Новости

„5G бракот“ меѓу Apple и Qualcomm продолжува до крајот на 2023

Apple и Qualcomm се заглавени уште една година за обезбедување на 5G мрежата, како што Qualcomm открива дека се очекува да ја задоволи...


Google Wallet ќе одобри поддршка за ID и Driver License во селектирани земји

Google Wallet полека се развива во решение каде што ќе ги имате сите документи со дозволи и лична идентификација. Компанијата објавила...


Apple iPhone чиповите од 4nm ќе се произведуваат во САД

Соништата на оние што сакаат „Произведено во САД“ ќе се реализираат. iPhone чиповите најверојатно ќе се произведуваат во САД, а TSMC ќе...


Европската централна банка тврди дека bitcoin ќе стане неважен

Моменталната ситуација на крипто пазарите не е воопшто добра, но оние што гледаат позитивно на ситуацијата, после турбулентниот период се...


Galaxy Z Flip може да добие голема надградба на екранот во 2023

Имаме уште многу време додека Samsung да ги лансира следните преклопни смартфони, некаде во периодот од август до септември, 2023 година....


Xiaomi го презакажа лансирањето на Mi 13 серијата

Mi 13 серијата на смартфони ќе бидат неверојатни модели на Xiaomi. Xiaomi најави дека ќе новата серија излегува на 1 декември, но...


OnePlus ја задржува надградбата на софтверот за подолг период

Претходните години корисниците ги менуваа телефоните на речиси две години, но сега ситуацијата е поинаква. Корисниците веќе немаат...


Oppo Find N2 со вертикален преклоп објавен на Twitter

Oppo Find N е еден од најдобрите преклопни смартфони со вертикално преклопување. Oppo веќе се подготвува за лансирање на наследникот Find...


WhatsApp е на чекор со Slack, воведе опција за четување со самиот себе

WhatsApp воведува опција за дигитални белешки и "Message Yourself" опција. Таа станува веќе достапна за сите корисници во светот, со која...


Scania прва во Европа со автономни возила испорачува комерцијална роба

Возејќи низ автопатиштата, возачот внимава на автопатот, но нема раце на воланот. Камионот вози сам. Шведскиот производител на камиони...


BeReal е најдобрата iPhone апликација на годината прогласена од Apple

BeReal е социјалната мрежа што Instagram, TikTok и Snapchat ја копираат цело време, а Apple ја прогласи за апликација на годината за...


Илон Маск е спремен за војна со Apple

Apple досега е еден од најголемите огласувачи на Twitter, но како што тоа го направија и уште некои поголеми компании, така и највредната...


Pininfarina направи футрола за iPhone, само 99 има во цел свет

Pininfarina е позната дизајнерска компанија за автомобили, која што овој пат дизајнирала Inkar x Pininfarina маска за iPhone и планира...


Nio ќе го лансира првиот смартфон во 2023 година

Познатиот производител на електрични автомобили Nio, претходно објави дека почнува со развој на смартфон. Извршниот директор на...


iPhone 15 серијата ќе биде без физички типки

Цела iPhone 15 серија ќе биде со Dynamic Island опција (која оваа година беше претставена само со Pro серијата) и USB-C влез, што е...


RelaxifyApp првата интерактивна апликација за подобрување на менталното здравје

Relaxify Ltd. е компанијата која стои зад апликацијата за ментално здравје, со научна основа, RelaxifyApp. Компанија создадена со помош...


iPhone 15 ќе биде „вооружен“ со најновиот и најдобриот Sony сензор

Имаме уште многу време додека да излезе следниот Apple iPhone 15, а во меѓувреме протекуваат нови информации за камерата. iPhone 15 би...


Samsung се очекува да го одржи Unpacked на почетокот на февруари

Најочекуваниот смартфон сега е Samsung Galaxy S23, за кого знаеме дека ќе излезе во февруари. Од ликстерите што речиси секогаш...


Хаосот во Foxconn може предизвика недостаток од 6 милиони iPhone-и

Foxconn се уште е во хаос, кој што може да предизвика проблем со производството на iPhone 14 Pro. Фабриката наводно има капацитет за...


Преглед на Samsung Galaxy S23: Што очекуваме од следниот Galaxy

Веќе речиси сите спецификации се познати за следниот предводник на Samsung, само што не се официјално потврдени од Samsung Electronics....


Илон Маск сака да го направи Twitter независен од Apple и Google!?

Има големи несогласувања кај девелоперите, на кои што Apple и Google им земаат провизија за секоја трансакција, од 15% до 30%. Илон Маск...