Новости

Apple ги претстави долгоочекуваните очила за проширена и виртуелна реалност - Vision Pro

После долго чекање, Apple на девелоперската конференција ги претстави своите први очила за проширена и виртуелна реалност - Apple Vision...


WWDC 2023 почнува за неколку часа, што да очекуваме и како да гледаме

Worldwide Developer Conference (WWDC) настанот на Apple е еден од најважните настани во годината за компанијата. WWDC секогаш има поголем...


Инженерите на Apple веќе 7 години работат на нов уред, излегува на 5 јуни

Apple традиционално во јуни ја одржува WWDC конференцијата со хардверски и софтверски новитети. Се очекува Тим Кук да ги претстави новите...


Анонимна личност тврди дека новите Apple Glasses имаат одлични перформанси

Популарниот Иван Блес на Twitter објави дека новите Apple Glasses ќе бидат со врвно искуство. Тоа го тврди затоа што разговарал со...


Следното големо нешто на Apple би било големо промашување

За неколку месеци Apple планира да го претстави својот нов уред, со кого планира да го освои пазарот со виртуелна и проширена реалност....


Вториот најголем бизнис на Apple расте непречено без разлика на продажбата на iPhone

Apple секоја година генерира милијарди долари од своите сервиси, дури и кога нема добри продажби со iPhone. Целта на Apple беше двојно да...


Apple спрема нешто тотално ново за смарт дом

AR/VR уредите сега се во центарот на вниманието, како мистерија што треба да биде откриена оваа година од Apple за неколку месеци. Во...


Долгоочекуваниот AR/VR уред на Apple пристигнува за неколку месеци

Apple оваа година ќе претстави нов уред за виртуелна и проширена реалност, за која што се зборува со години, а неговото претставување...


Во 2023 започнува производството на новиот Apple AR/VR уред, ќе чини дури 3.000$

Apple започнува нова етапа на пазарот за виртуелна реалност. Наскоро би требало да дознаеме како ќе изгледа новиот AR/VR уред. На...


Сите игри пристигнуваат на Apple Arcade сега во јуни

Apple ќе објави повеќе игри во текот на месец јуни на својот премиум сервис за игри. Три нови Arcade Originals игри и еден наслов од App...


Apple во јуни ќе го претстави својот уред за проширена и виртуелна реалност

Смарт очилата за AR и VR технологија најверојатно излегуваат следниот месец. Уредот наводно бил претставен неодамна пред бордот на...


Apple работи на нов гејминг контролер, има нов патент

Мобилното играње станува се повеќе популарно од година до година. Според Newzoo, до 2023 година ќе има 3.7 билиони мобилни гејмери. Apple...


Apple работи на нов систем за претплата со iPhone и iPad

Bloomberg објави дека Apple наводно работи на систем што од своите купувачи сака да направи претплатници. Apple во последните години се...


Apple смарт очилата нема да бидат наменети за Metaverse

Откако Цукерберг најави промена на името на компанијата и се фокусирал на Metaverse, изгледа дека тоа стана еден од најпопуларните називи...


Oppo Air Glass: Смарт очила со минијатурен проектор, навигација и алатки за превод

Oppo ги презентираше своите смарт очила пред Apple AR/VR Glasses и пред очилата на Meta. Air Glass смарт aR очилата ("assisted reality")...


Кога пристигнува Apple AR хедсетот?

Apple има големи планови за новата технологија базирана на виртуелна и пренесена реалност, но хардверот се уште не е подготвен за масовна...


Есенските планови на Apple се да освои нови пазари

На сите во Apple им е јасно дека во иднина не смеат да зависат само од продажба на хардвер, затоа компанијата се повеќе се свртува кон...


Apple во 2022 година со технологија што ќе ги замени смартфоните

Apple се спрема за „следната голема работа“ во технологијата што во иднина би требало да ги замени смартфоните. Плановите за очила со...


Apple Arcade стигна до бројка од 100 игри

Стриминг платформата за видео игри Apple Arcade за кратко време успеа да стигне до вкупно 100 игри на располагање на гејмерите на сите...


Apple Arcade ќе ги нуди сите игри за 4,99 долари

Apple официјално ја претстави новата платформа за видео игри Arcade која ќе биде достапна од 19 септември во повеќе од 150 земји низ...


Колкава би била цената на Apple TV+, ривалот на Netflix

Перфектно јасно му е на Тим Кук дека Apple не може да живее само од продажба на iPhone, особено сега, кога му се заканува пропаст поради...