Новости

Apple креираше нова веб-страница за да ги промовира своите апликации

Apple креирал веб страница со цел да ги промовира своите апликации: „Apps by Apple“. На веб страницата се спомнуваат домашните апликации...


Њујорк лансира наменска апликација за плаќање на паркинг во шестата авенија

Измерениот комерцијален паркинг помеѓу 14-та и 23-тата улица ќе прифаќа плаќање исклучиво преку апликација, а споредните улици ќе...


RelaxifyApp првата интерактивна апликација за подобрување на менталното здравје

Relaxify Ltd. е компанијата која стои зад апликацијата за ментално здравје, со научна основа, RelaxifyApp. Компанија создадена со помош...


TikTok претстави нова опција, што ја копирал од BeReal

Ако она што го правите го копираат најдобрите компании во вашата дејност, тогаш знаете дека вршите одлична работа. BeReal е апликација...


iOS и iPadOS 16: Повеќето „матични“ апликации ќе може да се деинсталираат

iOS 16 и iPadOS 16 ќе овозможат за iPhone и iPad корисниците да бришаат системски апликации од уредот. Претходно корисниците ја имаа таа...


Truth Social на Доналд Трамп се претвори во вистинска катастрофа, апликацијата е недостапна

Во октомври 2021 година, поранешниот американски претседател Доналд Трамп најави дека планира да покрене револуционерна технолошка...


Wordle е едноставна игра со зборови, стана вирална сензација

Во играта Wordle треба да погодите збор со пет букви на англиски, со максимално дозволени пет обиди. После секој обид, одредени букви ја...


Apple предупредува дека не е безбедно корисниците да инсталираат апликации од други продавници

Има предлог во Европската унија, со кој што треба да се примора Apple да ја отвори вратата на својот еко систем и да им овозможи на...


Бројот на активни месечни корисници на TikTok надмина милијарда

Апликацијата што надмина милијарда месечни активни корисници е TikTok. Со оглед на тоа колку TikTok е популарен во последно време, јасно...


TikTok е најпреземана апликација во светот, го надмина Facebook

Според глобалните анализи на Nikkei, TikTok официјално ги надмина Facebook, Instagram, WhatsApp, и сите други платформи за допишување, со...


Google забранува апликации за купување на секс услуги

Google ги забранува sugar dating апликациите, кои означуваат продавање и купување на онлајн сексуални услуги. Апликациите „Sugar...


Нов КОВИД-19 детектор испраќа резултати за 15мин. на вашиот телефон

Новиот ковид детектор е развиен од научници од Велика Британија, кој може да се монтира на плафонот за брзо детектира на коронавирус, со...


PSD2 е новата неволја или благослов за банките - Што е тоа?

PSD2 (Payment Service Providers Directive) е Европска регулација за сервис со електронско плаќање. Со овој сервис плаќањата ќе се...


Lua е смарт саксија за оптимално одржување на вашите цвеќиња

Lua е смарт саксија што може да ви дава информации за влажноста на почвата, изложеноста на светлина и температурата. Се разбира, тоа е...


На што да внимавате кога ја преземате WhatsApp преку APK

Ако сакате да ја преземете WhatsApp преку APK (Android application package) страниците, ќе добиете голем избор на апликации од Android и...


TikTok веќе не е најпопуларната апликација на iPhone

TikTok беше најпреземаната апликација за iPhone со месеци, која служи за снимање на кратки видеа и објавување и објава на социјалната...


Индија забрани 50 кинески апликации и игри, поради одмазда

Индија забрани околу 10 мобилни апликации и игри, кои се најпопуларни за играње, како и оние од социјалните мрежи. Аналитичарите сметаат...


AR Cut & Paste: Апликација што директно пренесува фотка од телефон на компјутер

Девелоперот Кирил Дајгни креирал софтвер што користи технологија со проширена реалност што користи поврзување на вашиот смартфон со...


600 Android апликации се избришани од Google Play Store

600 Android апликации се избришани од Google Play Store, затоа што ги прекршуваат правилата за рекламирање. Поради нефер наметнување на...


Какви новитети ќе спрема WhatsApp за 2020 година

WhatsApp е една од најпопуларните игри и ја користат над 1,5 милијарда луѓе од цел свет. Поради толкав голем број на корисници и...


Текстилците добија наменска апликација за прекршувањето на работничките права

Сите знаеме дека во државава текстилните работници имаат најтешки услови за работа, поради злоупотреба од страна на работодавците. Така...