Новости

General Motors засега само со концепт за летечко такси

General Motors ќе влезе дронската трка со останатите конкуренти претставувајќи го сопствениот автономен летечки дрон кој ќе служи за...


Сите се изнервираа за WhatsApp, а Messenger и натаму е непроменет

Голем број на корисници масовно се откажуваат од користење на WhatsApp апликацијата и се префрлаат на Signal или Telegram поради...


Џејмс Хауелс ненамерно фрлил хард диск со биткоини, во вредност од 280 милиони долари

Џејмс Хауелс е 35-годишен ИТ-инженер од Велс, кој го фрлил уредот со сите негови биткоини, ненамерно. Тој го расчистувал својот дом во...


Xiaomi Mi Note 10 Lite глобално добива надградба со Android 11

Xiaomi го објави MIUI 12.5 корисничкиот интерфејс во декември, но се уште не е тестиран до крај. Затоа корисниците сега добиваат само...


Facebook и Google си направиле пакт за помала конкуренција

Технолошките гиганти повторно се под лупата на регулаторите откако е поведена истрага за монополско постапување.


BMW е број еден омилен луксузен бренд во САД!?

Германскиот автомобилски бренд BMW продал 278.732 автомобили во САД, што е пад од 17,7% во споредба со претходната година. На второ место...


Ookla со највисоки оценки за Huawei како 5G оператор

Извештајот за корисничкото искуство за iPhone 12 5G кој беше објавен синоќа на официјалната веб-страница на Оокла  покажува  дека меѓу...


Huawei P50 ќе биде многу моќен со екстра камери, дисплеј и процесор

Huawei исто така ги засука ракавите за да понуди врвен квалитет во премиум класата за да го одржи нивото на компетитивност. За следниот...


А1 подарува смартфон и телевизор за активација на електронска сметка

А1 Македонија ја најавува најновата активност за сите свои пост пејд корисници кои со активирање на услугата Е-сметка добиваат можност да...


Смартчасовниците помагаат во рано откривање на зараза со коронавирус

Во текот на минатите години веќе се објавени некои истражувања што покажуваат голем потенцијал на носечките уреди во раното откривање на...


Xiaomi: Не сме комунистичко-воена компанија

Xiaomi одговори на нападите од Доналд Трамп поставени преку Министерството за одбрана. Xiaomi истакнува дека не е воено-комунистички...


Е-книгите на Amazon имале вештачки високи цени, голема тужба од корисници

Група на корисници во САД покренаа колективна тужба против Amazon затоа што сметаат дека група на издавачи на електронски книги одржувале...


Вселенската капсула на Џеф Безос се поблиску до лет со човечки екипаж

Blue Origin, приватната вселенска компанија во сопственост на Џеф Безос, го реализираше 14-от пробен лет со вселенската каспула New...


Првата мисија на Blue Origin ќе се реализира наскоро

Првата мисија на Blue Origin, компанијата на сопственикот на Amazon, Џеф Безос, наскоро ќе се реализира со човечки екипаж. Тестирањето...


Pfizer потврди дека ќе има доцнење во испораката на вакцините

„Pfizer и BioNTech направиле план што ќе овозможи зголемување на производствените капацитети за Европа, како и испорака на значително...


На пазарот има недостаток на чипови, дел е вина на Трамп

Фабриките за автомобили во САД и некои други делови од светот ќе мора на одредено време да го намалат или прекинат производството на...


Хуавеј се жали на одлуката на судот по исклучувањето од 5Г мрежата на Шведска

Кинеската компанија Хуавеј покрена правна постапка против одлуката на шведскиот суд која е во полза на регулаторот на домашната мрежа...


iPhone 13 ќе понуди новитет кој Android уредите го имаат со години

Apple оваа година планира да лансира iPhone 13 со новитет кој дел од Android премиум смартфоните го имаат веќе со години, а е поврзан со...


Трамп се врати на Facebook и Instagram

Трамп повторно ќе може да ги користи профилите на социјалните мрежи Facebook и Instagram откако истече привремената забрана за објави по...


WhatsApp ги одложи споделените податоци со Facebook за три месеци

WhatsApp одлучи да го одложи споделувањето на податоците за три месеци со Facebook откако корисниците изразија гнев дека нивната...


Запознајте ги Galaxy Buds Pro: Епски звук во секое време

Samsung Electronics Co., Ltd. најави лансирање на новите безжични слушалки Galaxy Buds Pro, најнапредните слушалки што ги произведе...