Новости

Samsung Galaxy Buds Pro носат филмски звук во 2021

Samsung Mobile на првиот голем Unpacked настан за 2021 година тргна со промоција на новите безжични премиум слушалки Galaxy Buds Pro кои...


Французите дадоа зелено светло за создавање на бионички напредни војници

Етичкиот комитет на Француското министерство за одбрана даде зелено светло за развој на нова програма со напредни техники и истражувања...


Galaxy Buds Pro со Samsung Galaxy S21 ќе имаат врвни функции

Samsung заедно со новиот премиум смартфон Galaxy S21 ќе ги лансира и новите безжични слушалки Galaxy Buds Pro со врвен аудио квалитет,...


Првата фабрика на Huawei надвор од Кина ќе биде во Франција!

Телекомуникацискиот гигант Huawei е планирано да гради фабрика за производство на опрема за 5G технологијата. Локацијата ќе биде источна...


Смартфоните преку камерите ќе може да дијагностицираат коронавирус

Секој смартфон преку својата камера во иднина ќе може да дијагностицира заразени од коронавирусот, велат научниците од калифорниските...


Ново протекување покажува како ќе изгледа Samsung Galaxy Buds Pro

Ново протекување излезе од блогерот Иван Блес. Прв пат протече слика со Samsung Galaxy Buds Pro безжичните слушалки. Во споредба со...


Amazon и Apple не сакаат да учествуваат во иницијативата „Технологија за благосостојба“

Apple и Amazon одбиваат да учествуваат во француската иницијатива со која големите технолошки компании би се обврзале да плаќаат данок во...


Samsung ќе приреди кул изненадување за време на лансирањето на Galaxy S21!?

Samsung ќе го одржи својот Unpacked настан за следната година во јануари, наместо во февруари. Тогаш нема да ги имаме Galaxy Z Fold Lite,...


Фанејшал Тајмс: Шефот на Ериксон се спротивстави на шведската 5G забрана за Huawei

СТОКХОЛМ / ЛОНДОН (Ројтерс) - Одлуката на Шведска да го забрани кинескиот Huawei од своите 5G мрежи ја ограничува слободната конкуренција...


САД попушта - Huawei ќе може да купува американски чипови, ама...

После 2 ипол години блокада, Huawei конечно може да здивне за односите со САД. Financial Times известува дека САД ќе им дозволу на...


Судиите контра Трамп, не го забрануваат TikTok

TikTok и натаму се соочуваа со притисок од страна на администрацијата на Трамп да прифати американски партнери кој ќе има контрола над...


FAVORIT - Добар квалитет и цена се идеална комбинација за успешен бизнис

За еден бренд да опстане на пазарот, дефинитивно е потребно производот или услугата која што ја нуди да има одличен сооднос помеѓу цената...


Драмата продолжува - TikTok го одби Microsoft

TikTok ја одби понудата за преземање од страна на Microsoft и има уште неколку дена да одлучи дали ќе го прифати ултиматумот на...


Пет години гаранција на апаратите за домаќинство на Samsung

Уредувањето на станот не е лесна работа, додека кујната често претставува најголем предизвик. Потребно е да се пронајде совршената...


Кинезите ги расипаа плановите на Трамп за продажбата на TikTok

Кина со еден потег ја помати водата за да ги расипе американските планови за преземањето на TikTok. Кинеската влада ја ревидирала листата...


Шефот на TikTok си поднесе оставка по жестокиот притисок од Трамп

Кевин Мајер, главниот извршен директор на TikTok наведувајќи го политичкиот амбиент со кој е соочена компанијата, одлучи да си поднесе...


Новите Samsung апарати за домаќинство се ултра паметни

Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. денес ја претстави новата линија на паметни машини за алишта, како и иновативните фрижидери со...


Facebook ќе плати над 100 милиони евра данок на Франција

Француската подружница на Facebook се согласи да плати над 100 милиони евра долг со камати, откако француската даночна управа почна да го...


МАСИТ членките излегуваат со свои решенија на WITSA Virtual Global ICT Excellence Awards

Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии (МАСИТ) вчера номинираше решенија за три компании членки на WITSA Virtual...


TikTok под лупата на францускиот регулатор за приватност на податоци

Францускиот регулатор за приватност на податоците CNIL, ќе ја тестира кинеската апликација TikTok дали ги поминува сите регулативи за...


После Microsoft, уште еден технолошки гигант на лов по TikTok

Американската администрација и се закани на кинеската компанија ByteDance и речиси ја примора да го продаде TikTok на некоја американска...