Новости

Источноевропските земји кои планираат 5G да се грижат за повеќе од самата технологија

Иако на воведувањето на 5G технологијата во земјите од Источна Европа често се гледа преку призмата на геополитичка лојалност,...


Samsung Galaxy A52 5G: Главен сензор од 64MP и 4500mAh батерија

После Galaxy A51 серијата, на ред доаѓа A52 5G. За двата телефона Samsung ќе има месечна софтверска надградба за нови алатки, подобрување...


ЕУ ја зацрта шемата за сертификација на сајбер безбедноста за 5G

Шемата за сертификација на сајбер безбедноста за 5G мрежите низ ЕУ ќе биде воведена ширум европскиот блок, во обид да се поправат...


China Mobile и Huawei заеднички го објавија новото 5G решение за повици

На 24 февруари 2021 година, успешно заврши VoLTE Pro самитот во рамките на MWC 2021 саемот во Шангај. На самитот, China Mobile и Huawei...


Huawei OptiX SuperSite овозможува супер брз пристап во дигиталниот свет

Во рамките на MWC 2021 саемот во Шангај, Huawei го лансираше OptiX SuperSite решението за глобалните оператори. Ричард Јин, претседател...


Apple ќе се потпре на Samsung за 5G модемот на iPhone 13

Apple по тешкиот спор кој го имаше со Qualcomm донесе одлука во иднина сам да работи на развојот на мобилен модем за 5G конекција за...


Рајан Динг: 5G ја осветлува иднината

На прелиминарниот брифинг на Huawei за онлајн медиумите и аналитичарите во рамките на MWC Шангај 2021, Извршниот директор и претседател...


Европска експанзија на кулите на Vodafone, бидејќи 5G ја зголемува побарувачката

Мрежата на мобилни кули објави дека го зголемила своето портфолио на приближно 82.000 објекти во третиот квартал. Vantage Towers, дел од...


iPhone најпродаван во Q4 2020 за прв пат после 5 години

iPhone бил најпродаван смартфон во последниот квартал од 2020 година. 2016 година беше последната година кога Apple можеше да се пофали...


Над 50% од 5G мрежата ја поседува Huawei - Вкупниот број на 5G се 200 милиони нови корисници

5G мрежата забрзано се развива, која веќе брои 800.000 5G локации и 200 милиони нови корисници. 5G искуството е за 10 пати подобро во...


Apple сака предвреме да влезе во 6G мрежата

5G мрежата сè уште се шири на светско ниво, но недоволно е развиена, особено во земјите во развој. Bloomberg откри дека се бараат нови...


Дигиталната трансформација во Европа не може да се случи без отворен пазар

Неколку членови на Европскиот парламент упатија писмо до Европските комесари задолжени за 5G прашањето, во врска со имплементацијата на...


Huawei DQ ODN го доби првиот TÜV SÜD сертификат за производи од оптичката дистрибутивна мрежа

Huawei Digital QuickODN (DQ ODN) неодамна ја доби првата TÜV SÜD сертификациска ознака за производи од оптичката дистрибутивна мрежа....


Xiaomi Mi 11 Lite се појави со рамен екран

Xiaomi Mi Xiaomi Mi 1 Lite повторно се појави со нов рендер кој овој пат покажува појасно слика за тоа како ќе изгледа смартфонот барем...


Analysys Mason: Придобивките од 5G значително ги надминуваат трошоците

Новата студија на Analysys Mason открива дека придобивките од 5G инфраструктурата може да бидат четири пати поголеми во однос на...


Samsung Galaxy A52: Лансирањето е во март, излегоа спецификациите

Galaxy A52 е еден од моделите на Samsung од средна класа што ќе пристигнат порано годинава. Излегоа и сликите и спецификациите од...


Samsung Galaxy A72 5G: Дата на излегување, цена и спецификации

2021 е годината на 5G технологијата. Сега веќе излегуваат и поевтини смартфони со 5G мрежа. Со подобрувањето на процесорот и...


Qualcomm го претстави новиот супер-брз модем Snapdragon X65 5G Modem-RF

Новиот модем на Qualcomm работи со брзина на интернет од 10Gbps, кој може да се применува кај најновите смартфони, компјутери, 5G деловни...


Рен Женгфеи: За да ги разубедиме скептиците, Huawei е подготвен да ја пренесе целата 5G технологија

„Со американскиот претседател Бајден, доколку ми се јави, би разговарал за заедничкиот развој. И на САД и на Кина им е потребно да ги...


Главниот акцент на Xiaomi Redmi Note 10 ќе биде камерата

Xiaomi Redmi Note 10 серијата е една од најочекуваните серии на смартфони за 2021 година. Redmi Note 10 ќе биде претставен на почетокот...


Qualcomm отвора нов 5G центар за истражување и развој во Франција

Објектот за истражување и развој на Qualcomm лоциран во Бретања и регионот на Париз ќе помогне да се дефинира иднината на 5G Qualcomm...