Новости

Смартчасовниците помагаат во рано откривање на зараза со коронавирус

Во текот на минатите години веќе се објавени некои истражувања што покажуваат голем потенцијал на носечките уреди во раното откривање на...


iPhone 13 ќе понуди новитет кој Android уредите го имаат со години

Apple оваа година планира да лансира iPhone 13 со новитет кој дел од Android премиум смартфоните го имаат веќе со години, а е поврзан со...


Пазарниот уддел на 5Г смартфони на Хуавеј се предвидува да се намали годинава

Хуавеј е на прво место на глобалниот пазар на 5Г смартфони со испораки од 79,6 милиони единици (29,2%) минатата година, а зад него се...


Hyundai имаат предлог за партнерство во развојот на Apple Car

Се повеќе гласини има за електричниот автомобил на Apple. Претставник од Hyundai потврдил за CNBC дека Apple моментално преговара со...


Apple спрема новитети за 2021: Уред за проширена реалност и AirTags

Освен класичната надградба на мобилни уреди и компјутери што ги очекуваме секоја година, Apple спремил и два целосно нови уреди, тврди...


Следните Apple AirPods ќе имаат две големини

Apple според информациите на ликстерот Mr. White подготвува две големини на следната генерација на безжичните слушалки AirPods кои ќе...


Apple тестира преклопен iPhone со флексибилен екран

Apple работи на iPhone што ќе биде нешто потполно ново за таа компанија, ќе биде преклопен и ќе има флексибилен екран. Apple е познат по...


Американците на Божиќ купувале само iPhone

Американските потрошувачи покажаа лојалност кон сопствениот бренд Apple и за време на Божиќните празници купувале како подарок само...


Прво го исмеваа Apple, а сега го копираат

Со новиот модел на iPhone, Apple одлучи да направи храбар чекор напред, со цел зачувување на природната околина. Полначот за смартфон го...


Маск сакал да ја продаде Tesla на Apple, но Кук не се ни состанал

Илон Маск открива дека за малку ќе кренел лаце од неговиот бренд за електрични автомобили Tesla со планови да го продаде на гигантот Apple.


iPhone 12 е најпродаван 5G смартфон во октомври

Apple ја претстави iPhone 12 серијата на 13 октомври, првата серија со 5G. Се разбира, месец октомври 12-та беше најпродаван смартфон во...


Apple стартува со производство на автономно возило од 2024 со иновативна батерија

Ројтерс објави дека плановите на Apple се да започне со масовно производство на самостојни возила до 2024 година. Возилото ќе биде со...


Откриен е опасен пропуст на iPhone, со кој се шпионираат новинарите

iPhone-от на Џеф Безос е хакиран, откако саудискиот принц Мохамед бин Салман примил видео преку WhatsApp. Со текот на времето дознавме и...


Apple Car се спрема за да му конкурира на Tesla

Apple се уште официјално ништо не кажува што ќе прави со новиот Project Titan. Со овој огромен проект компанијата планира да навлезе на...


Малиот потрошил над 16.000 долари од сметката на мама на iPad

Џесика Џонсон од САД е само уште еден од примерите со родители што им даваат телефони и таблети на децата без надзор. Apple и Google им...


Google има одлична вест за сите следни Android модели со Qualcomm процесори

iPhone обично има по 5 и повеќе години софтверска поддршка, затоа што Apple го контролира и хардверот и софтверот на своите телефони....


Шефот на Apple призна дека премногу време поминува на iPhone

„Не сакаме луѓето да ги користат премногу нашите производи“, изјави Тим Кук, шефот на Apple. За време на гостувањето во “Outside Podcast”...


TikTok најпреземана апликација, Google Play Store за 150% подобар од Apple

App Store и Google Play Store го зголемија сообраќајот годинава за 25%. Корисниците потрошиле неверојатни 112 милијарди долари за...


Доаѓаат нови гаџети од Apple и Samsung, а може да бидат многу корисни

Веќе одредено време низ мрежите кружат гласини за новиот продукт Apple AirTags. Хардверски додаток што корисниците може да го стават како...


Xiaomi го турна Apple од третото место по број на продадени уреди

Xiaomi ги симна Apple од престолот за третата четвртина на 2020 година, како трет најголем продавач на смартфони во светот, тврди...


Amazon и Apple не сакаат да учествуваат во иницијативата „Технологија за благосостојба“

Apple и Amazon одбиваат да учествуваат во француската иницијатива со која големите технолошки компании би се обврзале да плаќаат данок во...