Новости

Инстаграм го освежи логото и фонтот, со цел да биде поатрактивен

Инстаграм доби ново лого, со тоа што сака визуелно да ја освежи својата иконка, со нов фонт и распоред на реклами на цел екран. Со новиот...


Google Maps добиваат нова алатка - Immersive View

Google Maps има нова алатка за Immersive view, која претставува комбинација од Street View и слики од воздухот, со цел да ви овозможи...


Иднината на деловните состаноци е во метавселената

Во споредба со почетокот на минатата година, начинот на кој луѓето работат, радикално се промени и со пандемијата е направен чекор кон...


Лимитирана едиција на iPhone 13 Pro инспирирана од првиот iPhone чини $6,990

Се сеќавате ли на првиот iPhone? На 9 јануари, 2007 година, Стив Џобс го претстави на сцената со илјадници луѓе што чекаат ред за да го...


Словенија е прва земја во светот што издава свои NFT токени

Словенија е ставена на мапата на најнапредни дигитални земји со разбирање на развојот на блокчејн технологијата, со оглед на тоа што ќе...


Samsung Galaxy S21 FE протече во 3D рендери

Samsung Galaxy S21 FE би требало да пристигне оваа 2021 година, а додека го чекаме, ликстерот Иван Блес споделил неколку 3D рендери, што...


Новите Samsung апарати за домаќинство претставени на Bespoke Home настанот

Скопје, 12. мај 2021. година — Компанијата Samsung Electronics денес го одржа виртуелниот настан Bespoke Home 2021, на кој е најавено...


Небесниот спектакл на Hyundai собори Гинисов рекорд

Hyundai кон крајот на минатиот месец го лансираше својот бренд за луксузни возила Genesis на кинески пазар. Во оваа пригода направи...


Nintendo Switch со раст од 7% и 11 милиони продадени конзоли

Nintendo продадел 11 милиони конзоли само за последното тримесечје во 2020 година. Nintendo Switch е најпопуларната конзола моментално,...


Македонскиот тим „eBionics“ победник на младинскиот предизвик „Генерација без граници 2019/2020“

Македонскиот тим „eBionics“ победник на младинскиот предизвик „Генерација без граници 2019/2020“


Првата 3Д печатена куќа може да ја погледнете овде

3Д принтањето во градежништвото веќе зема замав и нема проблеми со квалитетната изработка на објекти. Може да принтате т.е. градите, мали...


Sony претстави две верзии на PlayStation 5

Sony конечно го претстави PlayStation 5, кој доаѓа во ново руво - бела боја, DualSense контролер опремен со хаптичка технологија, што им...


Nintendo призна дека 300 илјади корисници на Switch се хакирани

Nintendo беше претходно хакиран и сега излезе со точни цифри, дека биле хакирани 160 илјади кориснички профили. Во текот на истрагата,...


Sony Xperia 1 II почнува со преднарачки

Sony Xperia 1 II или „One Mark Two“ сега официјално почнува со преднарачки. Моделот со најдобриот процесор Snapdragon 865, кој беше...


Знаете ли како изгледа вирусот што го парализираше светот?

Како изгледа вирусот што е одговорен за пандемијата што го парализираше цел свет? На 3D анимацијата на коронавирусот, може да се види...


Создавајте, учете и релаксирајте се со Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Новиот таблет доаѓа со редизајнирано S Pen пенкало и врвен екран за уште повеќе забава Скопје, 16. април 2020. година – Компанијата...


Huawei P40 и Huawei P40 Pro 5G ги очекуваме наскоро со моќни перформанси

Huawei P40 и Huawei P40 Pro 5G ги наскоро а веќе знаеме дека Huawei P40 Pro ќе биде со 6,58 инчен дисплеј со тенок дизајн и punch-hole...


Само iPhone 12 Pro ќе има 3D камера

Apple планира само двата поскапи смартфони iPhone 12 Pro и iPhone 12 Pro Max годинава да бидат лансирани со новата 3D ToF камера.


iPhone 12 Pro ќе има 3D ToF камера

Apple за следната генерација на премиум смартфони iPhone 12 од Pro калибарот планира да примени нов 3D ToF сензор кој ќе биде...


Huawei го претстави Mate XS во Македонија

Поради тоа што MWC беше официјално откажан, Huawei го претстави новиот преклопен смартфон на стриминг настан. Екипата на Телефони.мк...


Sony Xperia 1 II излезе на виделина со 4K OLED дисплеј

Sony го претстави првиот 5G смартфон со 6,5-инчен 4K OLED HDR дисплеј и 5G модем. Xperia 1 II (Xperia One Mark Two) со новата HDR...