Новости

ЕК сака да ја намали доминантната позиција на Google за рекламирањето

Европската комисија во 2022 година започна истрага за застапеноста на Google во речиси сите нивоа на интернет рекламирање, поради...


Samsung го остави Bing со ChatGPT настрана, го враќа Google како главен пребарувач

Samsung планираше да го замени пребарувачот на Google со Microsoft Bing на своите смартфони, но ништо од тоа. Ова само потврдува колку...


Првиот човек на Google доби компензација од 220 милиони долари за 2022

Имаше плодни години за технолошките компании, но дојде и моментот кога мораше да се делат откази со цел да се остане рентабилен во...


Дури ни шефот на Google не знае како работи вештачката интелигенција!?

Првиот човек на Alphabet и Google, даде интервју за CBS, во кое што главен акцент се става на вештачката интелигенција. Напредокот на...


Шефот на Google потврдува радикална промена во пребарувањето на интернет

Google неодамна го претстави својот четбот Bard, базиран на вештачка интелигенција. За него дефинитивно е потребно уште вежбање и...


Google го исклучи следењето на сообраќајот на мапите во Украина

Alphabet ја исклучи услугата за сообраќајни информации во релно време во Украина преку својот софтвер за навигација на Google Maps,...


Во Холандија тужба против Google и Apple поради провизиите во продавниците за апликации

Холандска фондација почнала да ги собира потрошувачите што сакаат да поднесат тужба против Apple и Google, тврдејќи дека многу скапо ги...


Не беше тешко за Tesla Inc. да надмине 1 трилиони долари

Акциите на Tesla Motors пораснаа за 14.9%, а вредноста на компанијата достигна 1,45 трилиони долари, со што Tesla стана највредниот...


Tesla Inc. ги собори сите рекорди со вредноста на компанијата

Во време на пандемија, компанијата на Илон Маск соборува рекорди. Во втората половина на март 2020 година, цената на една акција на Tesla...


Марк Цукерберг прави радикална промена, го менува името на Facebook!?

Марк Цукерберг можеби ќе го промени името на компанијата, тврдат од The Verge. Тоа не значи дека името на Facebook останува во...


Радикални промени со дизајнот на Pixel 6 и Pixel 6 Pro

Експертите сметаат дека Google ќе започне со производство на сопствени чипови, откако директорот на Alphabeta, Сундар Пичаи, изјави дека...


Facebook уште малку влегува во клубот на трилионери

Одредени технолошки компани направија рекордно висок профит од коронакризата. Три големи технолошки компании ја оствариле највисоката...


За технолошките великани не постои криза: Amazon, Apple, Facebook и Microsoft

Amazon, Apple, Facebook и Microsoft достигнаа историски највисока цена на акциите пред два дена. Највредна компанија на светот моментално...


Google прв пат објави колку заработува од реклами на YouTube

Секој месец на YouTube корисниците седат со часови и часови гледајќи видеа, спотови и документарни филмови. Благодарение на рекламите што...


Google неделава би можел да влезе во историјата како уште еден трилијардер

И покрај проблемите што ги има Google во последно време, растот на Alphabet е несопирлив. Постојано е под истрага на регулаторните тела...


Пазарната вредност на петте најголеми технолошки компании изнесува речиси 5 трилиони долари

Зад најголемите технолошки компании имаме одлична година, во која е детектиран голем раст на цените на акциите и нивната пазарна...


Сергеј Брин и Лери Пејџ се повлекоа од челните позиции на гигантот зад Google

Сергеј Брин и Лери Пејџ основачите на Google се откажа од челните позиции на корпоративната управа на Alphabet. Нивното место ќе го...


Google изгледа ќе го купи Fitbit, „убиецот на Apple Watch“

Fitbit со текот на годините го освои пазарот и голем број на корисници со нараквици за фитнес помош, што може да бројат чекори, да го...


Големите ИТ компании под детална истрага од антимонополските служби

Правосудниот одбор од Застапничкиот дом во Конгресот ги побара документите од најголемите технолошки компании во склоп на...


Google има фантастичен приход од 18.7 милијарди долари

Google во третиот фискален квартал оствари речиси рекоредн приход од фантастични 18.7 милијарди долари кој го генерираат веб сајтовите,...


Google со Alphabet ја купи цела азбука

Google при формирањето на новата чадор компанија Alphabet доби огромни критики бидејќи тоа има е заштитен бренд и веб домејнот беше...