Новости

Apple спрема нешто тотално ново за смарт дом

AR/VR уредите сега се во центарот на вниманието, како мистерија што треба да биде откриена оваа година од Apple за неколку месеци. Во...


Apple фрли око на Canoo, за развој на електрични возила

Apple во последните неколку месеци вработи нови експерти од автомобилската индустрија од Ford, Rivian, Tesla, BMW, Mercedes, Waymo и...


BMW: Новите возила без CarPlay и Android Auto поради недостаток на чипови

BMW мораше да го реши проблемот со снабдување со чипови поради светската криза со недостаток на чипови. Меѓутоа, поради некомпатибилноста...


Apple работи на нов систем за претплата со iPhone и iPad

Bloomberg објави дека Apple наводно работи на систем што од своите купувачи сака да направи претплатници. Apple во последните години се...


iPhone SE 3 има нова алатка за автентификација што ќе ја има во iPhone 14

Првиот евтин 5G смартфон на Apple е iPhone SE 3, кој од вчера се пушти во продажба и Bloomberg сега ја открива новата "on-device...


Oppo планира да влезе на пазарот на електрични автомобили до 2024

Најнова мода во технолошката индустрија е смартфон гигантите да влегуваат на пазарот на електрични автомобили. Сега ја користат...


Рендери со Apple Car, базирани на реалните патенти на Apple

Apple слушаме се повеќе дека работи на Project Titan. За оние што не им е познат проектот, се работи за автономното возило Apple Car, па...


Apple Car ќе биде лансиран до 2025 без волан, гас и сопирачки

Apple за четири години би требало да го претстават новиот автомобил Apple Car. Apple започна со развој на автомобил уште од 2014 година,...


Xiaomi најави почеток на масовно производство на електрични автомобили!?

Со радикалната транзиција на пазарот на автомобили, се менуваат и главните играчи на пазарот. Некои од традиционалните автомобилски...


Apple пронајде партнер за производство на електрични автомобили

Apple набрзо ќе потпише договор со LG Electronics и канадскиот автомобилски снабдувач Magna International, пишува Korea Times. LG и Magne...


Тим Кук го потврди автономното возило и проширената реалност

Тим Кук за прв пат проговори јавно за нивното ново автономно возило пред јавноста, на поткастот Sway на Кара Свишер. Apple се уште работи...


Финансискиот директор на BMW испрати порака до Apple: „Спијам мирно“

Apple покори неколку големи пазари во минативе две децении и целосно ги промени правилата на игра. Според досегашните информации,...


Volkswagen сака да биде јасен: Не се плашат од Apple Car

Претставникот на Volkswagen, Херберт Дис, вели дека Apple нема да може толку лесно да ја покори автомобилската индустрија, како што тоа...


Audi претстави електричен ѕвер со почетна цена од 100 илјади евра

Audi го направи првиот голем чекор на пазарот на електрични автомобили со моделот e-tron, а оваа недела се претставени две нови верзии на...


Apple со 3,6 милијарди ќе прави електрични возила со Kia

Apple ќе вложи 3,6 милијарди долари во корејскиот бренд за автомобили Kia во нивната фабрика во Џорџија, САД за производство на нови...


Hyundai имаат предлог за партнерство во развојот на Apple Car

Се повеќе гласини има за електричниот автомобил на Apple. Претставник од Hyundai потврдил за CNBC дека Apple моментално преговара со...


Apple Car се спрема за да му конкурира на Tesla

Apple се уште официјално ништо не кажува што ќе прави со новиот Project Titan. Со овој огромен проект компанијата планира да навлезе на...


Со iPhone сега може да го отклучите и стартувате автомобилот

Apple ја лансираше новата софтверска надградба на оперативниот систем iOs 13.6 која на корисниците на iPhone ќе им овозможи нивниот...


Apple во проблеми поради „сексистички“ алгоритам

Софтверскиот инженер Дејвид Хајнмејер Хенсон ја критикува кредитната картичка на Appleo дека системот му одобрил 20 пати поголем кредит,...


Елон Маск: Apple се гробишта за неуспешни „Теслаши“

Елон Маск е можеби еден од најкоректните извршни директори меѓу технолошките гиганти, но неговата најнова провокација кон Apple навистина...


Докази - Apple дефинитивно се спрема за електричен автомобил

„Titan“ би требало да биде готов до 2020 година...