Новости

Honor би можел да го лансира новиот предводник со Snapdragon 888 во јули

Honor повеќе не е под сопственост на Huawei. Тој би можел да лансира Qualcomm Snapdragon 888 смартфон во јули, откако претходно,...


iPhone 12 ќе ја потроши залихата поради недостиг на чипсети

Apple најверојатно до средината на годинава ќе ја потроши целата залиха на iPhone 12 модели и може да пропушти многу од планираните...


AMD има големи планови со Samsung

AMD е еден од брендовите кој и во време на криза предизвикана од КОВИД-19 пандемијата работи одлично и бележи раст на приходите, па затоа...


Почнува најголемиот светски технолошки саем: Што да очекуваме од CES

CES во Лас Вегас им овозможува на бројни технолошки компании да се презентираат со стартапи, чија главна цел е да ја претстават новата...


AMD донираше 12 петафлопи супер-компјутерски сили за истражување на COVID-19

AMD го основаше фондот AMD COVID-19 HPC+ со цел да им даде компјутерски ресурси на истражувачките институции за забрзување на...


Huawei ќе ги лансира производите од Matebook серијата на лаптопи и на македонскиот пазар

Huawei ќе ги лансира производите од Matebook серијата на лаптопи и на македонскиот пазар Кон крајот на месецов, технолошкиот...


Honor ќе го објави новиот гејмерски MagicBook во август

Honor го најави претходно својот гејмерски лаптоп, кој доаѓа во август со најновиот AMD хардвер. Очекуваме од Honor да излезат тизери во...


Новиот Xiaomi Mi Surface монитор е голем 34-инчи

Xioami претстави два гејминг монитора со различни големини од 24 инчи и 34 инчен монитор со заоблен дисплеј. Mi Surface Display е 34...


GTA 5 за PC одложена за март - Еве кој ќе може да ја игра

Екстра популарната GTA 5 подолго време ги забавува гејмерите кои имаат PlayStation 4 и Xbox One, но се уште се чека на верзијата намената...


AMD сака дел од мобилниот колач

Производителот на процесори и чипови кој е најголем партнер на Microsoft сака да го прошири бизнисот, но според изјавите на директорите...


Apple двојно ќе ги зголеми графиките во процесорите

Според MacRumors, Apple ангажирал најмалку десетина поранешни графички инженери од производителот на поупроводници AMD, објавувајќи ги...


Apple им го зема талентот на Samsung

Воопшто не е новост кога експерти од една компанија за технологија преминуваат во друга, но трансферот на главниот системски архитект на...