја претстави 5G мрежата со вештачка интелигенција за компаниите и школите

Huawei најави целосна комерцијализација на своето технолошко решение специјализирано за образовни институции и големите деловни објекти,...


Huawei го претстави преклопувањето на новата генерација - HUAWEI Mate Xs

За време на виртуелната прес-конференција во Барселона на „Поврзувајќи ги заедно можностите“, деловната група на потрошувачи на Huawei...


Лансирани евтините Honor Magic Earbuds слушалки

Honor како суб-бренд на Huawei се вклучи во пазарот на безжични слушалки со новите Honor Magic Earbuds кои се компатибилни со голем број...


Nokia и Sony ќе имаат ZEISS камери

Sony постигна ново партнерство со брендот за оптика ZEISS за примена на технологии во мобилните камери на смартфоните покрај дигиталните...


Sony Xperia 1 II излезе на виделина со 4K OLED дисплеј

Sony го претстави првиот 5G смартфон со 6,5-инчен 4K OLED HDR дисплеј и 5G модем. Xperia 1 II (Xperia One Mark Two) со новата HDR...


Huawei во Барселона го претстави новиот Mate XS

Huawei во Барселона го презентираше Huawei Mate XS, кој ја поседува најнапредната технологија на Huawei и моментално е најсовремен уред...


Huawei го претстави новото портфолио 5G производи, дел од стратегијата „Seamless AI Life“

Одделот на потрошувачи на Huawei - Consumer Business Group (CBG) организираше виртуелен настан во Барселона на кој претстави серија нови...

 
Најнови телефони