Новости

Apple ги претстави долгоочекуваните очила за проширена и виртуелна реалност - Vision Pro

После долго чекање, Apple на девелоперската конференција ги претстави своите први очила за проширена и виртуелна реалност - Apple Vision...


WWDC 2023 почнува за неколку часа, што да очекуваме и како да гледаме

Worldwide Developer Conference (WWDC) настанот на Apple е еден од најважните настани во годината за компанијата. WWDC секогаш има поголем...


iPhone добива нови функции, ќе има евтин iPad, Apple Watch добива редизајн

Apple WWDC ќе се одржи за неколку дена, каде што Тим Кук би можел да го претстави VR/AR уредот, за кој што велат дека може дури да го...


Инженерите на Apple веќе 7 години работат на нов уред, излегува на 5 јуни

Apple традиционално во јуни ја одржува WWDC конференцијата со хардверски и софтверски новитети. Се очекува Тим Кук да ги претстави новите...


Нови детали за Apple VR што може да го замени iPhone

Првиот Apple VR уред треба да демонстрира голем потенцијал на оваа технологија, но се уште е неизвесно како ќе се продава со оглед на тоа...


Анонимна личност тврди дека новите Apple Glasses имаат одлични перформанси

Популарниот Иван Блес на Twitter објави дека новите Apple Glasses ќе бидат со врвно искуство. Тоа го тврди затоа што разговарал со...


Apple спрема нешто тотално ново за смарт дом

AR/VR уредите сега се во центарот на вниманието, како мистерија што треба да биде откриена оваа година од Apple за неколку месеци. Во...


Долгоочекуваниот AR/VR уред на Apple пристигнува за неколку месеци

Apple оваа година ќе претстави нов уред за виртуелна и проширена реалност, за која што се зборува со години, а неговото претставување...


Во 2023 започнува производството на новиот Apple AR/VR уред, ќе чини дури 3.000$

Apple започнува нова етапа на пазарот за виртуелна реалност. Наскоро би требало да дознаеме како ќе изгледа новиот AR/VR уред. На...


Apple во јуни ќе го претстави својот уред за проширена и виртуелна реалност

Смарт очилата за AR и VR технологија најверојатно излегуваат следниот месец. Уредот наводно бил претставен неодамна пред бордот на...


Oppo Air Glass: Смарт очила со минијатурен проектор, навигација и алатки за превод

Oppo ги презентираше своите смарт очила пред Apple AR/VR Glasses и пред очилата на Meta. Air Glass смарт aR очилата ("assisted reality")...


Првите VR очила на Apple ќе чинат 3000 долари

Apple подготвува прва верзија на VR очилата кои ќе пристигнат за некоја година, а нивната цена ќе изнесува околу 3000 долари бидејќи се...


Apple ќе напаѓа со нови VR очила за проширена и виртуелна реалност

Екипата од Apple верува во големата перспектива и двете технологии - проширена и виртуелна реалност. Не е тајна дека спремаат сопствени...


Apple во 2022 година со технологија што ќе ги замени смартфоните

Apple се спрема за „следната голема работа“ во технологијата што во иднина би требало да ги замени смартфоните. Плановите за очила со...