Новости

Пристигна Apple Watch 7 и новиот iPad/mini

Освен телефоните, Apple ја претстави и новата генерација на смарт часовник. Apple Watch 7 има поголем екрна за 20% во споредба со...


iPhone корисниците итно да го надградат софтверот со iOS 14.8!

Apple објави итна софтверска надградба за закрпа на сериозна ранливост на својот iOS софтвер. Везбедносните експерти откриле слабост со...


Дизајнот на Apple Watch 7 ќе биде усогласен со најновите iPhone и iPad модели

Apple Watch 7 серијата ќе биде со нов дизајн, со рамен екран и рамни агли. Гигантот од Купертино наводно ќе лансира нови ременчиња и...


Уште 2 дена: Apple ќе ги претстави iPhone 13, Apple Watch 7, AirPods 3 и iPad mini 6

Време е за настанот на Apple, кој секогаш се реализира во септември. Се очекуваат нови производи, вклучувајќи ги iPhone 13 5G и Apple...


Титаниумски iPad е на менито на Apple за другиот септември

Apple се очекува да ги открие овој септември: Apple Watch Series 7, AirPods 3, iPad 9, iPad mini 6, и новата генерација на MacBook Pro....


Какви новитети ќе открие Apple на 3-те следни конференции до крајот на 2021

Apple за 1 месец ќе одржи конференција на која ќе ја претстави новата генерација на iPhone, а на истиот настан ќе се очекува и новиот...


Нема да го има Galaxy S21 FE 5G на следниот Samsung Unpacked евент

Samsung Galaxy S21 FE наводно се одложува за последната четвртина на годината. На следниот Unpacked евент, Samsung ќе ги спреми Galaxy Z...


Како Apple Watch ќе ви помогне брзо да го најдете изгубениот iPhone

Една од најдобрите алатки на Apple Watch може да ви го спаси животот или вашиот iPhone. Ping iPhone му овозможува на сопственикот на...


Apple Watch спасил 78 годишен старец, кој бил во несвест

Детекторот за пад (Fall Detector) на Apple Watch спасил уште еден живот, откако претходно спаси живот во 2018 година. 78-годишниот Мајк...


Следните генерации на Apple Watch ќе мерат шеќер во крвта и телесна температура

За три месеци излегува новата генерација на смарт часовник на Apple. Во септември ќе го видиме самиот часовник и веќе знаеме што може...


Apple ќе воведе нова Fitness+ Audio Meditations алатка за Apple Watch

Apple го започна настанот WWDC 2021 со претставување на iOS 15, а денес веќе завршува. Во меѓувреме беше претставена Fitness+ опцијата за...


Apple Watch Series 7 протече со нов дизајн и зелена боја

iPhone, iPad, и дури iMac го прифатија новиот дизајн со заоблени рабови, кој е на некој начин како навраќање на iPhone 4. Оваа есен Apple...


Следниот Apple Watch 7 ќе чита гликоза и алкохол во крвта

Apple Watch е денес најпопуларниот смарт часовник на светот, а со секоја следна генерација имате се повеќе опции. Компанијата става...


Applw Watch ќе добие супер издржлива верзија

Apple Watch е одличен смарт часовник за тие со активен животен стил и може да издржи различни надворешни атмосферски влијанија, но...


Apple Watch доминира меѓу смарт часовниците

Apple и натаму е најдоминантен бренд во светот според бројот на продадени смарт часовници и неодамна ја надмина бројката од испорачани...


Apple е во фаза на развој на софтвер за отклучување на iPhone со маска

Apple тестира нов софтвер што ќе овозможи корисниците да го отклучуваат iPhone со Apple Watch без да мора да ја извадат маската. Ако...


Полицијата преку Apple Watch пронајде киднапирана жена во Тексас

Носечките уреди може да го подобрат здравјето на своите сопственици, а во некои случаи може и да спасат живот. Некоја жена била...


Смартчасовниците помагаат во рано откривање на зараза со коронавирус

Во текот на минатите години веќе се објавени некои истражувања што покажуваат голем потенцијал на носечките уреди во раното откривање на...


Apple спрема новитети за 2021: Уред за проширена реалност и AirTags

Освен класичната надградба на мобилни уреди и компјутери што ги очекуваме секоја година, Apple спремил и два целосно нови уреди, тврди...


Со Apple Watch сега самостојно може да слушате музика на Spotify

Apple Watch конечно по речиси две години ќе може да се користи како самостоен уред при слушање и стримање на музика од специјалната...


Apple објави тизер со 'One More Thing' за следниот евент на 10 ноември

Apple држеше посебен евент за Apple Watch и iPad во септември, потоа пристигна iPhone 12 и HomePod mini во октомври, а сега компанијата...