Новости

Apple креираше нова веб-страница за да ги промовира своите апликации

Apple креирал веб страница со цел да ги промовира своите апликации: „Apps by Apple“. На веб страницата се спомнуваат домашните апликации...


Вториот најголем бизнис на Apple расте непречено без разлика на продажбата на iPhone

Apple секоја година генерира милијарди долари од своите сервиси, дури и кога нема добри продажби со iPhone. Целта на Apple беше двојно да...


Закажано лансирањето на Apple iPhone 14, официјално со дата

Моментот што сите го чекаме е тука, на врата. Apple фановите ќе може да се израдуваат на 7 септември, iPhone 14 семејството официјално...


Почнува „најамбициозниот период за Apple”

Пред Apple е „најамбициозниот период на претставување на нови производи во историјата“, коментирал Марк Гурман, за периодот од оваа есен...


Samsung Smart Monitor M8 отсега достапен и во Северна Македонија

Новиот Smart Monitor M8 со SlimFit Cam е достапен во четири модерни бои! Samsung Electronics ја претстави најновата линија на паметни...


Apple спрема нов софтвер за iPhone и Apple Watch

Worldwide Developer Conference (WWDC) годинава Apple ќе го одржи од 6 до 10 јуни. Тогаш се очекува да бидат претставени новите софтвери...


Apple работи на нов систем за претплата со iPhone и iPad

Bloomberg објави дека Apple наводно работи на систем што од своите купувачи сака да направи претплатници. Apple во последните години се...


Нова генерација на AppleTV со Apple Podcast за ексклузивни содржини

Излезе и новата генерација на AppleTV со далечински управувач за Siri, но и нова услуга на фамилијарната Apple Card кредитна картичка....


Apple почнува со развој на смарт екран и нов Apple TV

Протекоа информации за следната конференција на Apple од Siri, но компанијата малку подоцна го потврди настанот дека официјално ќе се...


Следниот Apple TV пристигнува со 4K 120Hz

Според 9to5Mac, Apple тестира нов Apple TV модел за 2021 со 120Hz, а во новиот tvOS 14.5 Beta апдејт има референци за новиот модел...


iPad Pro, AirTags, AirPods, Apple TV и iPhone SE Plus, на следниот евент на Apple месецов

Apple најавува нови продукти уште од 2015 година во март, а овој месец изгледа нема да има ништо поинакво. iPad Pro излегува на 23 март,...


Apple TV пристигнува со Xbox конзолата следната недела

Стриминг сервисите брзо го откриваат својот пат до конзолите. Sony најави минатиот месец дека стриминг платформи ќе бидат достапни при...


Apple сака да го купи најновиот Џејмс Бонд за $400 милиони, а MGM сака двојно повеќе

Најновиот филм Џејмс Бонд „No Time to Die“ требаше да биде објавен во април пред да биде повторно одложен за ноември. Повторно е вратен...


Apple TV ќе биде достапен на PlayStation 5 на лансирањето

Sony објави дека Apple TV апликацијата излегува прво во САД кај X900H серијата преку софтверска надградба со повеќе смарт ТВ модели до...


На Apple TV ќе може да гледате 4K видеа на YouTube

YouTube по долгото инаетење конечно дозволи емитување на 4K HD видеа на апликацијата наменета за Apple TV уредите како и за корисниците...


Есенските планови на Apple се да освои нови пазари

На сите во Apple им е јасно дека во иднина не смеат да зависат само од продажба на хардвер, затоа компанијата се повеќе се свртува кон...


Бесплатна ќе биде дел од програмата на Apple TV+

Со оглед на тоа што речиси цел свет е под карантин, Apple TV+ одлучи да овозможи бесплатно да се гледаат емисии и серии со ограничено...


Apple за 2020 спрема нов iPad, Apple Watch, iMac и iPhone

Apple овој месец привремено ги напушти канцелариите и ја продолжи работата од дома. Во работата нема застој, па така оваа година би...


Apple TV+ дебитира со бесплатната 'Oprah Talks COVID-19' серија за коронавирусот со Идрис Елба

Apple TV+ сака да излезе на голема врата со Опра Винфри, со што ја лансира бесплатната серија за коронавирусот 'Oprah Talks...


Netflix ќе потроши 17 милијарди долари за оригинална содржина во 2020

Netflix е апликација на која можеме да најдеме оригинални и квалитетни содржини од различни продуцентски куќи, каде може да се најдат...


Нема да биде евтин: Apple спрема Mac за гејмери?

Apple оваа година направи голем чекор на пазарот на видео игрите, го претстави претплатничкиот сервис Arcade, преку кој сопственците на...