Новости

Илон Маск е спремен за војна со Apple

Apple досега е еден од најголемите огласувачи на Twitter, но како што тоа го направија и уште некои поголеми компании, така и највредната...


Илон Маск сака да го направи Twitter независен од Apple и Google!?

Има големи несогласувања кај девелоперите, на кои што Apple и Google им земаат провизија за секоја трансакција, од 15% до 30%. Илон Маск...


Шефот на App Store го избриша профилот на Twitter

Угледните новинари тврдат дека популарната мрежа наскоро ќе биде исфрлена од продавницата за апликации. Шефот на App Store во Apple, Фил...


Популарната QWERTY апликација SwiftKey без поддршка од iOS

Во 2016 година, Microsoft ја купи виртуелната QWERTY апликација SwiftKey за 250 милиони долари. SwiftKey за iOS се исклучува од овој...


Apple во иднина ќе прикажува повеќе реклами на iPhone

Пазарната вредност на Apple се приближува до неверојатни 3 милијарда долари, додека годишниот приход се брои во стотици милијарди долари....


Сите игри пристигнуваат на Apple Arcade сега во јуни

Apple ќе објави повеќе игри во текот на месец јуни на својот премиум сервис за игри. Три нови Arcade Originals игри и еден наслов од App...


Trojan малициозен софтвер како Android алатка за инсталација во Windows 11

Бројни малвери се појавија откако Microsoft го инсталираше Android Subsystem за активирање на Android апликациите. Android Subsystem ја...


Google претстави апликација за префрлање на податоци од iPhone на Android

При купувањето на новиот телефон, префрлањето на податоци од една платформа на друга е малку потешко. Apple порано ја претстави...


Социјалната мрежа на Трамп привлече над 100 илјади нови корисници за помалку од 24 часа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се врати во светот на социјалните мрежи. Неговата компанија Trump Media & Technology...


Во Холандија тужба против Google и Apple поради провизиите во продавниците за апликации

Холандска фондација почнала да ги собира потрошувачите што сакаат да поднесат тужба против Apple и Google, тврдејќи дека многу скапо ги...


Fortnite е повторно достапен за корисниците на iPhone

Epic Games влезе во војна со Apple во периодот кога играта Fortnite стана најпопуларна, поради тоа што Fortnite беше исфрлен од...


Apple предупредува дека не е безбедно корисниците да инсталираат апликации од други продавници

Има предлог во Европската унија, со кој што треба да се примора Apple да ја отвори вратата на својот еко систем и да им овозможи на...


Apple оствари поголем профит со видео игри од Sony, Microsoft, Nintendo и Activision заедно

Apple со претплатничкиот сервис за видео игри пред неколку години влезе на гејмерскиот пазар, но денес тешко кој може да ја поврзе оваа...


Тим Кук: Android има за 47 пати повеќе малвер од iOS

Извршниот директор на Apple, Тим Кук, имал виртуелно интервју, во кое тврди дека Android има за 47 пати повеќе малвер во споредба со iOS....


Apple заработил стотици милиони долари од Fortnite

Судењето меѓу Apple и Epic Games открива се на виделина. За време на сведочењето на вработен во Apple се открива целата позадина на...


Huawei со најбрз раст на продажбата на уреди за носење - 87,2% на годишно ниво

Следејќи ја својата стратегија за создавање екосистем на паметни уреди кои работат заедно за да се постигне таканаречениот Seamless AI...


TikTok, Telegram и Signal во топ 5 најпреземани јануарски апликации

За првиот месец на 2021 година, во топ 5 преземани апликации се Telegram на прво место, Signal на второ место, TikTok на трето место, а...


Amazon: Parler е офлајн од 10 јануари, во 23:59 часот

Parler ќе биде офлајн цела недела, откако Amazon го исклучи од своите сервери од синоќа, конкретно на 10 јануари, во 23:59 часот....


TikTok најпреземана апликација, Google Play Store за 150% подобар од Apple

App Store и Google Play Store го зголемија сообраќајот годинава за 25%. Корисниците потрошиле неверојатни 112 милијарди долари за...


Huawei докажа дека може да биде рамномерен со PlayStore и AppStore

Huawei AppGallery постои само година ипол, но сепак успеа да се наметне како трета продавница за апликации и да стане конкуренција за...


Google со трик ќе го заобиколи Apple за Stadia да биде достапна за iPhone

Google најде елегатен трик за да ги заобиколи правилата на App Store кои поставуваат многу ограничувања за надворешни гејминг компании и...