Новости

Е-книгите на Amazon имале вештачки високи цени, голема тужба од корисници

Група на корисници во САД покренаа колективна тужба против Amazon затоа што сметаат дека група на издавачи на електронски книги одржувале...


Првата мисија на Blue Origin ќе се реализира наскоро

Првата мисија на Blue Origin, компанијата на сопственикот на Amazon, Џеф Безос, наскоро ќе се реализира со човечки екипаж. Тестирањето...


Facebook и Amazon ќе се бранат од одмаздата на Доналд Трамп!?

После скандалозната сцена во американскиот Конгрес, каде 5 лица починаа, многумина завршија со повреди, неколкумина се уапсени и им се...


Amazon: Parler е офлајн од 10 јануари, во 23:59 часот

Parler ќе биде офлајн цела недела, откако Amazon го исклучи од своите сервери од синоќа, конкретно на 10 јануари, во 23:59 часот....


На врвот на популарноста, Apple, Google и Amazon го исфрлаат Parler од интернет

Големите технолошки компании Amazon, Apple и Google ја прекинаа врската со социјалната мрежа што е омилена на Доналд Трамп, заканувајќи и...


Рен Женгфеи: Хуавеј мора да ги намали деловните активности и да се фокусира на стратешките области

Деловните активности на Хуавеј треба да продолжат да се намалуваат и да се концентрираат на области со стратешки фокус, наместо да се...


Џеф Безос веќе не е најбогат човек на светот!?

Сопственикот на Amazon и Blue Origin, Џеф Безос, речиси 4 години беше најбогат човек во светот, но веќе не. Ексцентричниот претприемач и...


Нема криза за технолошките гиганти - Заработиле дополнителни 3,4 трилиони

Технолошките гиганти од САД немаат потреба од вакцина бидејќи и во време на криза предизвикана од КОВИД-19 пандемијата нивните бизнис...


Amazon и Apple не сакаат да учествуваат во иницијативата „Технологија за благосостојба“

Apple и Amazon одбиваат да учествуваат во француската иницијатива со која големите технолошки компании би се обврзале да плаќаат данок во...


Удобно, топло, празнично: Уживајте филмски пред екраните со кристална слика на FAVORIT телевизорите

Удобно, топло, празнично – уживајте филмски пред малите екрани со кристално чиста слика на FAVORIT телевизорите


Amazon им пратил празни кутии и храна за мачки наместо нов PlayStation!?

Конзолите од новата генерација се најжестоката роба што се купува во цел свет. Повеќе гејмери од Велика Британија на потешкиот начин...


Џеф Безос продаде акции во Amazon во вредност од 3 милијарди долари

Шефот на Amazon, Џеф Безос продаде малку акции за 3 милијарди долари, покажуваат податоците на Американската комисија за хартии од...


Apple TV пристигнува со Xbox конзолата следната недела

Стриминг сервисите брзо го откриваат својот пат до конзолите. Sony најави минатиот месец дека стриминг платформи ќе бидат достапни при...


Искуството на купување преку интернет сè повеќе личи на одење во вистинската продавница

Но, со оглед на променетите услови и оние кои се приврзаници на традиционалниот начин на шопинг веќе се преориентираа кон онлајн...


Apple TV ќе биде достапен на PlayStation 5 на лансирањето

Sony објави дека Apple TV апликацијата излегува прво во САД кај X900H серијата преку софтверска надградба со повеќе смарт ТВ модели до...


Дланката ќе ја користиме за плаќање во иднина, наместо картички

Во Кина веќе речиси се се плаќа со скенирање на лицето, при што овој начин на плаќање ќе биде тешко прифатен во САД и европските земји....


Amazon претстави дрон што ќе лета и ќе ви го пази домот кога отсуствувате

Amazon и неговата компанија Ring го претставија новиот уред Always Home Cam, кој е сместен на специјална подлога, за да може да полета...


Дроновите на Amazon со пратки ќе може да полетаат

Amazon конечно ќе може да ја активира флотата на дронови за достава на пратки до домашна адреса на корисниците во САД со тежина до 5...


Google, Amazon и Wish ги стопираа нацистичките содржини

Најголемите светски интернет платформи, Google, Amazon и Wish активно се борат против нацистичките, расистичките содржини и рекламите....


Скандал на Twitter: Хакери пробиле профили на познати личности за да извлечат 100 илјади долари

Познатите личности што имаат Twitter профил, се нападнати од хакери, кои ги злоупотребиле за да побараат по илјада долари од наивни...


Највредните брендови на светот им припаѓаат на технолошките компании

Скалилото на Brandz за највредни брендови потврди дека технолошките компании уште доминираат на пазарот. Amazon е убедливо на првото...