Новости

Фотографии од новиот Sony Xperia 1 III

Sony го откри минатиот месец новиот модел Xperia 1 III, кој ги има првите телефото перископски леќи со варијабилен фокус, како опонент на...


Следниот Apple TV пристигнува со 4K 120Hz

Според 9to5Mac, Apple тестира нов Apple TV модел за 2021 со 120Hz, а во новиот tvOS 14.5 Beta апдејт има референци за новиот модел...


Twitter двојно го зголеми квалитетот за закачување на слики

Twitter воведува нова функција со која двојно го зголеми квалитетот за закачување на слики од мобилни уреди, односно со користење на...


Nintendo Switch Pro пристигнува со 7-инчен OLED дисплеј и 4K

Nintendo продал околу 80 милиони парчиња од Switch од 2017 година, а годинава се планира следната генерација на Switch, кој ќе се...


YouTube апликацијата веќе има 4K HDR видеа на Android

YouTube воведува се повеќе алатки. Ако имате 4K резолуција на вашиот смартфон, ќе може да гледате YouTube видеа во највисоката...


На YouTube за Android ќе има поддршка за 4K и да немате таков екран

YouTube тестира нова функција со која на корисниците на мобилната апликација за Android ќе им овозможи поддршка за преглед на видеа со 4K...


Samsung Electronics ги претстави Neo QLED, MicroLED и Lifestyle телевизорите во склоп на CES 2021

Samsung Electronics ги претстави Neo QLED, MicroLED и Lifestyle линијата телевизори во склоп на саемот CES 2021


Samsung ги најави новите MicroLED телевизори од 110 инчи „за по дома“

Samsung ја претстави новата технологија за приказ на сликите на телевизорите и најави нова линија на телевизори, кои на пазарите низ цел...


Кој е победник - Sony PlayStation 5 или Xbox Series X?

Понудата на Sony е јасна - 499 долари за модел со CD читач или 399 долари за All Digital модел со SSD диск, за кого може да се купуваат...


На Apple TV ќе може да гледате 4K видеа на YouTube

YouTube по долгото инаетење конечно дозволи емитување на 4K HD видеа на апликацијата наменета за Apple TV уредите како и за корисниците...


Протече цело видео од Sony Xperia 5 II

Sony Mobile вообичаено успева да ги одржи во тајност новите проекти, но сега кога е во прашање следниот квалитетен смартфон Sony Xperia 5...


Microsoft наскоро ќе ги објави Series S и Xbox Series X

Microsoft спрема две верзии на Series S и Xbox Series X, поскапа и поевтина верзија. Двете конзоли ќе имаат ист процесор, но нема да...


iPhone 12 ќе снима врвни 4K HD видеа

Apple ќе овозможи новата генерација на премиум смартфони на iPhone 12 да снима ултра квалитетни видеа со 4K HD резолуција со приказ на...


Apple iOs 14 ќе овозможи 4K HD стриминг

Корисниците на Apple кои имаат пристап до бета верзијата на оперативниот систем iOs 14 откриваат дека сега е овозможен 4K HD видео...


Sony претстави две верзии на PlayStation 5

Sony конечно го претстави PlayStation 5, кој доаѓа во ново руво - бела боја, DualSense контролер опремен со хаптичка технологија, што им...


Lenovo претстави VR очила и слушалки за бизнис корисници

Lenovo претстави ново решение за виртуелна реалност (VR) наменето за бизнис корисници - Lenovo Mirage VR S3 headset со ThinkReality...


Sony Xperia 1 II почнува со преднарачки

Sony Xperia 1 II или „One Mark Two“ сега официјално почнува со преднарачки. Моделот со најдобриот процесор Snapdragon 865, кој беше...


Xiaomi: 2020 е последна година со производство на 4G смартфони

Xiaomi и Redmi располагаат со огромна палета на модели на смартфони, кои веќе ги произведуваат новите смартфони со 5G технологија. Xiaomi...


Netflix ја враќа високата резолуција во Европа

Netflix повеќе нема да се соочува со ограничувања за видео стримингот во Европа откако повеќе земји ги олабавија рестриктивните мерки, па...


Екстра попуст за премиум Android OLED телевизор на Sony

Моделот SONY BRAVIA OLED KD65AG8BAEP се одликува со најновиот тип на дисплеј - OLED, кој не може да биде евтин, се разбира, со оглед на...


55-инчен QLED смарт телевизор, со гратис смартчасовник Galaxy Active?!

Samsung ги одлични телевизори со најнова QLED технологија кај смарт верзиите, кои продуцираат квалитетна слика и се одликуваат со...