Новости

Рен Женгфеи: Хуавеј мора да ги намали деловните активности и да се фокусира на стратешките области

Деловните активности на Хуавеј треба да продолжат да се намалуваат и да се концентрираат на области со стратешки фокус, наместо да се...


Џек Ма доби шамар тежок милијарда долари

Џек Ма дефинитивно не знаел во што се впушта, откако ги критикуваше банкарите и финансискиот сектор, доби шамар од милијарда долари....


Највредните брендови на светот им припаѓаат на технолошките компании

Скалилото на Brandz за највредни брендови потврди дека технолошките компании уште доминираат на пазарот. Amazon е убедливо на првото...


Џек Ма има желба Alibaba да потрае најмалку 102 години

Со голема забава, песна, гитара и по некоја солза, Џек Ма ја заврши својата кариера како лидер на компанијата што ја основа - Alibaba....


Alibaba прв на списокот - Топ 100 кинески интернет компании

Компанијата на гигантот Џек Ма, Alibaba, доминира на списокот на Топ 100 кинески интернет компании, по кој доаѓаат социјалните мрежи...


Почнува Cyber Monday, загрејте ги кредитните картички за шопинг

За разлика од традиционалниот шопинг празник Black Friday кога има огромни турканици, инциденти, лажни попусти и многу трговски трикови,...


Алибаба го отвори Сезамот со 10 милијарди долари

На Алибаба му успеа да го „отвори Сезамот со богатство“ со неверојатниот рекорд на дневна продажба која достигна вредност од над 9...


Колку пари вредите како корисник за технолошките компании

Страницата Howmuch.net се обидела да престмета колку е вреден секој корисник за технолошките компании...


Кинески дрим тим - Alibaba и Meizu во мобилен поход

Кинескиот онлајн гигант Alibaba одлучи да инвестира 590 милиони долари во производителот на смарт телефони Meizu со што се отвора голем...