Новости

Apple iPad mini 6 објавен со големината на дисплејот и димензиите

Следниот модел iPad Mini 6 што Apple ќе го открие оваа есен, ќе биде со новиот чипсет на Apple - A15 Bionic, ќе има потенки рамки, Touch...


Нема да го има Galaxy S21 FE 5G на следниот Samsung Unpacked евент

Samsung Galaxy S21 FE наводно се одложува за последната четвртина на годината. На следниот Unpacked евент, Samsung ќе ги спреми Galaxy Z...


Apple Glass AR ќе дебитира на WWDC 2022 со iPod 8

Во 2022 Apple ќе има интересна година, која ќе биде исполнета со iPhone 14, iPhone mini линијата, но и првиот Apple iPad со OLED дисплеј....


iPhone 13: Кога излегува, цена и спецификации на екраните и батериите

Има уште 2 месеца додека да пристигне iPhone 13 серијата, но веќе имаме прилично информации што да очекуваме од Apple 2021 смартфоните....


Xiaomi го надмина Apple и го зазема второто место на глобалниот пазар на смартфони

Се додека во работата со Huawei не се вмеша Доналд Трамп, кинеската компанија беше на одличен пат да ја заземе доминантната позиција на...


Како Apple Watch ќе ви помогне брзо да го најдете изгубениот iPhone

Една од најдобрите алатки на Apple Watch може да ви го спаси животот или вашиот iPhone. Ping iPhone му овозможува на сопственикот на...


Новиот iPhone SE ќе биде најевтин Apple 5G телефон

За 2 месеца Apple ќе ја претстави новата генерација на смартфони. iPhone SE би требало да се појави во првата половина на 2022 година,...


Објавени футроли и рендери, што би биле најслични со iPhone 13 моделите

Benks е производител на додатоци за смартфони, кој споделил слики од футроли, изработени за следната iPhone 13 серија. Сликите се...


Стивен Вознијак објави видео со поддршка за правото на поправка на технолошки уреди

Стивен Вознијак е техничарот што работеше заедно со Стив Џобс и заедно ги развиваа револуционерните производи за нивно време. Apple стана...


Концептно видео го демонстрира Apple iPhone 13 Pro 5G

Веќе видовме безброј рендери со iPhone 13, кој прогнозира редизајнирана задна камера. Сега имаме и ново видео, кое детално ни ги...


Реверзибилното безжично полнење конечно пристигнува со iPhone 13

YouTube-рот Филип Корој и познатиот ликстер Макс Вејнбах, имаат нови важни информации за iPhone 13 серијата. Некои велат дека следната...


Apple Watch спасил 78 годишен старец, кој бил во несвест

Детекторот за пад (Fall Detector) на Apple Watch спасил уште еден живот, откако претходно спаси живот во 2018 година. 78-годишниот Мајк...


iPhone 13, 13 Pro, 13 Pro Max и 13 Mini ќе бидат со поголеми батерии

Годинава можеби Apple iPhone 13 нема да има огромни промени во дизајнот, но сигурно ќе има некои промени вредни за восхит. iPhone 13 Pro...


Apple размислува за iPad Pro со поголем екран

iPad со години е најпопуларниот таблет на светот, од кои досега најголем беше 12,9 инчениот модел Pro. iPad Pro со оваа големина ги...


iPhone 13: Кога излегува и варијанти на цени во САД и Велика Британија

iPhone 13 серијата излегува за неколку месеци, конкретно се претпоставува дека излегува на 24 септември, 2021 година. Некои велат дека...


ЕК почнува војна против големите дигитални платформи за да ги заштити потрошувачите

На седница на Одборот за внатрешни пазари и заштита на потрошувачите на Европскиот парламент (IMCO) на почетокот на неделата,...


Тим Кук: Android има за 47 пати повеќе малвер од iOS

Извршниот директор на Apple, Тим Кук, имал виртуелно интервју, во кое тврди дека Android има за 47 пати повеќе малвер во споредба со iOS....


Следните генерации на Apple Watch ќе мерат шеќер во крвта и телесна температура

За три месеци излегува новата генерација на смарт часовник на Apple. Во септември ќе го видиме самиот часовник и веќе знаеме што може...


Прототипот на 5-та генерација на Apple iPod Touch открива 30 пин-порт приклучок!?

На Twitter се појави пост од Mr·White (@laobaiTD) според кој наводно прототип на iPod ќе биде со 5-та генерација со 30 пин портови од...


Apple ќе воведе нова Fitness+ Audio Meditations алатка за Apple Watch

Apple го започна настанот WWDC 2021 со претставување на iOS 15, а денес веќе завршува. Во меѓувреме беше претставена Fitness+ опцијата за...


Кога пристигнува Apple AR хедсетот?

Apple има големи планови за новата технологија базирана на виртуелна и пренесена реалност, но хардверот се уште не е подготвен за масовна...